Príbehy tatranských štítov V+VI - O filme

Vysoké Tatry, symbol Slovenska - úkryt a útočisko pre všetkých, ktorí hľadajú pokoj a úľavu pre svoju dušu. Ich neopakovateľná atmosféra a vznešenosť si pýtajú celého človeka. Kto vstupuje na ich teritórium, mal by prichádzať v pokore a úcte. Je to zvláštne územie, ktoré netoleruje pretvárku, ani pýchu. Ak ich chcete pokoriť, ukážu vám len kamennú tvár. Ak by ste ich však s pokorou chceli spoznať, odhalia vám kúsok svojho pradávneho tajomstva... Na pozadí krásnej prírody vám dokument otvára bránu a vy máte možnosť zúčastniť sa výstupov na najkrajšie tatranské štíty.

scenár: Pavol Barabáš
hudba: štúdio Fontána, Martin Barabáš
komentár: Marek Ťapák
zvuk: Martin Merc
strih: Róbert Karovič
kamera: Pavol Barabáš
réžia: Pavol Barabáš
dĺžka a formát: 30 min., 53 min., HD 16:9
distribučný formát: DVD, BluRAy
žáner: documentary
rok výroby: 2013

Príbehy tatranských štítov V. - Legendy a ilúzie

Blásy nepovažoval za potrebné zverejniť opis jeho prvovýstupu na Rysy. Liezť na tento štít bolo pre neho totiž bez akéhokoľvek praktického zmyslu. Lenin pravdepodobne predsa nejaký našiel a pravdepodobne naň vystúpil. Alebo to bolo pravdepodobne celé dobre vymyslené?

Mních na poľskej strane Tatier sa stal lezeckou legendou. Najťažšia cesta v Tatrách vedie na maličký špicatý vrchol nad hladinu Morského oka. No na jeho stenách neviseli vždy iba istiace pomôcky.

Príbehy tatranských štítov - Stopy na hrebeni

Západné, Vysoké a Belianske Tatry. Spája ich krásny, logický, dlhý hrebeň. Je na ňom viac než 130 vrcholov, veží a štítov. Prejsť celým týmto hrebeňom v zime bez akejkoľvek podpory, bez obchádzania štítov či zliezania do dolín bolo a stále je veľkou výzvou. Dvaja kamaráti tu zažijú príbeh, ktorý sa doposiaľ nepodaril žiadnemu družstvu. Je to príbeh odvahy i strachu, silnej túžby i beznádeje, vytrvalosti ale aj bolesti. Je to príbeh priateľstva.

miso-a-adam-na-hrebeni.jpg


Dokumentárny televízny seriál vznikol v koprodukcii s RTVS.
logo_rtvs_white.png

Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.
avf.jpg

 

Miesto natáčania