Výprava: Naši jaskyniari zaznamenali najdlhšiu kvarcitovú jaskyňu sveta

BRATISLAVA 8. apríla (SITA) - Mimoriadne hodnotné objavy priniesla marcová výprava slovenských jaskyniarov na dve venezuelské stolové hory, Kukenan a Roraima. Slováci našli v masíve Roraima doteraz neznáme pokračovania chodieb jaskynného systému Cueva Ojos de Cristal. Systém sa tak stal najdlhšou kvarcitovou jaskyňou sveta s dĺžkou 15 280 metrov. Štvrtá objavná výprava Slovákov do Venezuely trvala 23 dní. Šesťčlenný prieskumný tím viedol Branislav Šmída zo Speleoklubu Univerzity Komenského Bratislava. Okrem štyroch členov Slovenskej speleologickej spoločnosti sa na výprave zúčastnil aj dokumentarista Pavol Barabáš.

Počas výpravy natočil Barabáš film, ktorý zachytáva unikátnu endemickú prírodu na povrchoch stolových hôr. Zobrazuje tiež prácu jaskyniarov pri objavoch vo vysokohorskom tropickom podzemí. Barabáš plánuje z natočeného materiálu urobiť dlhometrážny dobrodružno-objaviteľský dokumentárny film. Pracovne ho nazval Jaskyňa. Vo filme ponúkne pohľad na ľudskú túžbu po objavovaní, posúvaní hraníc vedy aj našich fyzických a psychických hraníc.
Film Jaskyňa nebude prvým z jeho dokumentov z prostredia venezuelských stolových hôr. V roku 2004 tam natočil film Amazonia vertical. Tento film získal v marci cenu Najlepší dobrodružný film na Horskom filmovom festivale v americkom meste Flagstaff.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku13. 4. 2006, 06:45