Polárnik - O filme

Vo svete ho uznávajú, doma o ňom vie len málokto. Peter Valušiak má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s tromi Rusmi podaril (ako prvým v histórii) výkon z kategórie snov: prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Dlhé roky ho vábi ďalšia výzva, o ktorú sa už niekoľkokrát pokúšal. Chce prejsť zo stanice Novo naprieč Antarktídou cez Južný pól. Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám pri prechode najchladnejším kontinentom.

Účinkuje: Peter Valušiak
Scénar: Miriam Petráňová, Pavol Barabáš
Hudba: Martin Barabáš
Zvuk: Martin Merc
Strih: Róbert Karovič
Kamera: Peter Valušiak, Pavol Barabáš
Produkcia: Alena Koščová
Réžia: Pavol Barabáš
Dĺžka: 57 min.
Rok výroby: 2014
Žáner: dokumentárny film

Nabaľte si na sane 200 kilový náklad potrebný na štvormesačné pôsobenie v Antarktíde. Na Južný pól vás čaká 2200 kilometrov v tej najopustenejšej krajine, akú si dokážete predstaviť. Ste sám a viete, že nasledujúce mesiace nestretnete živého tvora...

antarktida7.jpg

Polárne oblasti boli aj v minulosti svedkami neuveriteľných hrdinstiev, ale i tragických porážok. Priam neskutočné príbehy odohrávajúce sa v ľadových pustatinách hltali čitatelia všetkých generácií. Čím lákali mrazivé končiny dobrodruhov a objaviteľov? Čím ich lákajú dnes?

antarktida_vlada175.jpg

Na pozadí dobrodružného príbehu v nehostinnej Antarktíde odkryjeme dušu polárnika, jeho vnímanie ľadovej pustatiny, chladu, nepredvídateľných nástrah, ale i pocity samoty, rozhodovania či inštinktívneho reagovania vo vypätých situáciách.


Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

logo-avf-na-web.jpg