Tepuy na Envirofilme

V utorok 15. mája odštarovala súťažnú prehliadku filmov na festivale Envirofilm najnovšia snímka z produkcie K2 studia TEPUY. V stredu v kine Urpín si diváci okrem filmu mohli pozrieť už tradičnú prednášku festivalu Prapodivné svety Pavla Barabáša a Steva Lichtaga. Filmári premietli ukážky o zázrakoch, s ktorými sa môžu ľudia stretnúť na tejto Zemi. Od najchladnejšieho bodu Antarktídy, cez púšte, džungľu, veľhory, moria až po záhadné jaskyne. Od malého mikrosveta, cez vzácne kultúry až po lov veľrýb.... Film Tepuy získal na festivale Cenu detskej poroty.

ENVIROFILM je medzinárodný festival filmov, televíznych programov a videoprogramov ( ďalej len titulov ) s tematikou ochrany prírody a životného prostredia, ktorý sa organizuje každý rok.

Cieľom festivalu je predstaviť, konfrontovať a podnecovať v medzinárodnom meradle tvorbu filmov, televíznych programov zameraných na ochranu prírody a životného prostredia, rozširovať poznanie ľudí a zvyšovať ich aktivitu pri riešení tejto problematiky, ako aj napomáhať výchove k starostlivosti o prírodu a životné prostredie.

Každý festivalový rok je iný, líši sa počtom snímok, ktoré autori pošlú do súťaže, líši sa aj kvalitou. Trinásty ročník festivalu je rekordný v počte prihlásených filmov. Autori z 27 krajín sveta zaslali tento rok do súťaže 157 filmov. Festivalu sa po prvý raz zúčastňujú filmári z Chile a Sýrie a čo nás ako organizátorov veľmi teší, je z roka na rok vyššia účasť filmov slovenských autorov. Tohto roku ich prišlo rekordný počet - 40 snímok vo všetkých kategóriách od profesionálnych i amatérskych. Vďaka však patrí všetkým za ich entuziazmus a lásku k prírode, bez ktorej by dokument či spravodajstvo o krásach, ale aj alarmujúcom stave životného prostredia, nevznikali. Sú to vždy filmy divácky príťažlivé, nesúce so sebou významný odkaz pre budúce generácie.

Konkurencia vynikajúcich súťažných snímok je tohto roku veľká (súťaží 51 snímok) a cien je málo. Tí najlepší si prídu prevziať svoje ocenenia v piatok 18. mája do historických priestorov zámku vo Zvolene.

Do medzinárodnej poroty tohto roku zasadnú popri už známych porotcoch ako sú Katarína Javorská, predsedníčka Únie slovenských televíznych tvorcov, Ferenc Varga, biológ, fotograf a environmentalista z Maďarska, či Bill Parks, environmentalista a filmár z USA a zároveň riaditeľ Environmentálnej Nadácie Ch. B. Parksovej, aj nováčikovia a to z Francúzska Daniel Coche filmár, dokumentarista, pedagóg a bývalý manažér Filmového festivalu v Štrasbourgu venovaného ľudským právam a kinematografii v strednej a východnej Európe, z Veľkej Británie Ade Thomas, riaditeľ televízie Green.TV spolupracujúcej s organizáciou Greenpeace a Programom ochrany životného prostredia OSN - UNEP, z Nemecka Michael Greif, zástupca asociácie environmentálnych filmových festivalov Ecomove International, environmentálny konzultant pre film a médiá a z Českej republiky Jan Gogola, scenárista a vysokoškolský pedagóg.

Rovnako ako porota, aj návštevníci festivalu uvidia všetky filmy, a to od 15. do 18. májav kinosále Múzea SNP a Kine Urpín v Banskej Bystrici, na Technickej univerzite vo Zvolene, v Kine Akademik v Banskej Štiavnici, v Kine Akropola v Kremnici.

Organizátori a účastníci festivalu nezabudnú ani na deti, ktoré sa pre svoju chorobu nemôžu zúčastniť festivalových podujatí a navštívia ich so zaujímavými filmami a rozprávaním priamo na detskom oddelení Rooseveltovej nemocnice.


O priebehu festivalu Envirofilm sa dočítate vo festivalovom denníku.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku14. 5. 2007, 21:29