Karakoram Highway 3-dielny seriál - O filme

Na začiatku bola túžba. Zámer zachytiť jednoduchý život a kultúru kmeňov v oblasti medzi púšťami Ázie a rovinami Pakistanu. Tam, kde sa stretávajú najvyššie pohoria sveta - Himaláje, Hindukúš, Karakoram a Pamír. Štyria Slováci sa rozhodli spoznať toto jedinečné horské prostredie, prejsť ťažko dostupným územím po historickej „Hodvábnej" ceste. Strategická Karakoram Highway bola od pradávna svedkom bohatej histórie. Desaťtisíce Číňanov a Pakistancov ju budovali celé štvrťstoročie a odborníci ju porovnávali so stavbou egyptských pyramíd. V tomto trojdielnom dokumente sa prostredníctvom nej presunieme z pakistanského Rawalpindí cez 4 najvyššie pohoria sveta až do ďalekého čínskeho Kašgaru...

námet: Oto Cabala
scenár: Pavol Barabáš, Dano Rovenský
kamera, strih a réžia: Pavol Barabáš
rok výroby: 1995
dĺžka filmov: 26, 29, 30, 26 minút
produkcia: K2 studio, s.r.o.

3-dielny seriál z cesty cez 4 najvyššie pohoria sveta

1. diel - Cez Himaláj a Hindukuš
Pakistan, Nanga Parbat, Citral, Tiric Mir 26 minút

V povodí Indusu sa dostávame na pravú Karakoram Highway. Mení sa krajina, menia sa i ľudia v nej. Po pravej strane sa nachádzajú zelené svahy západného Himaláju a po ľavej príkre zrázy pohoria Hindukuš. Prichádzame k oznamu o prejdených kilometroch: k pamätníku, akých je po trase viac. Z textu na ňom sa dozvedáme, že výstavba Karakoram Highway trvala približne 20 rokov a pracovalo na nej niekoľko Číňanov a Pakistáncov. Vzniklo tak dielo odborníkmi často porovnávané s náročnosťou výstavby egyptských pyramíd. Prvý turista ňou prešiel v roku 1986. Cesta sprístupnila oblasť aj expedíciám a my Vás zavedieme pod Nanga Parbat.

2. diel - Cez Karakoram
Pakistan, Hunza, Kundžerab sedlo 29 minút

Architektúra Karimabádu, hlavného mesta karakoramského údolia Hunza, zodpovedá účelnosti a tradíciam. Pod zasneženými horskými velikánmi stojí od roku 1300 najstaršia veža pevnosti Baltit. Kamenné obydlia sú dostatočne odolné voči prudkým vetrom a hoci sa svieti petrolejkami a kúri drevom, domorodci si lepší a pohodlnejší život ani nechcú predstaviť. Zvykli si totiž, že úrodná zem, životodárna voda a číre hory patria ku koloritu. Ponad mesto sa hadia krivolaké chodníčky starej hodvábnej cesty stratené v spleti kremenných žíl. Hlbokým kaňonom údolia pokračujeme do fascinujúceho sveta horských ľudí Karakoramu.

3. diel - Cez Čínsky Pamír
Čína, Mustaghata, púšť Tatlamakam, Kašgar 30 minút

Po prechode Kunžerábu máme pocit, akoby ktosi náhle zmenil kulisy. Exteriéry karakoramských vrchov natlačených na seba vymenila rozľahlá krajina. Široké a ploché pamírske plató roztvorilo mohutné dlane. Jeho hlavná časť sa rozprestiera v Tadžikistane a do Číny zasahuje východnou časťou nazývanou Sarikol Pamír. Názov Pamír v miestnom nárečí znamená pastviny. A práve nad týmito zelenými pláňami sa týčia najvyššie štíty pohoria Kongur a Muzstaghata. Pod nimi nás zavedie cesta k púšti Taklamakam do mesta Kashgar.

4. diel - Cez divoký Baltistan
Nanga Parbat, Scardu, Husche, Gondogoro peak 26 minút

Dokumentárny film Cez divoký Baltistan zachytáva púť slovenských horolezcov. Od Rozprávkovej lúky pod Nanga Parbatom, cez kaňon rieky Indus a baltistanskú dolinu Hushe, až na vrchol 5650 metrov vysokého štítu Gondoghoro. Geografická pozícia Baltistanu - súčasti pakistanskej časti Kašmíru - neďaleko horúcej hranice s Indiou, sa môže zdať odstrašujúca. No v skutočnosti je Baltistan nádherným kútom sveta ukrytým v útrobách Karakoramu. Prekrásne vrcholy, strmé a fascinujúce prístupové cesty, ale hlavne prívetiví ľudia robia z Baltistanu miesto, kam sa skutočne oplatí pozrieť... Hoci aj cez objektív kamery.

Miesto natáčania