Príbehy tatranských štítov I až VI. - Súvisiace články

Žijeme v bohatom svete

Rozprávali sme sa s Pavlom Barabášom, režisérom, scenáristom a cestovateľom, medzinárodne najúspešnejším slovenským dokumentaristom o spoznávaní vzdialených kútov Zeme i nás samých.


OTO 2014 Cena časopisu Život - Tvorivý čin roka

V štrnástom ročníku televíznej ankety Osobnosť Televíznej Obrazovky - OTO bol ocenený šesťdielny seriál Príbehy tatranských štítov ako tvorivý čin roka OTO 2014 - cena Života. Cenu prevzal na slávnostnom odovzdávaní režisér filmu.

Cena časopisu Život putovala do rúk dokumentaristu a cestovateľa Pavla Barabáša, ktorý sa v posledných svojich filmoch vracia čoraz častejšie do slovenských veľhôr. Naposledy snímkou Hľadači tieňa o jaskyni v útrobách štítu Javorinská Široká či seriálom Príbehy tatranských štítov. Cudzina ho už neláka? „Pri každej ceste sa snažím hľadať niečo nové a stále mám pocit, že i tu na Slovensku je stále čo objavovať. Hoci, práca na domácej pôde je oveľa náročnejšia. Himaláje tu ľudia možno až tak nepoznajú, ale Tatry, tie poznáme všetci a každý z nás je tatranským odborníkom, preto musíte byť exaktní a oveľa viac dôslední, inak vám to diváci neodpustia.

Cena, ktorú za prácu na tatranských končiaroch dostal, ho potešila: „Prekvapilo ma to, nečakal som to, neveril som, že sa raz ocitnem medzi osobnosťami televíznej obrazovky, keďže ja som skôr neviditeľný človek pracujúci za kamerou." Navyše, ako prezradil, čas na sledovanie televízie príliš nemá. „Tým, že viackrát do roka pracujem na nejakom filme, sedím aj veľa času v strižni. Preto, keď si potrebujem oddýchnuť, rád odídem preč od všetkej tej technológie. Zbalím si tie najnevyhnutnejšie veci a idem sa túlať do pralesa alebo do Antarktídy. Tam si dokonale vyčistím hlavu a upracem v rebríčku hodnôt." A čo konkurencia? Vzhľadom na dostupnosť cestovania i technológií pribúda čoraz viac ľudí, ktorí sa snažia vybrať rovnakou cestou v živote ako on. Ako sa na ňu pozerá? „Vážim si všetky expedície i projekty, ktoré nejdú po vychodených chodníčkoch, ale hľadajú si svoju vlastnú cestu. To je pre mňa hodnota, ktorú si vážim a má zmysel. Ale ak niekto chodí s cestovkami a robí o tom dokumenty, to nie je tá konkurencia, ktorá vás posúva ďalej" zhodnotil filmár, ktorého na druhý deň po OTO-vi čakalo nakrúcanie na Javorovom štíte. Momentálne totiž vo Vysokých Tatrách vytvára nový príbeh o jednom zimnom horolezeckom počine.


Tatranský hrebeň

článok v časopise Horolezec 3/2013

Od prvej chvíle čo som okúsil lezenie v Tatrách a prečítal prvý článok o prechode hrebeňa Tatier, som zistil, že to je cesta, ktorou pôjdem. Už ma nebavilo vysedávať pod skalkou a nacvičovať ťažké kroky, aj skialpinizmus ma už prestal baviť, a tak som začal vyhľadávať niečo viac. Niečo, kde je pohoda na poslednom mieste - preliezanie dlhých a náročných línií s ťažkým prístupom, náročných hlavne na psychiku a vytrvalosť, v najlepšom prípade končiacich na vrchole. Hrebeň Západných, Vysokých a Belianskych Tatier je pre mňa to najnáročnejšie, čo som doposiaľ prekonal. Krásna, logická línia dlhá 82 kilometrov s prevýšením 11000 metrov a s približne 130 vrcholmi.


V Sofii budú slovenský film zastupovať Barabášove Príbehy tatranských štítov

správa na hlavnespravy.sk

Sofia 10. júna (TASR) – Príbehy tatranských štítov známeho slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša premietnu v bulharskej Sofii ako príspevok SR v rámci Dní filmu V4 v hlavnom meste balkánskej krajiny.


Unikátny prechod

článok v časopise Šarm

Adam Kadlečík (26) a Mišo Sabovčík (26) sa vydali na zimnú túru, na akú si tridsaťštyri rokov nikto netrúfol. Prešli tatranský hrebeň! Takmer pri tom prišli o zrak, prežili pád dvoch lavín a len s námahou unikli smrtiacej víchrici.


Rozhovor s Adamom Kadlečíkom o prechode cez hrebeň Tatier

rozhovor na climb.sk

Dvojica Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík po 15 dňoch od 28. 2. do 14. 3. 2013 úspešne dokončila prelez celého tatranského hrebeňa. Postupovali zo západu na východ - teda z Bielej skaly v Západných Tatrách až do Nového sedla medzi Muráňom a Novým vrchom v Belianskych Tatrách. Ako to celé bolo a čo zažili za tých neuveriteľných 15 dní?


Horolezec zo Spiša zvládol unikátnu hrebeňovku Tatier

článok v Novoveskom Korzári

Priblížil sa k hranici svojej fyzickej výkonnosti. Odmenou mu bola obrovská radosť. Aj to môže dnes povedať horolezec zo Spiša, 26-ročný Michal Sabovčík. Spolu so svojím kamarátom z Hlohovca Adamom Kadlečíkom urobili pred pár dňami kompletný zimný prechod hrebeňom celých Tatier bez podpory. Slovenská história datuje len jediný takýto výkon spred 34 rokov.


Dva Slováci zdolali za 15 dnů 92 tatranských vrcholů

správa na novinky.cz

Obdivuhodný výkon podali dva Slováci, kteří v průběhu pouhých 15 dnů zdolali 92 tatranských štítů. Na extrémní výpravu vyrazili tři, ale jeden z nich se musel kvůli zdravotním potížím předčasně vrátit.


Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík zopakovali zimní přechod Tater

článok na tatry.cz

Neuvěřitelně dlouho trvalo opakování náročného zimního přechodu celého hřebene Tater. Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík zopakovali úspěšný pokus pavouka Pavla Pochylého. Po více jak 30 letech je to tu, navzdory stále se zhoršujícím podmínkám. Po 15 dnech na hřebeni o chlup utekli vichřici.


Obdivuhodná výprava Adama a Miša: Počas 15 dní zvládli 92 tatranských štítov

správa na cas.sk

Za 15 dní prešli celým masívom Tatier - Západných, Vysokých a Belianskych. Počas 82 km túry v extrémnych vysokohorských podmienkach vyšli na 92 hlavných tatranských štítov. Minulotýždňovej veternej smršti, ktorá sa prehnala aj Tatrami, sa vyhli len o chlp. Chalani tak po 34 rokoch zopakovali výkon Pavla Pochylého († 54), ktorý býva označovaný ako horolezec storočia.


Príbehy tatranských štítov. Dokumentárna séria Pavla Barabáša

správa na etrend.sk

24., 25., 27. a 29. decembra 2012 / 16:30 (Dvojka) - Aj fanúšikovia dokumentaristiky majú vo sviatočnej ponuke televízií svoj tromf. Štvordielna dokumentárna séria Pavla Barabáša o tatranských končiaroch odhaľuje miesta, na ktorých ešte nebol zďaleka každý obyvateľ Slovenska, pričom ponúka aj zaujímavý historický exkurz. Barabáš aj v tomto prípade ponúka inšpirujúce obrázky prírody spojené s osudmi ľudí, ktoré tatranským štítom takpovediac vdychujú život. Ak máte radi Tatry, vďaka dokumentu sa do nich môžete na krátky čas presunúť aj počas Vianoc.


Poprad pozýva na príbehy tatranských štítov i extrémne športy

správa na pradva.sk

Ak sa počas najbližších jesenných dní vyberiete za potulkami do Vysokých Tatier, odskočte si aj do neďalekého Popradu. Tam si všetku tú krásu vychutnáte na veľkom plátne v prítmí kina.


Málo známa tvár Vysokých Tatier: Príbehy tatranských štítov očami Barabáša

správa na topky.sk

Prostredníctvom prednášky Pavla Barabáša a premietnutím jeho dokumentárneho filmu „Príbehy tatranských štítov" môžete nahliadnuť do sveta histórie a súčasnosti tatranských štítov.


Tatranské štíty ako ich nepoznáte

článok na pravda.sk

Územie drakov, satanov, anjelov či strážcov pokladov. Cez stáročia legendy opriadli končiare Vysokých Tatier plné tajomstiev, ktoré mali ukrývať hlboké doliny a plesá či vrcholy vysokých a dlho nedotknutých štítov. Prišiel však čas, keď sa ľudia odvážili vystúpiť do výšok a dostali sa aj na zdanlivo nedostupné strmé končiare. Aj o tom rozpráva dokumentarista Pavol v cykle Príbehy tatranských štítov.


P. Barabáš vo svojom dokumente vyrozpráva príbehy tatranských štítov

správa na teraz.sk

Najnovší dokumentárny film Pavla Barabáša Príbehy tatranských štítov sa dnes dočká premiéry v jednom z tatranských hotelov. Prostredníctvom prednášky samotného autora spojenej s premietnutím dokumentárneho filmu môžu milovníci turistiky nahliadnuť do sveta histórie a súčasnosti tatranských štítov.


Rozhovor: Pavol Barabáš

rozhovor na cinematik.sk

je uznávaný tvorca expedičných dokumentov. Jeho najnovší film Príbehy tatranských štítov sa nachádza v súťaži Cinematik.doc.


Cestovanie s Pavlom Barabášom: Sloboda prejavu Romana Kaliského-Hronského

Bráni sa označeniu za najlepšieho súčasného slovenského režiséra, hoci fakty potvrdzujú, že ako filmár je spomedzi všetkých našich súčasných tvorcov najoceňovanejším. Bráni sa aj označeniu cestovateľ, i keď je jasné, že všetko, čo nafilmoval, musel aj precestovať. S tým súvisí aj to, čo som ako svedok jedného jeho pracovného týždňa vo Vysokých Tatrách ochotný odprisahať, hoci by sa tomu zrejme tiež bránil – je i športovcom s prívlastkom vrcholový.