Everest - Najťažšia cesta - Synopsa

Dá sa najťažšia cesta na Mount Everest vyliezť alpským štýlom? Chris Bonington ju nazval The Hard Way a vyjadril sa, že je to nemožné. Pre štyroch slovenských horolezcov je to výzva. V roku 1988 nastupujú do juhozápadnej steny Everestu, z ktorej niet návratu...

námet: Marek Ťapák
scenár a réžia: Pavol Barabáš
minutáž filmu: 52 min.
účinkujú: Chris Bonington, Ivan Fiala, Peter Habeler, Peter Hámor, Marek Holeček, Milan Skladaný
rok výroby: 2020

everest-petrik.jpg

Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou prestížou. Pokúšalo sa o ňu mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich Šerpov a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Jej vedúci Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval Hard Way – Tvrdá cesta.

Bonington vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: "V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský prístup k lezeniu – bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíku. V juhozápadnej stene Everestu však o podobnom prístupe nemôže byť ani reč!"

Mount Everest JZ stena - Rock Band Mount Everest 8848m

Jeho úvaha sa však stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších lezcov sveta. A keďže sme vtedy patrili do svetovej špičky, začali sa o cestu zaujímať i horolezci Slovenska. Naozaj sa JZ stena Everestu alpským štýlom nedá vyliezť?

Počiatky všetkých prelomových udalostí sa javia ako šialenstvo. Ľudia plávali na lodiach do neznáma, kráčali po nekonečných snežných planinách, liezli do útrob zeme. A niektorých to ťahalo stále nahor – na najvyššie štíty našej planéty najťažšími cestami. Aby zistili, čo človek dokáže...

masiv-everest.jpg

Realizáciu a distribúciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.
avf.jpg

Film vznikol v koproducii s RTVS.
logo_rtvs_white.png

Miesto natáčania