Žiť pre vášeň ocenili na Hory a mesto

Grand Prix na Medzinárodnom festivale horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO získal americký film Metanoia režiséra Jima Aikmana. Životný príbeh jedného z najlepších lezcov v histórii, vizionára Jeffa Lowea, ktorý v súčasnosti bojuje s nevyliečiteľnou chorobou, má na svojom konte aj Cenu poroty z vancouverského festivalu.

„Výborne prerozprávaný príbeh, ktorý sa divákovi dostane pod kožu, najmä popisom života Jeffa Lowea, ktorý začal veriť vo svoj vlastný mýtus. Výborné zapracovanie športových výkonov a dosiahnutých úspechov hlavného hrdinu a majstrovské použitie archívnych materiálov robí film špeciálnym," napísala medzinárodná porota do svojho vyhlásenia ku GRAND PRIX.

nalady.jpg

Snímka METANOIA je o živote legendárneho lezca Jeffa Lowea. Priekopník horolezectva, ktorý sa celý život venoval alpinizmu, športovému aj ľadovému lezeniu, má na svojom konte niekoľko prvovýstupov. Okrem iného má za sebou aj veľmi náročný legendárny prvovýstup na Eiger severnou stenou. Z vrcholu, ktorý dosiahol už bez samoistiaceho lana, ho musela odviezť záchranná helikoptéra. Po dvadsiatich rokoch sa pod vrcholom našiel jeho ruksak, ktorý tam vtedy musel nechať. Aj takéto silné momenty zachytáva film, ktorý je poctou tejto veľkej osobnosti. Jeff Lowe bol pred desiatimi rokmi aj hosťom festivalu Hory a mesto v Bratislave.

Porota pracovala v zložení: Kerim Jaspersen - paraglajdista a filmár, rodák z El Salvador, v súčasnosti žijúci vo Veľkej Británii, Linda Jamborová - spoluorganizátorka festivalu Hory a mesto v Žiline, manažérka a cyklistka, Miloslav Končok – dlhoročný dramaturg, scenárista a režisér Československej a neskôr Slovenskej televízie, spoluautor a režisér 10-dielneho seriálu Veľké himalájske dobrodružstvo, člen niekoľkých expedícií, Peter Hapčo - dramaturg a PR manažér kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie, jeden z organizátorov žilinskej edície festivalu Hory a Mesto. Nadšenec outdoorových filmov a zážitkov, športovec.

hrebenovka.jpg

Členovia poroty ocenili aj tri slovenské filmy. Celovečerný dokument Pavla Barabáša ŽIŤ PRE VÁŠEŇ označili za „jeden z najlepších filmov festivalu. Film oživil dávny príbeh, ktorý je výborne spracovaný. Výborné efekty aj celkové spracovanie, na aké sme u Barabáša zvyknutí." Víťazný film v kategórii SKALA rozpráva príbeh o dvoch priateľoch, ktorí sa v zimných podmienkach vyberajú po stopách Wieslawa Stanislawskeho do tatranských stien. V padajúcich lavínach i slnečných lúčoch nachádzajú Stanislawského odkaz: „Ak robí človek niečo z hĺbky svojho srdca, robí to najlepšie". Režisér Pavol Barabáš, ktorý sa osobne zúčastnil projekcie svojho najnovšieho filmu na festivale, sa viac ako dvadsať rokov venuje filmom s outdoorovou tematikou a v súčasnosti patrí nielen k najproduktívnejším, ale aj najoceňovanejším slovenským režisérom.

agentury.sme

CENU ADIDAS PRE ZAČÍNAJÚCEHO A AMATÉRSKEHO FILMÁRA získal slovenský vodák Peter Csonka za film s názvom Kostarika – chasing the jaguars. Porota vyhlásila, že film, ktorý sprostredkúva expedíciu na divoké rieky Kostariky, by svojou kvalitou a úrovňou obstál aj medzinárodne. „Zobrazenie dobrodružstva v nádhernom športe, a postavy s duchom, v kombinácii s farebnými obrazmi. Z filmu je badateľná výzva pre hlavných aktérov, ktorí zvládli ťažké podmienky, ktoré u nás nie sú natrénovateľné," napísali členovia poroty.

Za silný príbeh v súčasnom filme, ktorý vtiahne diváka do deja autentickými scénami a neštylizovaným slovníkom, ako aj hĺbku, v akej sa film dotkol života človeka pripútaného na vozíček, udelila porota CENU LITERÁRNEHO FONDU PRE SLOVENSKÝ FILM snímku Dušana Bustina LE TOUR. Bývalý freeridový lyžiar Marián Ligda, ktorý zostal po úraze chrbtice na vozíku, je momentálne svetovou špičkou v SitSkiingu. Film Le Tour je o jeho trojtýždňovom prechode na handbiku naprieč Európou.

V kategórii ZEM najlepšie obstál indický film TASHI & THE MONK (Tashi a mních), ktorý spracoval skutočný príbeh bývalého budhistického mnícha, ktorý bol žiakom Dalajlámu a pred ôsmimi rokmi zanechal život duchovného učiteľa v USA, aby v indických Himalájach založil sirotinec pre opustené a nechcené deti. Porota ocenila prístup filmárov k deťom, ktoré si dokázali získať a nafilmovať ich s prirodzeným správaním, čo je pre filmárov obrovská výzva. „Krásne posolstvo o mníchovi a jeho poslaní. Veľká energia filmu, výborný výsledok, krásne obrazy." Film získal na vancouverskom festivale cenu v sekciu Horská kultúra.

Titul najlepší film v sekcii VODA získal francúzsky film HOREZNAČKY o horskom vodcovi Vivianovi Bruchezovi, ktorý spolu so svojimi priateľmi objavuje najstrmšie lyžiarske terény vo svojej domovskej oblasti. Podľa poroty ide o jeden z filmov, ktorý by mohol ašpirovať aj na hlavnú cenu festivalu. „Niečo celkom nové, naturalistický film o ľuďoch, ktorí nikdy nestrácajú humor. Film je príznačný vysokou úrovňou kvalitných záberov počas celého filmu, aj v nebezpečných podmienkach, zachytáva mimoriadne momenty. Dokonalá práca so zvukom a hudbou," uvedli členovia poroty.

FYRST znamená po islandsky prvý. Ako prvé otvorenie dverí do neznáma. Je to zároveň aj názov filmu, ktorý vyhral v kategórii VZDUCH. Snímku českého režiséra Jana Šimánka ocenila porota pre výbornú kameru a príbeh o mladých ľuďoch, ako aj „zapracovanie histórie, kultúry a pohľad miestnych islandských ľudí dodávali filmu vyššiu rovinu".

Film JUREK - portrét jedného z najvýznamnejších horolezcov v histórii Jerzyho Kukuczku, druhého človeka na svete, ktorý vystúpil na všetkých 14 osemtisícoviek, získal vo Vancouveri Grand Prix a v Bratislave na festivale Hory a mesto CENU V4. „Film, ktorý baví a rozoberá do hĺbky to, čomu sa hlavní hrdinovia venovali. Jedinečná produkcia a množstvo historického materiálu, výborné zobrazenie dobovej politickej situácie a života v Poľsku," napísala k svojmu rozhodnutiu porota. Poľský režisér Pawel Wysoczanski pricestoval tak do Vancouveru, ako aj do Bratislavy a cenu si prevezme v nedeľu večer osobne.

ŠPECIÁLNU CENU POROTY získal waleský film o roku života pastiera Ioana Doyla venujúceho sa lezeniu s názvom LEZEC – PASTIER OVIEC. Porotu zaujal neobvyklý príbeh a odkaz na dôležité hodnoty – nielen lezeckú superstar, ale reálneho človeka s ťažkým životom.

Šestnásty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO 2015 sa začal v stredu 11. marca 2015 a uzavrie sa v nedeľu večer, 15. marca 2015. Za päť festivalových dní ponúka svojim návštevníkom vyše 40 filmov, dvadsať cestloklubových premietaní Kino svet a približne tridsať zahraničných aj domácich hostí.

VÍŤAZNÉ FILMY HORY A MESTO 2015

Cena v kategórii ZEM
Tashi a mních (Tashi & The Monk, India, 40 min, 2014, r. Andrew Hinton & Johnny Burke)
Bývalý budhistický mních a duchovný učiteľ Lobsang založil na úpätí Himalájí nový domov pre siroty a opustené deti, s ktorými po druhý raz prežíva svoje detstvo.

Cena v kategórii VODA
Horeznačky (T'es pas bien là, Francúzsko, 32 min, 2013, r. Sebastien Montaz-Rosset)
Horský vodca Vivian Bruchez spolu so svojimi priateľmi objavuje najstrmšie terény vo svojej domovskej oblasti.

Cena v kategórii VZDUCH
Fyrst (Česko, 2015, 27 min, r. Jan Šimánek)
Fyrst znamená po islandsky prvý. Ako prvé otvorenie dverí do neznáma.

Cena v kategórii SKALA
Žiť pre vášeň (Slovensko, 57 min, 2014, r. Pavol Barabáš)
Dvaja priatelia sa vyberajú po stopách Wieslawa Stanislawskeho do tatranských stien v zimných podmienkach. V padajúcich lavínach i slnečných lúčoch nachádzajú Stanislawského odkaz: Ak robí človek niečo z hĺbky svojho srdca, robí to najlepšie.

Cena V4
Jurek (Jurek, Poľsko, 73 min, 2015, r. Pawel Wysoczanski)
Portrét Jerzyho Kukuczku – jedného z historicky najlepších horolezcov a druhého človeka na svete, ktorý vystúpil na všetkých 14 osemtisícoviek.

Cena adidasu pre začínajúceho filmára
Kostarika - chasing the jaguars (Slovensko, 30 min, 2014 r. Peter Csonka)
Expedícia na divoké rieky Kostariky.

Cena Literárneho fondu pre slovenský film
Le Tour (Slovensko, 66 min, 2014, r. Dušan Bustin)
Bývalý freeridový lyžiar Marián Ligda, ktorý zostal po úraze chrbtice na vozíku, je momentálne svetovou špičkou v SitSkiingu. Film Le Tour je o jeho 3 týždňovom prechode na handbiku naprieč Európou.

Špeciálna cena poroty
Lezec - pastier oviec (Defaid a Dringo - The Climbing Shepherd, Wales, 55 min, 2013, r. Alun Hughes)
Rok života pastiera Ioana Doyla venujúceho sa lezeniu.

Grand Prix
Metanoia (USA, 83 min, 2014, r. Jim Aikman)
Životný príbeh jedného z najlepších lezcov v histórii, vizionára a pioniera Jeffa Lowea, ktorý bojuje s nevyliečiteľnou chorobou.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku15. 3. 2015, 23:49