Amazonia Vertical - Súvisiace články

Ženy na expedíciách

Na expedície do extrémne ťažkých oblastí Zeme nechodia len muži. Nájdu sa aj odvážne ženy, ktoré podstúpia riziko, aby napokon pocítili víťazstvo nad sebou.
Výňatok z rozhovoru s Pavlom Barabášom na tému ženy na expedíciách z časopisu Ženský magazín


Na dobrodružnej ceste naprieč venezuelskou stolovou horou Auyan Tepui, ktorú zachytáva napínavý film Amazonia vertical, bola členkou výpravy aj horolezkyňa študentka architektúry Danka. Môžete nám o tejto krehkej dievčine, ktorá sa s tromi ostrieľanými svetobežníkmi vybrala do tropického pralesa, povedať viac? V čom bolo putovanie v dámskej spoločnosti iné, ako keď sa zíde len chlapská partia?
- Danka, hoci sa to možno z filmu nezdá, bola veľmi vnútorne silná osobnosť, čo sa prejavovalo nielen pri lezení v ťažkej stene, ale i pri nosení batohu, ktorý mal takú istú váhu, ako batohy naše. Bola plnohodnotným členom výpravy. A čo bolo na tom najkrajšie, všetci sme vďaka Danke boli navzájom k sebe akýsi prívetivejší a milší. A to bolo veľké pozitívum tejto expedície.


Aké dievčatá majú šancu stať sa členkami dobrodružných výprav do nehostinných častí sveta, ako sú trópy, veľhorské terény a pod.

- V prvom rade to musia byť osobnosti a musia si uvedomiť, že každá takáto filmárska expedícia je dosť ťažká drina a už vonkoncom nie nejaký výlet, či romantická exotická dovolenka. Účastník musí byť plnohodnotným členom. Človek sa často nachádza v extrémnych situáciách, ktoré musí obratne riešiť a pritom sa spoliehať na celý tím, ktorý musí pracovať ako dobre vyladený stroj. Napríklad Luciša, ktorá s nami absolvovala nakrúcanie filmu Omo - cesta do praveku, spravila 15 zhybov na hrazde a to neurobí ani veľa chlapov. Nie náhodou bola majsterkou sveta v raftingu.

- Boba Diešková


DVD - Amazonia - Tip na DVDSPACE

Skupinka slovenských dobrodruhov sa rozhodla vystúpiť na najvyššiu stolovú horu na svete Auyan- Tepui vo Venezuele. Indiáni veria, že na jej vrchole sídlia démoni. Skupinu vedie Becko Ondrejovič, ktorému sa ako prvému na svete podarilo prejsť kompletne túto horu. Keďže jedným zo štvorice bol aj dokumentarista Pavol Barabáš, celé ich dobrodružstvo je veľmi pútavým spôsobom zaznamenané aj na DVD.

O filme: Film je nakrútený v podobnom štýle ako je „OMO - cesta do praveku". Dokonca aj časť „účinkujúcich" je rovnaká (Palo a Becko). Celá cesta je v podstate rozprávanie a spomínanie Becka na túto cestu a vizualizácia najsilnejších zážitkov okom kameramana výpravy. Film získal od divákov aj od odbornej poroty mnoho prestížnych ocenení na festivaloch, vrátane ocenenie „Najlepší expedičný film" na MFHF Poprad 2004.

O DVD: V poradí siedmy disk DVD P. Barabáša vychádza ako súčasť novej „zlatej" kolekcie, ktorá nadväzuje na veľmi úspešnú Grand Prix kolekciu. Menu disku je tvorené v podobnom duchu. Hlavný film má 63 minút, no na DVD nájdete aj mnoho doplnkových bonusov. Je tu napríklad 9-minútový Film o filme, zjednodušená mapa expedície, fotogaléria s nádhernými „exotickými zábermi", krátky profil Becka, letecké zábery na Auyan-Tepui, rozhovor s režisérom o expedícii v TV TA3, rozprávanie o nakrúcaní v extrémnych podmienkach (poradca), videoprofil režiséra, zoznam doterajších ocenení filmu a ukážky z ďalších filmov dostupných na VHS a DVD. Apropos, v upútavkach môžete vidieť, že sa pripravujú ďalšie DVD a to Pururambo (ukážky z filmu nájdete aj na CD prílohe PC_Space 4/2005) a Sloboda pod nákladom.

Záverečné zhodnotenie: Ak vás láka neznáme, máte radi dobrodružstvo a milujete prírodu, určite si nenechajte ujsť tento skvelý film, ktorý veľmi vhodným spôsobom dopĺňajú pomerne rozsiahle bonusy na DVD. Jednoznačne odporúčame!

- Juraj Redeky