Polárnik - Press zóna

Petra Valušiaka na ulici miniete bez povšimnutia. Jeho tvár je pre väčšinu Slovákov neznáma. Ale na jeho konte je výkon svetového formátu. Bol to práve on, kto spolu s tromi Rusmi prešli ako prví na svete pešo cez Arktídu z Ruska do Kanady. Reinhold Messner tento prechod označil ako „výzvu nového milénia", keď sám pri pokuse o prechod neuspel. Valušiakovi a trom Rusom sa to ale podarilo už v roku 1998. 118 dní šliapali na lyžiach na zamrznutých kryhách Severného ľadového oceánu bez akejkoľvek pomoci.

Fantastické tvary a jedinečnosť polárnych oblastí, kde však často ide o život, Valušiaka fascinuje. Vrátil sa tam už niekoľkokrát: „Nie je to utrpenie, ale dobrovoľná drina. Kto raz vyskúšal čistotu tejto krajiny a zažil pocit samoty ako nikde na svete, chce sa tam vrátiť. Pre mňa to nie je o adrenalíne, ale o zážitkoch."

Medzinárodne známy autor, Pavol Barabáš, v 55-minútovom dokumente Polárnik ponúka príbeh človeka, ktorého pozná takmer 20 rokov a ktorý je vo svete uznávaný, ale u nás doma v podstate neznámy. Človeka, ktorého vášňou sa stalo veľmi tvrdé prostredie polárnych krajín – v Barabášovom prirovnaní „slovenského mimozemšťana".

Režisér o Petrovi Valušiakovi:
„Na expedíciách a vo vypätých situáciách najlepšie spoznáte, akých ľudí máte okolo seba. Extrémne prostredie otvára možnosť nahliadnuť hlboko do duše človeka. A práve krajina okolo pólov Zeme je miestom, ktoré ho dokonale preveria, kde zistí, ako dlho dokáže trpieť zimu, znášať nepohodu, neistotu a samotu. Tu som mal šťastie spoznať človeka, pri ktorom som pochopil, že jediný limit, ktorý máme v hlave, je ten, ktorý sme si sami vytvorili. Film Polárnik je portrétom Petra Valušiaka, ktorý sa pokúsil o niečo, čo je ďaleko, ďaleko za našim chápaním."

Peter Valušiak a Pavol Barabáš prešli spolu obrazne aj doslova oba póly Zeme (na tom Severnom stáli v roku 2008 a na Južnom v roku 2010). Išli spolu na Mount Vinson od okraja kontinentu i cez tajomnú Zem kráľovnej Maud. Poznajú sa aj z výprav do ďalších odľahlých končín našej planéty, či do Afriky alebo Himalájí. A práve mnohoročné priateľstvo a intenzívne spoločné zážitky pomohli otvoriť myseľ introvertného polárnika. Petrov život nie je iba o polárnych krajinách. No keď sa do nich dostane, cíti sa šťastným, zodpovedným iba sám za seba a preto mimoriadne slobodným. Na utrpenie s tým spojené si treba jednoducho „nastaviť hlavu tak, že sa treba zaťať a ísť".

Nie je to dokument, na aký sme u Barabáša zvyknutí. Nekonečné polárne končiny a niektoré scény necháva doznievať tak, aby sa divák stihol nadýchnuť a zamyslieť sa. Film graduje počas pokusu Petra Valušiaka o sólový prechod cez pól naprieč Antarktídou od pobrežia k pobrežiu. 2500 kilometrov bielej krajiny s 200 kilogramov vážiacimi saňami si Valušiak naplánoval na tri mesiace. Tri mesiace ľudoprázdna, samoty a boja o život v drsnej, neznámej krajine. A keď človeku niečo v živote nevyjde, môže to vytýčiť cestu ďalším. Neúspechom nič nekončí, vtedy je hlavné poučiť sa a dať si možno ešte trúfalejší cieľ.

Polárnik je príbeh o veľkom odriekaní a o ešte väčších zážitkoch, ktorých hodnota je oveľa vyššia ako podstúpená drina. Nahliada do duše a mysle polárnika. Ten vie, že hoci na tomto spôsobe života prerobí, vnútorne získa oveľa väčšiu hodnotu ako tú, ktorú majú vymyslené farebné papieriky zvané peniaze. V Antarktíde či v Arktíde sú vám jednoducho nanič.

 

Názov: Polárnik
Slovenská premiéra: 6. 4. 2014, festival Hory a mesto, Bratislava
Dĺžka: 57 min.
Žáner: dokumentárny film
Réžia: Pavol Barabáš
Scenár: Miriam Petráňová, Pavol Barabáš
Produkcia: Alena Koščová
Kamera: Peter Valušiak, Pavol Barabáš
Hudba: Maroš Barabáš
Strih: Róbert Karovič
Zvuk: Martin Merc
Hlavná postava: Peter Valušiak
Copyright: © K2 studio s.r.o.
Upútavka: http://vimeo.com/89593139

 

Synopsa: Vo svete ho uznávajú, doma o ňom vie len málokto. Peter Valušiak, má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s troma Rusmi podaril (ako prvým v histórii) výkon z kategórie snov: prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Dlhé roky ho vábi ďalšia výzva, o ktorú sa už niekoľkokrát pokúšal. Chce prejsť naprieč Antarktídou cez Južný pól. Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám na najchladnejšom kontinente.

Realizáciu tohto filmu podporil Audiovizuálny fond.