Sloboda pod nákladom - Médiá o filme

Kto ponesie bremeno Laca Kulangu?, pravda.sk, 23.9.2020
Niet východiska, len poctivou drinou na skalnatom chodníku platiť daň, z ktorej raz azda budem môcť vybrať úroky. A s ich pomocou potom premeniť skalnatý sen na skalnatú skutočnosť. Na čosi, čo bude Laca Kulangu pripomínať aj potom, keď už na svoj chodník nevykročí… Napísal pred vyše 20 rokmi legendárny horský nosič Laco Kulanga do svojej útlej knižky Skalnatý sen.


Poslední európski šerpovia, Reportáž, 22.7.2018

Po několika hodinách náročné chůze odpočívám v zajetí vysokohorských štítů téměř dva kilometry nad hladinou moře, když se zpoza kopce vynoří chlap jako hora. V krátkých trenýrkách a propoceném triku, s nákladem na zádech, který je dvakrát větší než on. Nechce se mi věřit, že do této odlehlé oblasti tahá sud s pivem. Tatranští nosiči vynesou do hor prostě cokoliv. Třeba i 120kilové litinové čerpadlo...


 

Barabáš má cenu z festivalu festivalov, pravda.sk, 11.9.2017

Snímka Sloboda pod nákladom režiséra Pavla Barabáša získala na festivalovom turné po svete dosiaľ 16 významných ocenení.
Najvýznamnejšie dostala tento mesiac vo Švajčiarsku. Príbeh o tatranských nosičoch si odniesol ceny, mnohé z nich Grand Prix, z Kanady, Poľska, zo Švajčiarska, Španielska, Slovinska, z Bulharska, Česka, Macedónska i Argentíny.


 

Film Sloboda pod nákladom získal zlaté ocenenie vo Švajčiarsku, teraz.sk, 15.8.2017

Bratislava 14. augusta (TASR/TERAZ.sk) - Dokument Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom získal na Medzinárodnom filmovom festivale FIFAD vo Švajčiarsku najvyššie ocenenie Diable d'Or v kategórii World Culture. Festival sa konal od 5. do 12. augusta v Les Diablerets a patrí medzi najdôležitejšie svojho druhu na svete.


 

Slovenský film z prostredia Tatier získal na Medzinárodnom filmovom festivale najvyššie ocenenie, hnonline.sk, 15.8.2017

Dokument Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom získal na Medzinárodnom filmovom festivale FIFAD vo Švajčiarsku najvyššie ocenenie Diable d'Or v kategórii World Culture.


 

Veľký úspech pre Slovensko! Film Sloboda pod nákladom získal zlaté ocenenie na najdôležitejšom filmovom festivale svojho druhu vo Švajčiarsku, interez.sk, 15.8.2017

Dokument Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom získal na Medzinárodnom filmovom festivale FIFAD vo Švajčiarsku najvyššie ocenenie Diable d'Or v kategórii World Culture.


 

Najlepším klubovým filmom za rok 2016 je Sloboda pod nákladom, tasr, 3.3.2017

Ocenenie pre snímku, ktorá má na konte už medzinárodné ceny z Kanady, Španielska, Slovinska či Poľska, si osobne prevzal jej režisér Pavol Barabáš.


 

Film o slo­ven­ských tatrans­kých nosi­čoch zís­kal v Kanade obrov­ské uzna­nie, Linda Cebrová / 21. februára 2017, startitup.sk

Pred pár dňami sa konal 12. roč­ník fil­mo­vého fes­ti­valu v kanad­skom Van­cou­veri z kto­rého si doku­men­tárny film Pavla Bara­báša odnie­sol cenu Best Moun­tain Cul­ture Film. O tento titul pri­tom bojo­valo až 98 titu­lov.


 

Dokument o tatranských nosičoch Sloboda pod nákladom bodoval v Kanade, TASR, 20.2.2017

Dokument Pavla Barabáša o netradičnom remesle z Vysokých Tatier získal v krátkom čase svoje jedenáste medzinárodné ocenenie. Zároveň sa teší aj priazni domáceho publika.


 

Dokument Sloboda pod nákladom bol najlepším na festivale v Španielsku, TASR, 23.11.2016

Príbeh o najstaršej generácii nosičov vo Vysokých Tatrách vyhodnotila päťčlenná porota festivalu ako najlepší a udelila mu Grand Prix - Zlatý plesnivec.


 

Dokument Sloboda pod nákladom od Pavla Barabáša bodoval aj v Kanade, 7.11.2016, tasr

V meste Banff, na jednom z najväčších festivalov nielen na americkom kontinente, ale i vo svete, získal cenu Best Film on Mountain Culture.


 

Die Letzten ihrer Art (poslední svojho druhu), 9.11.2016, saschische Zeitung

Sportlich geht es in den Bergen fast immer zu. Je höher und steiler Gipfel sind, umso mehr lassen sich Bergsteiger-Aktionen mit denen von Leistungssportlern vergleichen. Aber selbst, wenn Kletterer noch so spektakulär unterwegs sind – die große Bühne haben sie meist erst danach in den Medien, bei Vorträgen, in Filmen. Doch ganz selten treten dort die Arbeiter auf, die stillen Helden – im Sport genauso wie am Berg. Was bei Radrennen die Wasserträger sind, die ihrem Kapitän die Verpflegung ranschleppen, das sind in den Bergen die Lastenträger.


 

Sloboda pod nákladom, 16.10.2016, festivalový denník MFHF Poprad 2016
Sloboda pod nákladom je nový film slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. Všíma si životnú filozofiu i podstatu výnimočného remesla – vysokohorských nosičov. Zatiaľ čo v Európe toto povolanie vymrelo, na Slovensku páni v dôchodkovom veku vynášajú náklady, aby zásobili vysokohorské chaty. Nerobia to pre peniaze, slávu či hrdinstvo. Nosenie je pre nich slobodou. V súvislosti s filmom sme režiséra Pavla Barabáša.


Vážiť si samotu, 10.10.2016, filmsk.sk, Radovan Holub

Nový dokumentárny film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom je svojho druhu spomienka na minulosť. Na veľkú minulosť tatranských horských nosičov.


 

Keď bremeno nadľahčuje, tyzden.sk, 29.9.2016, Michal Novota

Pavol Barabáš niekoľko rokov točil materiál o tatranských horských nosičoch. Vznikol z toho živý dokument, ktorý ukazuje jeho rozprávačské schopnosti v tej najlepšej forme.


Barabáš: Mojím cieľom nie je nakrútiť dokument, ale dobyť vrchol, sme.sk, 10.9.2016

Vydal sa naprieč Antarktídou, varil s ľudožrútmi, zlaňoval najťažší kaňon sveta. Napriek tomu sa vo svojej tvorbe stále vracia k Tatrám a slovenskej krajine. V Slovenskej televízii mal nedávno premiéru dokument S tebou ma baví Slovensko a v kinách sa premieta Sloboda pod nákladom.


 

Tatry sú jediné hory, kde remeslo nosiča ešte nevyhynulo, sme.sk, 7.9.2016

Špeciálna premiéra nového filmu Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom sa uskutočnila v utorok v bratislavskom kine Cinemax Bory. Oceňovaný režisér vo svojom novom počine vzdal hold najstaršej generácii tatranských nosičov, ktorí zásobujú vysokohorské chaty. Prezrádza, prečo si zvolili tento spôsob života a ostali poslednými mohykánmi na európskom kontinente.


 

Sloboda pod nákladm, recenzia, kinema.sk, 7.9.2016

Rekordmanovi spomedzi slovenských filmárov v počte ocenení pribudla pred pár dňami ďalšia trofej. Pavol Barabáš získal na Medzinárodnom horolezeckom filmovom festivale v Tepliciach nad Metují cenu za Najlepší dokument a k viac ako 300 filmovým cenám tak pribudla ďalšia za najnovšiu snímku Sloboda pod nákladom.


 

Barabášov film Sloboda pod nákladom získal ďalšie ocenenie, teraz.sk, 5.9.2016

Po cene za Najlepší dokument na Medzinárodnom horolezeckom filmovom festivale v Tepliciach nad Metují získal v nedeľu hlavnú cenu v Zakopanom na Stretnutí s horským filmom.


Grand Prix 12. Spotkań z Filmem Górskim dla Pavola Barabasza, wspinanie.pl, 5.9.2016

Wczoraj w Zakopanem rozdano nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmu Górskiego 12. Spotkań z Filmem Górskim. Grand Prix zdobył film Pavola Barabasza Pod ciężarem wolności.


 

Jednomyślna decyzja jury 12. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem, radiokrakow.pl, 4.9.2016

Film o tragarzach ze słowackich schronisk zwyciężył w międzynarodowym konkursie w ramach 12. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Jury jednogłośnie uznało film Pavla Barabasza "Pod ciężarem wolności" za najlepszy spośród ponad 20 zgłoszonych do konkursu.


 

Volanie slobody, hoci pod nákladom, filmsk.sk, 5.9.2016

Cestopisné výpravy uznávaného režiséra, scenáristu aj kameramana Pavla Barabáša lákajú divákov naprieč generáciami. Barabáš dokáže zachytiť esenciu filmovaného miesta a súčasne rozprávať príbeh s dôležitým posolstvom. Novinkou Sloboda pod nákladom sa vracia do slovenského prostredia.


 

Pavol Barabáš: Slováci by mali cestovať, aby zistili, v akom zázraku sa narodili, hnonline.sk, 2.9.2016

Naše hory sú také originálne, že v nich nutne museli vyrásť výnimoční ľudia s jedinečnými profesiami. Slovenský horský dokumentarista Pavol Barabáš 1. septembra odpremiéroval film o nosičoch vo Vysokých Tatrách Sloboda pod nákladom, ktorý celoročne vykonávajú činnosť takú špecifickú, že v Európe nemá obdoby a jej obdobou sú výnosy šerpov v ázijských Himalájach. Snímka koncom augusta zvíťazila na 33. ročníku českého Medzinárodného horolezeckého filmového festivalu v Tepliciach nad Metují.


Recenzia filmu Sloboda pod nákladom, filmpress.sk, Nina Hradiská, 2.9.2016

Obrovský strmý zasnežený svah. Pomaly, z kroka na krok, po ňom stúpa malá ľudská postava. Chvíľami mizne v záľahe bieleho snehu. Prudká ohlušujúca víchrica je silný protivník, ale človek sa nevzdáva, plahočí sa ďalej. Tak sa začína nový dokumentárny film scenáristu, kameramana a režiséra Pavla Barabáša o najstarších tatranských nosičoch Sloboda pod nákladom.


 

Barabáš: Sloboda pod nákladom je môj intímny film, sme.sk, 1.9.2016

Do slovenských kín vo štvrtok vstupuje nový dokument Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom. "Je to môj intímny film. Ako mladý študent som nosieval na Zbojnícku chatu, vtedy som ešte nevedel presne, o čom nosenie je," povedal oceňovaný režisér horských, objaviteľských a dobrodružných filmov. V novom počine vzdal hold tatranským nosičom.


Predpremiéra nového Barabášovho filmu na Kežmarskom hrade. Príde režisér i legendy horského nosičstva., kezmarok.net, 26.7.2016

„Najväčšiu úlohu pri nosení zohráva sloboda. Robím to kvôli horám. Nielen kvôli ich kráse, ale hlavne kvôli tomu, že sa v nich cítim slobodný. Môžem tu žiť naplno a robiť to, čo chcem. Sloboda sa nedá nahradiť ničím. Ničím!" vraví Viktor Beránek, nosič a chatár z Chaty pod Rysmi, jeden z protagonistov nového dokumentu režiséra Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom.


Pavol Barabáš predstaví nový film už túto sobotu, Tatranský dvojtýždenník 16-17/2016


Mal som jedny vibramy, spotené tričko a pocit, že som najšťastnejší človek na planéte..., Podtatranské noviny, 2.8.2016

Už túto sobotu si môžete na nádvorí Kežmarského hradu pozrieť špeciálnu predpremiéru nového filmu cestovateľa a režiséra Pavla Barabáša. Týka sa vysokohorských nosičov. Zbytok Slovenska si na film počká do septembra.