Mongolsko - v tieni Džingischána - Zaujímavosti

 

Stiahnite si mapy Mongolska vo vysokom rozlíšení!

pasuce-sa-kone.jpg

 

Tatári, či Mongoli v Európe
Pre udalosti, ktoré sa odohrali v Uhorsku za vlády kráľa Bela IV. v roku 1241 (bitka pri Mohi na rieke Slaná a plienenie krajiny, vrátane dnešného Slovenska) sa vžilo pomenovanie „tatársky vpád" a pre ich pôvodcov Tatári.

V ruských letopisoch a v správach cestovateľov z Východu boli totiž kočovníci všeobecne označovaní ako Tatári. V predstavách európskych kronikárov totiž nájazdníci na Rus a neskôr do Uhorska prichádzali z pekla (podľa svojej povestnej krutosti), nuž a Tartaros v gréčtine znamená „podsvetie, peklo". Toto pomenovanie stálo aj za omylom, keď stotožňovali Tatárov s Mongolmi.

Mongoli sa spomínajú už v prameňoch čínskej dynastie Tchang (618-907 n.l.). V polovici 9. storočia sa začali presídľovať na západ, na územie dnešného Mongolska, kde rozdrobení kočovali až do vystúpenia Temüdžina. Ten ich zjednotil, pomenoval po nich najskôr svoj štát a neskôr všetky kmene Veľkej stepi.

Na druhej strane Tatári sa prvýkrát spomínajú na starotureckých runových nápisoch z roku 732. Tatárov, ktorých hlavné kočoviská ležali juhovýchodne od nich považovali za úhlavných nepriateľov a vrahov svojich predkov - úplne symbolicky boli tiež vrahmi Temüdžinovho - Džingischánovho otca Jesüghejbátara. Aj v dôsledku toho vykonal Temüdžin niekoľko zdrvujúcich ťažení proti Tatárom a ešte pred úplným zjednotením Mongolov (1206) ich takmer vyhubil. Tatári neskôr len prepožičali meno novému etniku, ktoré sa utvorilo v rámci ďalšieho vývoja v Zlatej horde.

Ďalšími výbojmi, uzatváraním spojenectiev obratnou diplomaciou sa postupne rozšíril, až napokon prerástol do najväčšej ríše na svete v dejinách ľudstva. Dovtedajšie kmeňové zväzy mali vždy len krátke trvanie a so smrťou „zjednotiteľa" takýto zväz aj zanikol. V polovici 12. storočia vytvoril takýto kmeňový zväz aj Jesüghej-bátar. Na čele tohto zväzu porazil aj Tatárov, odvekých nepriateľov Mongolov. Potiaľto sa ničím neodlišuje od prechádzajúcich vodcov. Keby sa krátko pred rozpadom zväzu nenarodil Jesüghejovi syn v roku 1160, ktorý dostal meno Temüdžin po tatárskom náčelníkovi Temüdžin-Ügeovi. Ten vďaka svojim jedinečným organizátorským schopnostiam mal raz a navždy zmeniť mongolskú step.