Polárnik - Povedali o filme

"Na expedíciách a vo vypätých situáciách najlepšie spoznáte, akých ľudí máte okolo seba. Práve to extrémne prostredie otvára možnosť nahliadnuť hlboko do duše človeka. A práve krajina okolo pólov Zeme je miestom, ktoré ho dokonale preveria. Kde zistí ako dlho dokáže trpieť zimu, znášať nepohodu, neistotu a samotu. Tu som spoznal človeka, pri ktorom som pochopil, že jediný limit, ktorý máme v hlave, je ten, ktorý sme si sami vytvorili. Film Polárnik je portrétom Petra Valušiaka, ktorý sa pokúsil o niečo, čo je ďaleko, ďaleko za našim chápaním."

Režisér o Petrovi Valušiakovi

peter-valusiak.jpg

Cenou za zážitky je množstvo driny

Meno režiséra horských, dobrodružných a cestovateľských filmov Pavla Barabáša sa stalo nielen na Slovensku už dlhodobo zárukou kvality, pretože všetko, čo vytvorí, je o hľadaní nových pohľadov a o veľmi silných zážitkoch. V minulých rokoch za ťažisko svojej tvorby považoval hlavne filmy práve s objaviteľskou tematikou. Sú celosvetovo uznávané a navyše v nich zvečnil svet, ktorý pomaly, ale neodvratne mizne. Každý technický pokrok a rozpínanie sa do tých málo miest, ktoré boli doteraz Terra incognita, prináša, žiaľ, aj takéto obete. Čiastočne iné to je pri jeho najnovšom filme:
V 57 minút dlhom dokumente s názvom Polárnik zachytáva príbeh Petra Valušiaka – jediného Slováka, ktorý sa s rýdzou túžbou po jedinečných zážitkoch a prekonávaní svojich limitov vydal a stále aj chce vydávať do oblastí okolo oboch pólov našej planéty. Vychádza z faktu, že „v Arktíde aj Antarktíde predsa nielen prežívajú, ale aj rok čo rok vznikajú nové životy", tak prečo by v tomto zdanlivo nehostinnom prostredí nemal mať nárok na rovnakú jedinečnosť pohľadu na svet aj vnímavý pútnik?
Valušiak už dávno zistil, že toto okúzlenie fantasticky tvarovanou prírodou a možnosť zažiť absolútnu čistotu krajiny v polárnych oblastiach mu bohato vynahradí všetku námahu a utrpenie, ktoré pri tom môže zažiť a často aj zažíva, keď prekonáva všetky tie omrzliny, zdravotné či iné problémy...
Podľa Barabáša je Valušiak „slovenský mimozemšťan". Zvykol si pohybovať sa vo veľmi drsných podmienkach, kde si jednoducho najskôr musí „nastaviť hlavu na to, že to bude veľmi, veľmi namáhavé a že tam vždy môže ísť o život". Aj napriek tomu sa tam stále vracia a keď mu to finančne nevychádza, tak aspoň o tom neustále uvažuje. Ešte na jar 1998 sa mu spolu s troma Rusmi podaril výkon, ktorý Reinhold Messner iba pár rokov predtým označil za „výzvu nového tisícročia". Išlo o prechod pešo a na lyžiach od pobrežia Ruska cez ľadové bariéry, po driftujúcich kryhách (to znamená, že ich späť od pólu odnášajú morské prúdy) až na Severný pól a z neho cez čoraz tenšie kryhy rozpúšťajúceho sa ľadu až na pobrežie Kanady. Trom Rusom a vekom medzi nimi „benjamínkovi", vtedy 31-ročnom Valušiakovi, to pri ich smrteľne vážnom projekte trvalo 118 dní.
Peter Valušiak vie svojimi skúsenosťami eliminovať veľa nebezpečenstiev, ale rovnako dobre vie, že niekedy sa skrátka všetky vylúčiť nedajú. V Antarktíde skúšal v roku 2008 sólo pokus prejsť za 120 dní od pobrežia na pól a z neho traverzom na opačné pobrežie. Keby sa po troch týždňoch po páde do trhliny na ľadovci v nej mačkami a paličkou nevzpriečil, keby nemohol vystúpať hore, prípadne keby bola trhlina iba o niečo širšia – tak tento film by v tejto podobe nevznikol. Valušiak za sebou na saniach viezol asi 170 kg a v batohu na chrbte zhruba 20-30 kg, lebo inak by iba vlastnou váhou sane jednoducho neodlepil od snehu.
Pôvodne plánoval 2300 km k pólu prejsť za 2,5 mesiaca, pri dobrom zdraví by už cesta k ďalšiemu brehu bola podľa neho „brnkačka a 1200 km dolu z kopca". Rameno zranené po páde do trhliny však znamenalo prerušenie cesty a čakanie na odvoz lietadlom – bez plne funkčnej pravej ruky mal dosť problémov už vtedy, keď sa sám pokúšal vo vetre večer postaviť stan, aby v ňom mohol prežiť ďalšiu noc... A ráno treba stan zbaliť, zabaliť náklad na sane a ísť ďalej. To všetko musel urobiť, aby sa spomedzi trhlín dostal späť pod ľadovec na miesto, kde mohlo pristáť lietadlo. Aj o tomto je najnovší Barabášov film, umožňuje však súčasne nahliadnuť do myslenia a pocitov nášho polárnika.
Film Polárnik vychádza na 2DVD a jeho bonusom je DVD s filmom Neznáma Antarktída o prvom prechode z okraja kontinentu na najvyšší vrchol Antarktídy.

PETER DODEK