Karakoram Highway 3-dielny seriál - Viac o DVD

dvd_karakoram-highway_sk1.jpg karakoram.png

Obsah DVD:

1. diel: Cez Západné Himaláje a Hindukuš
Pakistan, Nanga Parbat, Citral, Tiric Mir
2. diel: Cez Karakoram
Pakistan, Hunza, Kundžerab sedlo
3.diel: Cez Čínsky Pamír
Čína, Mustaghata, púšť Tatlamakam, Kašgar

1. diel - CEZ HIMALÁJ A HINDUKUŠ
Pakistan, Nanga Parbat, Citral, Tiric Mir 26 minút

V povodí Indusu sa dostávame na pravú Karakoram Highway. Mení sa krajina, menia sa i ľudia v nej. Po pravej strane sa nachádzajú zelené svahy západného Himaláju a po ľavej príkre zrázy pohoria Hindukuš. Prichádzame k oznamu o prejdených kilometroch: k pamätníku, akých je po trase viac. Z textu na ňom sa dozvedáme, že výstavba Karakoram Highway trvala približne 20 rokov a pracovalo na nej niekoľko Číňanov a Pakistáncov. Vzniklo tak dielo odborníkmi často porovnávané s náročnosťou výstavby egyptských pyramíd. Prvý turista ňou prešiel v roku 1986. Cesta sprístupnila oblasť aj expedíciám a my Vás zavedieme pod Nanga Parbat.

2. diel - CEZ KARAKORAM
Pakistan, Hunza, Kundžerab sedlo 29 minút

Architektúra Karimabádu, hlavného mesta karakoramského údolia Hunza, zodpovedá účelnosti a tradíciam. Pod zasneženými horskými velikánmi stojí od roku 1300 najstaršia veža pevnosti Baltit. Kamenné obydlia sú dostatočne odolné voči prudkým vetrom a hoci sa svieti petrolejkami a kúri drevom, domorodci si lepší a pohodlnejší život ani nechcú predstaviť. Zvykli si totiž, že úrodná zem, životodárna voda a číre hory patria ku koloritu. Ponad mesto sa hadia krivolaké chodníčky starej hodvábnej cesty stratené v spleti kremenných žíl. Hlbokým kaňonom údolia pokračujeme do fascinujúceho sveta horských ľudí Karakoramu.

3. diel - CEZ ČÍNSKY PAMÍR
Čína, Mustaghata, púšť Tatlamakam, Kašgar 30 minút

Po prechode Kunžerábu máme pocit, akoby ktosi náhle zmenil kulisy. Exteriéry karakoramských vrchov natlačených na seba vymenila rozľahlá krajina. Široké a ploché pamírske plató roztvorilo mohutné dlane. Jeho hlavná časť sa rozprestiera v Tadžikistane a do Číny zasahuje východnou časťou nazývanou Sarikol Pamír. Názov Pamír v miestnom nárečí znamená pastviny. A práve nad týmito zelenými pláňami sa týčia najvyššie štíty pohoria Kongur a Muzstaghata. Pod nimi nás zavedie cesta k púšti Taklamakam do mesta Kashgar.

4. diel - CEZ DIVOKÝ BALTISTAN - Bonus
Nanga Parbat, Scardu, Husche, Gondogoro peak 26. minút

Dokumentárny film Cez divoký Baltistan zachytáva púť slovenských horolezcov. Od Rozprávkovej lúky pod Nanga Parbatom, cez kaňon rieky Indus a baltistanskú dolinu Hushe, až na vrchol 5650 metrov vysokého štítu Gondoghoro. Geografická pozícia Baltistanu - súčasti pakistanskej časti Kašmíru - neďaleko horúcej hranice s Indiou, sa môže zdať odstrašujúca. No v skutočnosti je Baltistan nádherným kútom sveta ukrytým v útrobách Karakoramu. Prekrásne vrcholy, strmé a fascinujúce prístupové cesty, ale hlavne prívetiví ľudia robia z Baltistanu miesto, kam sa skutočne oplatí pozrieť... Hoci aj cez objektív kamery.