Polárnik - Médiá o filme

Polárnik, film.sk 2/2015, Miro Ulman
Po tom, ako získal Cenu Ruskej akadémie vied a Ruskej geografickej spoločnosti na Bajkalskom medzinárodnom filmovom festivale Ľudia a životné prostredie, a po púti po 140 českých a 47 slovenských mestách v rámci Snow film festu vyšiel 56-minútový dokument Pavla Barabáša Polárnik (2014) na DVD ako 24. titul jeho Grand Prix kolekcie. Je to film o pokuse o najdlhší prechod Antarktídy vlastnými silami. Keby bol Peter Valušiak televíznou „rosničkou", poznal by ho celý národ. Takto o ňom vie len niekoľko nadšencov. Pritom v roku 1998 prešiel ako prvý s tromi Rusmi od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez severný pól až k brehom Kanady. A teraz ho môžete sledovať, ako sa pokúša prežiť sám pri prechode najchladnejším kontinentom. Len on, 200-kilogramový náklad a 2 200 kilometrov dlhá púť naprieč Antarktídou cez južný pól. Ako bonus na DVD nájdete nielen informácie o Valušiakovi, ale aj film o 1. slovenskej expedícii na južný pól v roku 2010 a film Cesta na severný pól z roku 2008. Priložené je druhé DVD s jedenástym titulom Grand Prix kolekcie – 40-minútovou Neznámou Antarktídou (2007).


Rusi ocenili slovenský dokument Polárnik, teraz.sk, 18.12.2014

Bratislava 18. decembra (TASR) - Slovenský dokument režiséra Pavla Barabáša Polárnik dostal Cenu Ruskej akadémie vied a Ruskej geografickej spoločnosti za najlepší film s geografickou tematikou. Snímku ocenili v rámci Bajkalského medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych a populárno-vedeckých filmov pod názvom Ľudia a životné prostredie, ktorý sa koná v regióne Irkutsk od roku 1999.


HoryZonty 2014: festival otvorí film Pavla Barabáša Polárnik., Horyzonty.sk, 17.10.2014

Tri novembrové dni budú v Trenčíne opäť patriť dobrodružstvu, adrenalínu, prírode a športu. V dňoch 13. až 15. novembra sa bude tradične v priestoroch Posádkového klubu konať deviaty ročník festivalu HoryZonty.


Polárnik, panorama.sk

Keď sa v roku 2008 polárnik Peter Valušiak pokúšal o sólový prechod cez Južný pól naprieč Antarktídou, prekazili mu to dôsledky pádu do ľadovcovej trhliny. Našťastie, pri páde do trhliny sa zachytil lyžiarskou paličkou a podarilo sa mu z nej vyliezť. Ľahko sa mohlo stať, že v nej zmizne a nikto ho už nenájde... Pri páde si "iba" poranil rameno. Napriek bolestiam pokračoval ďalej, no v nasledujúcich dňoch zistil, že rameno neposlúcha a musel si privolať pomoc a odvoz.


Polárnik Valušiak je pre filmára Barabáša mimozemšťanom

Meno Petra Valušiaka je dobrodruhom a cestovateľom dobre známe. Je to človek, ktorému sa (spolu s tromi Rusmi) podarilo prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez severný pól až k brehom Kanady. Ďalšou výzvou je pre neho Antarktída.


Polárnik, Rádio Slovensko, 17.4.2014

S polárnikom Petrom Valušiakom i režisérom Pavlom Barabášom sme sa rozprávali o tom, prečo je biele ticho najjužnejšej časti sveta krásne.


Svetová premiéra filmu Pavla Barabáša, Outdoorfilmy.sk, 27.3.2014

Festival HORY a MESTO premietne vo svetovej premiére najnovší film Pavla Barabáša - POLÁRNIK. Ide o celovečerný dokument, ktorý je portrétom slovenského polárnika svetového mena Petra Valušiaka. To, že ide o absolútnu novinku, nakoľko je film v týchto dňoch ešte len v záverečnej fáze postprodukcie, potvrdzujú aj Paľove slová: "Peter ten film ešte nevidel, vlastne ho nevidel ešte nikto. Verím, že festival Hory a mesto bude správnym miestom na tento mrazivý polárny závan."


Dokument P. Barabáša prináša príbeh muža s vášňou pre extrémy, TASR, 4. apríla 2014

Barabášov film Polárnik dokonale preverí, ako dlho človek dokáže trpieť zimu, znášať nepohodu, neistotu a samotu.


Pavol Barabáš uvedie na festivale Hory a mesto nový film Polárnik, TASR, 24.marca 2014

Slovenský režisér Pavol Barabáš uvedie v premiére na 15. ročníku medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto v Bratislave svoj najnovší film s názvom Polárnik. Snímka o významnom polárnikovi Petrovi Valušiakovi je v týchto dňoch v záverečnej fáze postprodukcie.


Na festivale Hory a mesto bude mať premiéru film Polárnik, Pravda 24.3.2014

Na 15. ročníku Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa uskutoční od 2. do 6. apríla v bratislavskom Auparku, bude mať svetovú premiéru najnovší film slovenského režiséra Pavla Barabáša s názvom Polárnik.


Rozhovor v Nočnej Pyramíde, RTVS, 24.1.2014


Polárnik Valušiak smeruje na južný pól, SITA, 27.10.2008

Slovenský polárnik a dobrodruh Peter Valušiak si vytýčil ďalší zo svojich smelých plánov. Po tom, ako pred desiatimi rokmi prešiel s trojicou ruských polárnikov z Ruska do Kanady cez Severný pól bez leteckej podpory a dopĺňania zásob, chce teraz to isté zopakovať na opačnom Južnom póle. Tentoraz však pôjde o sólový projekt.


Valušiak na Južnom póle ako prvý Slovák v histórii, SME, 1.2.1996

Dňa 29. januára sa cieľ slovenskej výpravy stal skutočnosťou. Ako oznámil člen slovenskej expedície Emil Fornay, Peter Valušiak spolu so športovcami medzinárodnej výpravy V. Čukovom a I. Kuželevským, dosiahli Južný pól.


Expedícia do Antarktídy je drahá - drahší je len let do vesmíru

Peter Valušiak ako prvý Slovák stál už na južnom póle v roku 1996. Známy je však predovšetkým výnimočným prechodom naprieč severným polom z Ruska do Kanady bez vonkajšej pomoci za 118 dní z roku 1998.


Antarktída je práčka hlavy, Pravda, 3.12.2009

O putovaní polárnika Petra Valušiaka a jeho troch ruských kolegov z Ruska do Kanady cez Severný pól rozpráva dokument 118 dní v zajatí ľadu. Na výpravu do Antarktídy vzal štyroch kamarátov. Aj filmára Pavla Barabáša, ktorý o 350-kilometrovom putovaní bielymi pláňami a neznámymi pohoriami nakrútil dokumentárny film Neznáma Antarktída.


Peter Valušiak začal svoj pochod naprieč Antarktídou, SME, 3.11.2008

Slovenský polárnik Peter Valušiak začal v sobotu 1. novembra svoj 120-dňový pochod naprieč Antarktídou.


Peter Valušiak: Antarktída je asi tá najdrahšia odtučňovacia kúra, Topky, 18.1.2006

Cestovateľ, horolezec a polárnik Peter Valušiak sa koncom roka pokúsil spolu everesťákmi Vladimírom Noskom a Zdeňkom Hrubým, filmárom Paľom Barabášom a cestovateľom Rudom Švaříčkom o autonómny prechod Antarktídou až k južnému pólu.


Zranené rameno prinútilo Valušiaka vrátiť sa z Antarktídy, SME, 22.11.2008

Polárnik Peter Valušiak, ktorý sa sám vydal na pochod naprieč Antarktídou, ukončil pre zranenie svoju cestu a vracia sa na Slovensko.


Peter Valušiak hosťom vo Fun Radiu

Polárnik Peter Valušiak absolvoval niekoľko expedícii na Severný aj Južný pól. Prezradil, že tučniak je hneď kamarát, ľadového medveďa odplašíte smradom a na Severnom póle môžete po zobudení padnúť do vody. Vypočujte si to najlepšie z Rannej šou...


Ski Last Degree from Novolazarevskaya and Union Glacier, Polar Explorersweb, 12.12.2010

A Slovak team sent news over to ExplorersWebs NewsDesk about a Ski Last Degree expedition to the South Pole. They were guided by experienced polar explorer Peter Valusiak.