Mongolsko - v tieni Džingischána - Press zóna

Film o putovaní naprieč krajinou, ktorá natrvalo zmenila tvár sveta.

Premiéra: 16.9.2010
Kinodistribúciu filmu podporil Audiovizuálny fond

logo-avf-na-web.jpg

Réžia a kamera: Pavol Barabáš
Scenár:
Pavol Barabáš, Diana Kacarová
Strih:
Pavol Barabáš, Maroš Petro
Hudba:
Michal Novinski
Produkcia:
K2 studio
Dĺžka:
61 minút
Formát:
16:9
Prístupnosť: všetky vekové kategórie
info: www.spi-film.sk
http://10francs.fr/

PressKit v slovenčine.

Propagačný materiál pre novinárov v angličtine.


Obávaná, preklínaná i obdivovaná - taká ako jej zakladateľ, za života nikdy neporazený vojvodca, Džingischán. Magická krajina, hľadajúca svoju súčasnú tvár v odkaze z 13. storočia, sa pod menom Pax Mongolika stala najväčšou ríšou aká kedy uzrela svetlo sveta. V dobrodružnom putovaní nehostinnou prírodou, mimo zvyčajných ciest, objavujeme aj druhú, neznámu a prekvapivo osvieteneckú tvár výbojného dobyvateľa, ktorého novátorské snahy zanechali oveľa hlbšiu stopu v myslení a vývoji celej ľudskej spoločnosti ako sme ochotní priznať.

bez-kona-by-mongol-v-stepi-neprezil.jpg

O Filme
Dnešné Mongolsko má najnižšiu hustotu obyvateľstva na svete. Rozľahlá a ľudoprázdna krajina s dávnou históriou vzbudzuje u mnohých zvedavosť. Vydáva sa do nej aj partia priateľov za dobrodružstvom do najodľahlejších stepí. Do miest, kde nie je nič, iba rozľahlé pláne pod veľkým modrým nebom. Kde je len slnko a pocit voľnosti. Cestujú naprieč celou krajinou od západu na východ. Pred sebou majú vytýčený jasný cieľ - spoznať krajinu, ale mimo zvyčajných ciest. Splavujú rieky, na koni prechádzajú cez údolia, vystupujú na najväčšie ľadovcové štíty. Putovanie im umožňuje lepšie spoznávať nomádov pasúcich svoje stáda okolo bielych júrt. Styk s nimi, ich kultúra, pohostinnosť, ekologický spôsob života a prirodzená radosť ich núti zamyslieť sa nad našim životným štýlom s tak rozdielnymi hodnotami. Pri potulkách Mongolskom sa ani len nechce veriť, že ide o potomkov ľudí, ktorí podľa dobových historikov rozsievali strach po celej Európe. Odkaz Džingischánovho ducha sa tu však zdá oveľa prítomnejší než kedykoľvek predtým.


Ešte začiatkom 13. storočia v Číne nikto nepočul o Európe a v Európe zas nikto o Číne. Žiadna osoba v tom čase nevykonala cestu z jednej tejto oblasti do druhej. V roku 1227, keď zomrel Džingischán, spojovali obe tieto časti sveta diplomatické i obchodné kontakty. Začiatok cesty však sprevádza viac otázok ako odpovedí: Ako históriu zachytili mongolské kroniky? Kde sa vlastne podel taký bojovný a veľký národ? Sú myšlienky globalizácie len otázkou dnešných sociologických teórií?

O Mongolsku
Mongolsko - fascinujúca, takmer ľudoprázdna krajina s bohatou históriou, kolíska kočovného národa, ktorý sa dodnes hrdo hlási k odkazu „detí Džingischána". Má rozlohu 1 566 500 km2, ale pri počte 2,7 milióna obyvateľov patrí k najredšie osídleným miestam sveta. Leží vo vnútrozemí východnej Ázie a z väčšej časti je tvorené náhornými plošinami s horskými masívmi, z juhovýchodu doň zasahuje púšť Gobi. Podnebie je tu drsné a suché s veľkými rozdielmi zimných a letných teplôt. Nachádza sa tu množstvo prevažne slaných jazier, niekoľko národných parkov a flóru tvorí prioritne trávnatá step, na severe a východe ihličnaté lesy.

tavy-v-slanom-jazere.jpg

Najslávnejším Mongolom všetkých čias bol Džingischán, ktorý po smrti svojim potomkom zanechal jednu z najväčších a najmocnejších ríš sveta. Naopak, tragickým obdobím bola éra socialistického komunizmu a vplyv Ruska trvajúci vyše 66 rokov. To sa stalo osudným mnohým mongolským pamiatkam (napr. zo 700 budhistických kláštorov sa ich po stalinských čistkách zachovalo iba sedem). Sovietsky komunistický diktát sa desaťročia snažil násilím vziať Mongolom ich minulosť, históriu, tradíciu a identitu. Napriek tomu, novodobí pútnici nachádzajú krajinu panenskú, nezničiteľnú vo svojej túžbe po slobode, plnú mýtov a tradícii.

O tvorcoch filmu
Pavol Barabáš je autor širokej škály horských a dobrodružných filmov o ľuďoch v extrémnych podmienkach. Nakrúcal v neprístupnej divočine, dravých riekach, na ľadových štítoch, hlbokých jaskyniach ďaleko od civilizácie, či na mrazivých póloch Zeme. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých hrdina ide až na hranicu svojich možností. Fascinuje ho každé stretnutie s cudzou kultúrou. Priťahujú ho územia tibetského budhizmu, o ktorých nakrútil päť filmov, ale i prírodné etniká ukryté hlboko v džungli. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. Vyžarujú lásku a úctu k prírode, obrovskú duševnú silu a morálne vedomie. Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez objavenie megajaskyne na stolovej hore Chimantá až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Divácky zaujímavé sú aj jeho dokumenty z prostredia slovenských hôr. Jeho 15 najúspešnejších filmov je vydaných v DVD kolekcii Grand Prix, pričom pripravuje jej rozšírenie.

mongolske-vojsko.jpg
Diana Kacarová - vyštudovala filmovú scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave.
Píše hry pre rozhlas a divadlo (Rok hada, Nádych), televízne, hrané aj dokumentárne seriály (Radosť zo života, Rádio Fresh). S Pavlom Barabášom ako scenáristka spolupracovala na dokumente Everest - Juzek Psotka.

Michal Novinski - hudobný skladateľ a držiteľ mnohých ocenení. Je autorom hudby k desiatkam divadelných predstavení, komponuje hudbu k filmom (Nedodržaný sľub, 2009, Kuky se vrací, 2010), TV inscenáciám a seriálom (Mesto tieňov, Kriminálka Anděl) a rozhlasovým hrám na Slovensku a v zahraničí. Zložil hudbu aj k filmom Pavla Barabáša z produkcie K2 studio, s.r.o. - Tajomné Mamberamo, Omo - Cesta do praveku, Amazonia Vertical, Pururambo, Carstensz - Siedma hora, Neznáma Antarktída, Tepuy a Mongolsko - V tieni Džingischána.