Úspech slovenských filmov na festivale Hory a mesto

7. ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto sa konal od 20. do 23. 4. 2006 v Palace Cinemas Aupark Bratislava a veľký úspech na ňom zaznamenali filmy z domácej produkcie.
Vo dvoch kinosálach diváci zhliadli filmy s horskou a dobrodružnou tematikou zo všetkých kútov sveta. V tretej mali možnosť navštíviť cestovateľské kluby s tematickými prednáškami a premietaniami. Do filmovej súťaže bolo tento rok zaradených vyše 50 filmov z Francúzska, Poľska, USA, Kanady, Nemecka, Anglicka, Švajčiarska, Rakúska, Argentíny, Kazachstanu, Fínska, Švédska a samozrejme zo Slovenska.

Domáca produkcia bodovala aj na tomto ročníku a slovenskí tvorcovia si odniesli z festivalu hneď 4 ocenenia. Cena V4 sa ušla mladému režisérovi Pavlovi Pekarčíkovi za film KARAKORAM o pôsobení partie slovenských lezcov vo vrchoch Karakoram. Podľa tvrdenia poroty prináša „viac než len záznam športového výkonu očami rôznych generácií lezcov.“
Ďalším oceneným slovenským titulom sa stal film Michala Ruttkaya ÚZEMIE DUCHOV, ktorý získal Čestné uznanie poroty za etický prístup pri spracúvaní témy objaviteľských expedícií do najzápadnejších oblastí dažďových pralesov Novej Guiney, ktoré podnikol fotograf a filmár Laco Gulik.

Cenu v kategórii ZEM za „zachytenie obrazu miznúcej civilizácie plnokrvným filmovým jazykom“ si odniesol dlhometrážny dokument Pavla Barabáša PURURAMBO . Zameral sa tiež na Novú Guineu, konkrétne na putovanie za divokými, civilizáciou ešte stále neobjavenými prírodnými kmeňmi doby kamennej v močariskách jej vnútrozemia. Pavol Barabáš získal aj ocenenie Litfondu za svoj najnovší krátkometrážny obrazovo - hudobný film PREMENY TATIER . Prostredníctvom filmového spracovania tatranskej veternej smršti a devastujúceho požiaru vypovedá o úcte človeka k prírode a jej schopnostiam obnovovať sa.

Výsledky filmovej súťaže:

Cena Grand Prix - za mimoriadne pôsobivý obraz humánneho a prírodného aspektu prítomnosti človeka v horách
Magická hora (The Magic Mountain, Kanada, 2005, 50 min, réžia Baiba Auders a Pat Morrow): Angažovaná Kanaďanka Cynthia Hunt žije v drsnom Ladakhu v severozápadnej Indii a pomáha domorodcom zmeniť ich život.

Cena v kategórii Skala - za komplexný obraz výnimočného ľudského príbehu horolezca
Moja pravačka (My Right Foot, Anglicko, 2003, 40 min, réžia Ed Stobart): 23-ročný Leo Houlding, David Beckham lezeckej scény, sa po roku a hroznej nehode vracia k lezeniu.

Cena v kategórii Zem - za zachytenie obrazu miznúcej civilizácie plnokrvným filmovým jazykom
Pururambo (Slovensko, 2005, 54 min, réžia Pavol Barabáš): Dokument o ceste do džungle Novej Guiney.

Cena v kategórii Voda (sneh) - za výnimočný športový výkon a jeho adekvátne filmové spracovanie
Skialp na Aoraki (Aoraki Ski Mountaineering, 2005, Rakúsko, réžia Gerald Salmina): Medzinárodná skupina skialpinistov lezie a zlyžováva najvyšší vrchol Nového Zélandu.

Cena V4 - pre film, ktorý prináša viac než len záznam športového výkonu očami rôznych generácií lezcov
Karakoram (Slovensko, 2006, 26 min, réžia Pavol Pekarčík): Krátky film o pôsobení súrodej a nesúrodej partie slovenských lezcov vo vrchoch Karakoramu.

Cena Litfondu
Premeny Tatier (Slovensko, 2005, 12 min, réžia Pavol Barabáš): Spomienka na devastujúcu kalamitu a požiar vo Vysokých Tatrách.

Mimoriadna cena poroty v kategórii „ZEN“
Bod rovnováhy (Balancing Point, USA, 2005, 6 min, réžia Danny Brown): Tvorivá a pôsobivá dekonštrukcia skalných mužíkov.

Čestné uznanie poroty za etický prístup k zvolenej téme
Územie duchov (Slovensko, 2005, 46 min, réžia Michal Ruttkay): Objaviteľský dokument o cestovateľovi Lacovi Gulikovi a jeho 8 objaviteľských expedícií do najzápadnejších oblastí dažďových pralesov Novej Guiney.

Cena v kategórii Vzduch nebola udelená.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku24. 4. 2006, 05:49