Salto je kráľ - Viac o DVD

Expedičný kaňoning spojený so zlaňovaním vysokých vodopádov skrýva v sebe mnohé dobrodružstvá. Sú to miesta ďaleko od ľudskej civilizácie, v ťažko dostupných končinách. Logistické zabezpečenie ich zlaňovania je komplikované, technicky veľmi náročné, s veľkými nárokmi na materiálne vybavenie. Sú to vždy viacdňové projekty, ktoré majú nielen zložitý prístup, ale vyžadujú si i bivakovanie v stene vodopádu. Väčšinou na každého účastníka expedície pripadala váha materiálu okolo 30 kilogramov. S touto váhou musí účastník liezť alebo visieť aj kilometer nad zemou.

menu-salto-2.jpg

DVD O EXPEDIČNOM KAŇONINGU OBSAHUJE MNOŽSTVO BONUSOV /25min./

BECKO O VENEZUELE
Venezuelská armáda zakázala používať drony. Odôvodnením bolo, že sa používajú na teroristické účely. Pred niekoľkými mesiacmi bol spáchaný atentát na prezidenta Madura. Zvolili sme si preto vstup do Venezuely cez Brazíliu, cez hranicu, ktorou prechádza množstvo utečencov, aby sme sa vyhli nepríjemným kontrolám na letisku v Caracase. Kvôli stále sa zhoršujúcej bezpečnostnej situácii vo Venezuele sa niektorí členovia expedície vzdali. Nepríjemné napätie a neistota sprevádzali expedíciu až do chvíle, kým sme prenajatými lietadielkami nepristáli pod stolovou horou Ayuan Tepuy. 

SALTO ANGEL
Veľkú pomoc pri prieskume, odhaľovaní problémov i samotnom nakrúcaní nám vtedy poskytol dron. Uvedomili sme si, že ak budeme chcieť nakrútiť aj Salto Angel vo Venezuele, bez dronu to jednoducho nepôjde. Nebolo by to jednotné porovnanie veľkostí oboch vodopádov. Sedemdňový pochod v období dažďov v bažinách, džungli, po konároch stromov bol hlavne o pokore, hlade, pote a odriekaní. Miestami sme sa zabárali vyše kolien do blata. Nakoniec sme prišli na hranu vodopádu. Pršalo, bola hmla, vodopád nebolo vidieť. Počuli sme len obrovský hukot. Batérie dronu sa počas pochodu vybili na polovicu. Ale aj tak vznikli unikátne zábery.

AMAZONIA VERTICAL
V roku 2004 som s Beckom prechádzal časť hory Auyan Tepuy a zlanili sme iný neznámy vodopád Salto Pozo. Vznikol z toho film Amazonia vertical, ktorý dostal za svoju autenticitu aj národnú cenu Slnko v sieti. Vtedy som ešte netušil, že prechodom najvyšších vodopádov sveta sa budem v budúcnosti viac venovať. Práve zlaňovanie týmto vodopádom v roku 2004 bude s jedným bonusom filmu.

DIALÓG S PLANÉTOU
Stiahnutím lana z prvého zlanenia vo vodopáde si expedícia odrezáva možnosť návratu. Z psychického hľadiska je to náročné. Cesta späť jednoducho nevedie. Pri rozhodovaní zlaniť vysoký vodopád Trou de fer sme vedeli len to, že v tomto, vtedy najťažšom kaňone sveta, pred nami zahynulo 14 ľudí. Častokrát zlaňujeme do neznámeho priestoru, kde sa valí voda a kde nikto nevie, čo ho čaká ďalej. Každý si uvedomuje, že šanca na záchranu je tu prakticky nulová. Všetko si musíme zhodnotiť a vyriešiť sami. Bohužiaľ, problémom sme sa nevyhli ani my. Pri zlaňovaní vodopádu Tugela v Juhoafrickej republike si jeden z nás zlomil stavec. V najvyššom vodopáde Bras Magasin na ostrove Réunion som zas utopil celú filmovaciu techniku. Sú to však udalosti, ktoré nás nakoniec ešte viac zocelili. V nedostupnej divočine je problémom okrem váhy a transportu aj dobíjanie techniky. Mimo civilizácie je expedícia niekoľko dní, ba aj týždňov. Ak prebieha projekt bez komplikácii, nájde sa trochu času aj na zdokumentovanie prechodu.

OSTROV FLORES
Nie je podstatné, ktorý vodopád je najvyšší na svete, ani tento rozsudok vo filme nevynesieme. Ide nám hlavne o pocit, ktorý máme z neporušenej prírody, o symbiózu s touto nádhernou planétou, o súlad ľudí, na ktorých sa môžete aj v tých najextrémnejších situáciách spoľahnúť a zveriť im do rúk svoj život. Je to hlavne o spoľahlivých priateľoch, s ktorými uskutočňujete na prvý pohľad fantastické sny.

JASKYŇA CORMOR A KAŇON LODRINO 
Veľa kaňonov sme končili v noci. Preto je dobré nacvičovať aj v extrémnych podmienkach a hlavne tme, aby tá vo vás nevyvolávala stres. Zlaňovanie v týchto extrémnych častiach sveta nie je prioritne o nakrúcaní, ale v prvom rade o bezpečnom prejdení a radosti, ktorá je odmenou za námahu. Prešli sme veľa kaňonov v Taliansku, Švajčiarsku, Slovinsku, na Malorke, ale JASKYŇA CORMOR A KAŇON LODRINO sa najviac zapísali do pamäti. 

32-obalka.jpg 

rom-salto-je-kral1.jpg

AKO VLASTNE VZNIKLA MYŠLIENKA NA FILM

Najvyšší vodopád Salto Angel pozná každý z učebníc zemepisu. Keďže bol letecky objavený až roku 1935, patrí mu označenie - jeden z posledných svetových geografických rekordov. V roku 1949 sa podarilo zmerať jeho výšku výprave National Geographic. O 48 rokov neskôr slovenská expedícia vedená Beckom Ondrejovičom ako prvá v  histórii prešla tajomnú stolovú horu Ayuan Tepuy a zlanila Salto Angel, ktorý z jej hrany padá. Začiatkom roka 2017 informovala vo svojom spravodajstve ČTK o tvrdení skupiny českých geodetov: „Nejvyšším vodopádem světa je nově Tugela v Jihoafrické republice."  Výška tohto vodopádu je vraj 983 metrov, čo je o štyri metre viac než má Salto Angel vo Venezuele. Hneď sme začali hľadať informácie o Tugele v Dračích horách na juhu Afriky. Ale z vodopádu sme poriadne nič nevideli, lebo je ukrytý v neprístupnej rokline. Na internetových fotografiách bolo vidno len fragmenty hornej časti. Zistili sme, že vodopád ešte nemá priestup. Tak sme začali organizovať náročnú výpravu. Nakúpili vŕtačku, nity, kilometer lán a množstvo materiálu potrebného na preskúmanie vodopádu, ktorý mal byť po novom najvyšší na svete. Po dvoch týždňoch obliehania a skúmania steny sa nám nakoniec prvý priestup podaril. Zdokumentovali sme vodopád Tugela. Aby sme však mohli porovnať obidva vodopády vybrali sme sa koncom roka 2018 do rozvrátenej Venezuely, aby sme sa pokúsili zlaniť Salto Angel novou cestou.