Stopy na hrebeni - Povedali o filme

"Som rád, že to, čo sme si naplánovali pri tvorbe tohoto dokumentu aj vyšlo. Hoci na začiatku projektu, priznám sa, som nebol presvedčený, že sa to podarí. Ale čo keby...? Film o zimnom prechode hlavného hrebeňa Tatier je pre mňa veľmi vzácny i kvôli tomu, že sa nám podarilo zachytiť ich výnimočný výkon bez dokrútok. A ešte kvôli jednej veci, že som do filmu dostal horolezcov, ktorí sa pred 58 rokmi prvý krát o zimný hrebeň Tatier pokúšali. Oni všetci sú pre nás veľkou inšpiráciou."
Pavol Barabáš

„Vždy ma lákala história Tatier. Keď som ako študent brigádoval deväť sezón na Zbojníckej chate, s nadšením som čítaval i počúval všetky tie neuveriteľné historky a legendárne príbehy o horaloch, o prvých výstupoch na štíty, o objavovaní nových ciest... Tie večerné rozprávania pri petrolejke mali svoje čaro a asi vo mne zostali. Dnes si uvedomujem, že aj vďaka tým príbehom som sa na Tatry vždy pozeral inak. Pre mňa to nie sú len štíty a hrebene, ale vidím na nich konkrétnych ľudí, ich životné osudy. Dá sa povedať, že keď som sa pustil do projektu Príbehy tatranských štítov, viedla ma motivácia, aby aj iní ľudia mali k týmto horám taký pekný vzťah,"
Pavol Barabáš


Prave skoncil festival "Vysoke hory" v Nitre na ktorom bola udelena najvyznamnejsia "Cena divaka" Palovi Barabášovi. Najvyznamnejsia preto, lebo ju neudeluje zopar porotcov, ale stovky divakov. Videli sme film "Stopy na hrebeni", ktory dokumentuje vykony, odhodlanost a vytrvalost Slovenskych "chalanov" pri nedavnom iba zimnom prechode celeho 80km hrebena TATIER. Zaroven pripomina ojedinelost a historiu 1.prechodu s pred 50 tich rokov. a prechodu samotara Pala Pochyleho. Ukazuje aky krasny, zaroven nebezpecny, fyzicky a psychicky narocny, az kruty moze byt prechod hrebena Tatier v zime. Treba to vidiet, aby si clovek skompletizoval mozaiku nazorov o nasich TATRACH a ludoch.

Chcem zagratulovat a vyjadrit vdaku, ze mozeme byt hrdy na krajinu Slovakov, ktory svojimi vykonmi a dielami dobyjaju SVET... Vdaka.
P.S.
Mam 12 Vasich skvelych DVD z roznych kutov sveta a z odstupom casu zistujem, ze najvacsiu iskru vo mne zanechali tie nase TATRANSKE a najradsej sa k nim vraciam... Vdaka za kazdy dalsi...
Ivan Gažo