Štyri slovenské snímky na festivale Horských filmov

POPRAD 3. októbra (SITA) - Slovenské filmy Cena človeka režiséra Mareka Poláčeka, Príbeh jednej lanovky Reného Zabloudila, Clandestino Rastislava Šimka a Pururambo Pavla Barabáša sa budú spolu s ďalšími 31 filmami z celého sveta uchádzať o cenu Grand Prix XIII. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade.

Festivalová prehliadka sa začne v stredu 12. októbra a potrvá až do nedele 16. októbra. Predpredaj a rezervácia vstupeniek na festival sa začal dnes v kine Tatran v Poprade, informovala dnes na tlačovej besede v Poprade riaditeľka festivalu Mária Hámorová. Tento rok budú dominovať horolezecké filmy. Na svoje si však prídu aj milovníci lezenia, či adrenalínových športov. Organizátori festivalu vyberali do súťažnej prehliadky spomedzi 110 prihlásených filmov z celého sveta. Súťažné filmy bude hodnotiť medzinárodná porota pod vedením ruskej filmárky Svetlany Kocherginy. Pomáhať jej budú český filmár a rekreačný lezec Richard Němec a poľský horolezec Piotr Pustelnik, ktorý absolvoval desať výstupov na deväť osemtisícoviek. Čestným hosťom festivalu v Poprade bude slovinský kameraman a člen slovinského armádneho športového tímu Silvo Karo. Beseda s čestným hosťom festivalu, ktorý má na svojom konte viac ako 900 výstupov, z nich 160 prvovýstupov, sa uskutoční v sobotu podvečer.

Diváci budú môcť sledovať filmy v troch kinosálach. Okrem tradičných kinosál na Mestskom úrade a v kine Tatran v Poprade sa po druhýkrát festivalová prehliadka súťažných filmov uskutoční aj v kine Iskra v Kežmarku. Práve vďaka tomu, že diváci si diváci mohli filmy pozrieť aj v Kežmarku sa zvýšil celkový počet divákov festivalu. Súťažné bloky videlo 8 010 platiacich divákov. Ceny vstupeniek ostávajú na nezmenenej úrovni. Vstupenka na súťažný blok bude stáť 80 korún, repríza súťažného bloku 40 korún a nesúťažný blok 20 korún.

V nesúťažnej prehliadke uvidia návštevníci festivalu štyri dokumenty šesťdielneho pásma České himalájske dobrodružstvo o zdolávaní osemtisícoviek. Medzi protagonistami budú aj mnohé slovenské osobnosti, keďže časť himalájskych expedícií sa uskutočnila ešte počas trvania spoločného československého štátu.

Sprievodným podujatím tohtoročného festivalu bude výstava Pavla Jurča Mystika hôr. V sobotu 15. októbra sa na Námestí sv. Egídia v Poprade uskutočnia preteky Slovenského pohára v boulderingu (lezenie na umelej stene). Výsledky pretekov budú vyhlásené v sobotu pred večerným súťažným blokom.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov festivalovej súťaže a projekcia ocenených filmov sa uskutoční v nedeľu 16. októbra o 18:00.

Copyright Š SITA 2005
[3. 10. 2005 14:45:00]

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku11. 10. 2005, 10:26