Slovensko - pamiatky UNESCO - Zaujímavosti

V okolitých dolinách je ešte tma, keď sa prvý lúč slnka dotkne vrchu Sidorovo a zobudí svet maľovaných domčekov v osade s vlčím menom.
Keď na jednom konci sveta vyrastali k nebu obrovské pyramídy, nikto o Vlkolínci ani len nechyroval. Nebol tu ani vtedy, keď si uprostred ázijskej džungle dávni vládcovia napĺňali svoj sen v podobe chrámu chrámov - Angkor Vatu. A predsa dnes majú niečo spoločné - ako rovný s rovným sú zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Patria medzi tie najúžasnejšie pamiatky, aké ľudstvo počas svojej existencie na Zemi vytvorilo.

Slovensko na malom území môže návštevníkom ponúknuť mnoho historických pamiatok, mestské pamiatkové rezervácie, stredoveké hrady, zámky, kaštiele, múzeá, jedinečné ľudové umenie, modernú mestskú kultúru, pestrú zmes podujatí. To všetko spolu s ešte vždy krásnou, čistou a zachovanou prírodou. Je vynikajúcim východiskom pre čoraz aktuálnejší fenomén v oblasti cestovného ruchu - kultúrny turizmus.
Dnešný turista je však náročný a rozmaznaný. Bol už takmer všade a videl takmer všetko. Ak hľadá niečo neopakovateľné a originálne - v tom prípade je u nás na správnej adrese.

Kdesi v diaľke ešte doznieval dupot kopýt po tatárskej pohrome, keď v povodí riečky Rimavy začali na slávu Božiu stavať rannogotické kostolíky. Atmosféra niečoho pradávneho , je v nich natoľko hmatateľná, že stačí prekročiť prah niektorej z bráničiek a čas, akoby začal plynúť proti všetkým pravidlám logiky a fyziky - dozadu.

Interiéry zdobia maľované empory, drevené stropy, ale predovšetkým úžasné nástenné maľby so sakrálnymi, ale aj svetskými motívmi. Je tu legenda o svätom Ladislavovi a jeho boji s Kumánmi, ale aj veľkolepá freska Posledného súdu. Boh otec súdi v kyjatickom kostolíku, duše hriešnikov tak sugestívne, že slabším náturám prebehnú zimomriavky po chrbte.
A nechýba ani raritka- keďže dávny slovenský majster na našom území nikdy nevidel ťavy, posadil troch kráľov, ktorí sa prišli pokloniť do Betlehema - na koníky s malými hrbmi na chrbtoch.

Kostolíky, z povodia Rimavy sú súčasťou zaujímavého produktu cestovného ruchu - Gotickej cesty. Pokračuje cez Gemer až na Spiš. Vrcholí nástennými maľbami v kostolíku v Žehre a v chráme Sv. Jakuba v Levoči. Pod výzdobu úchvatného vyše 18 metrov vysokého oltára, mimochodom najvyššieho v gotickom svete, sa podpísal tajomný rezbár - majster Pavol z Levoče.

Komplex pamiatok so Spiša, doplnený o Spišskú Kapitulu a Spišský hrad je podobne ako historické centrum Bardejova, alebo Banská Štiavnica s technickými pamiatkami, súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva.

Strach pred nájazdmi divých kmeňov, čo sa ako nákaza preháňali Európou, podnietil stavby opevnených stredovekých hradov. Slovensko má v tomto smere hneď niekoľko unikátov. S rozlohou je Spišský hrad najväčším v Strednej Európe.
Medzi najvyššie položené patril s nadmorskou výškou 938 metrov - Muránsky hrad. Hoci dnes z neho zostali len ruiny a staré povesti, zvláštna energia tohoto miesta núti návštevníka, aby stíšil hlas a pozorne sa obzrel okolo seba. Možno uvidí mihnúť sa niekde medzi stromami driečnu postavu Márie Séčiovej - Muránskej Venuše, ktorá nedávala spávať mnohým mocným mužom v kráľovstve...
Turistov túžiacich po dobrodružstve, privítajú aj na Ľupčianskom hrade. Občas tu vraj počuť rinčanie zbraní, ktoré sa ozývalo v nekonečných bitkách a zápasoch na život a na smrť. A keď je spln alebo sa blíži búrka, blúdi po chodbách duch krásnej Verony, čo kvôli nešťastnej láske skočila z hradnej veže do hlbočiny...
Na ďalšom zo slovenských hradov, ktorý vyzerá, akoby ho na strmom skalisku nad riekou Oravou mohol postaviť iba sám čert z pekla, môžu návštevníci skôr ako strašidlá stretnúť - - filmárov. Jedno aj druhé je okrem stavieb samotných, určite lákavou atrakciou.

Obdivuhodnú skupinu pamiatok na Slovensku tvoria drevené kostoly. Drevo ako dostupný, prírodný materiál využívali na stavbu svätostánkov, predovšetkým obyvatelia horských a podhorských oblastí. Pozornosť návštevníkov dodnes vzbudzuje celý komplex pravoslávnych kostolov na východnom Slovensku, a medzi dokonalé unikáty určite patria aj artikulárne kostoly. Po šopronskom sneme v r. 1681 si ich niekoľko mohli postaviť príslušníci evanjelickej cirkvi a.v. Z dreva, na kraji dediny, bez veže , za jediný rok. Na základe viery, odvahy, ale aj tvrdohlavosti vznikli diela dodnes hodné obdivu a úcty. Najstarší a asi aj najkrajší sa nachádza pod ochranou majestátneho Choča v Leštinách na Orave.

K najkrajším a najnavštevovanejším mestám na Slovensku patrí určite jedno z najbohatších stredovekých banských miest - Banská Štiavnica. Slávna história je dodnes prítomná vo všetkých uličkách, námestiach , kostoloch a hlavne vo všetkých pamiatkach, ktoré súvisia s baníctvom. Je tu klopačka, ale aj dômyselná sústava vodných diel, ktoré právom vzbudili pozornosť expertov Unesca.
Vodnú energiu tajchov začal ako prvý využívať strojmajster Matej Kornel Hell na prelome 17. a 18. storočia na pohon banských zariadení. V okolí Banskej Štiavnice sa okrem tajchov, oplatí navštíviť aj kaštieľ vo Svätom Antone. Okrem množstva trofejí, ktoré z neho robia poľovnícke múzeum, bol kedysi krásnym a pohodlným domovom príslušníkov starých šľachtických rodín Koháryovcov a Coburgovcov. V jeho interiéri sa okrem iných skôstov nachádza aj zlatom zdobený nábytkový komplex, ktorý kráľovná Mária Terézia darovala ako svadobný dar svojej dcére. - Márii Antoanette.

Slovensko má samozrejme aj bohatú mestskú kultúru. Hlavne vo veľkých mestách ako je Bratislava, Banská Bystrica , Košice sa nachádzajú divadlá, koncertné sály, kiná, diskotéky, galérie, múzeá. V priebehu roka sa tu konajú premiéry, vernisáže, koncerty, festivaly. Množstvo ďalších podujatí, ktoré si už získali svojich skalných obdivovateľov sa však koná po celom Slovensku. Aj na jedinečnom mieste uprostred Oravskej priehrady - na Slanickom ostrove umenia . V kostole, ktorý sa ako novodobá archa uchoval nad vodami, sa nachádza expozícia ľudovej maľby a plastiky, exteriér zdobia kamenné reliéfy. V priestoroch Slanice sa už tradične konajú aj koncerty vážnej hudby.

Mnohorakosť a pestrosť kultúrneho bohatstva na Slovensku , by však nebola úplná bez pohľadu na jedinečné prejavy ľudového umenia. Ľudová kultúra predstavuje ešte vždy živú, rôznorodú mozaiku zloženú z piesní, tancov, zvykov, remesiel, architektúry - jednoducho všetkého čo kedysi dávno sprevádzalo život našich predkov.
A pretože pre turistov, nech už pochádzajú z ktoréhokoľvek kúta sveta je zaujímavé a príťažlivé všetko odlišné, v oblasti ľudovej kultúry je Slovensko ozajstnou mocnosťou. Veľkú obľubu si získali folklórne festivaly a mnohí návštevníci sa už do Východnej, Heľpy alebo Detvy pravidelne vracajú.

Čoraz väčšiu obľubu a pozornosť si spomedzi festivalov v posledných rokoch získala trochu netradičná , ale veľkolepá Hrušovská paráda. Ako už názov napovedá koná sa v malej nenápadnej dedine uprostred Hontu a počas troch dní sa do programov postupne zapoja takmer všetci obyvatelia dediny. Keď Hrušovčania rozmýšľali ako si získať turistov, rozhodli sa, že najlepšie bude ukázať im starodávne roboty, ktoré boli pred rokmi bezprostrednou súčasťou ich každodenného života. Pečenie chleba, pálenie míle, ale aj žatva a mlátenie obilia sa stretli s takým úspechom, že dnes sa počas festivalu počet obyvateľov Hrušova až zdesaťnásobí..

Ak turista hľadá aj v ľudovej kultúre niečo výnimočne originálne - nájde na Slovensku ešte vždy živé zvykoslovie v mnohorakých podobách. Bez tradícií a zvykov sa ani dnes napr. v goralských oblastiach nezaobíde svadba alebo významné sviatky.

Bez pochôdzok a vinšov Betlehemcov by niečo chýbalo k dokonalej atmosfére Vianoc.
Do života sa v niektorých oblastiach vrátili kroje a ak turisti napríklad v nedeľu alebo cez sviatky zablúdia do niektorého z kostolov, môžu oči nechať na krásne vyšívanom ľudovom odeve.
Ak sa svet vracia k prírodným materiálom a váži si ručnú prácu - slovenské ľudové remeslá spĺňajú všetky kritériá a požiadavky. Navyše udivujú remeselnou zručnosťou svojich majstrov, ako aj dokonalou krásou výrobkov.

Veľkými lákadlami, ktoré sa čoraz viac dostávajú do popredia záujmu aj prostredníctvom množstva podujatí sú návštevy Múzeí v prírode. Medzi najkrajšie určite patrí skanzen v Zuberci. Postavili ho na krásnom mieste - na brehoch Studeného potoka priamo pod končiarmi Roháčov.

Je toho samozrejme ešte oveľa, oveľa viac, čo môže Slovensko zo svojich pamiatok, kultúry, histórie, ľudového umenia v rámci kultúrneho turizmu ponúknuť svetu. Ale aj tento skromný zlomok, ktorý sa dostal do nášho výberu je natoľko unikátny, že sa kvôli nemu určite oplatí precestovať hoci aj pol sveta.
A ešte niečo. Sú na svete miesta, ktoré návštevníka ohúria svojou veľkoleposťou. Ale sú aj také, ktoré sa mu akosi zavŕtajú pod kožu, preniknú do mysle aj do duše a zostanú tam naveky. A on sa raz určite bude musieť vrátiť...