Prvý slovenský Blu-ray disk Neznáma Antarktída

Päť našich dobrodruhov sa vybralo na vlastných nohách od hraníc najchladnejšieho kontinentu až na najvyšší bod ľadovej Antarktídy objavovať jej neznámu krásu. Cestou, kam ešte ľudská noha nikdy nevkročila. Nikto tadiaľto pred nimi nešiel. Nikdy... Mali sme tú česť, že sme mohli ako prví „otestovať" najnovší disk Pavla Barabáša s filmom Neznáma Antarktída. Jeho fi lmy sa u divákov tešia mimoriadnej obľube a aj toto je naozaj úžasné „kino". Vychutnať sme si ho mohli skutočne naplno, pretože film vychádza aj ako vôbec prvý slovenský Blu-ray Disk.

disk.jpgNa zemi sú stále miesta, kam ešte ľudská noha nevkročila. Polárnik Peter Valušiak so svojimi štyrmi priateľmi podnikol ako prvý na svete 350 km objavnú cestu ľadovým kontinentom „neznámej Antarktídy" až na jej najvyšší vrchol. Keďže jedným z členov expedície bol aj Pavol Barabáš, z tejto unikátnej výpravy vznikol úžasný 40-minútový dokument o ich strastiplnej ceste. Zvyšok výpravy tvorili cestovateľ Rudo Švaříček a himalájisti Zdeněk Hrubý a Vladimír Nosek, ktorý bol zároveň aj doktorom výpravy.

Priznám sa, že moje predstavy o Antarktíde boli značne skreslené. Mal som pocit, že to je bezfarebná biela pustatina, čosi ako kus ľadu, no vďaka tomuto fi lmu som si svoj názor opravil. Antarktída je nádherné „farebné" miesto, s krásnymi horami a s úžasnými oblakmi nezvyklých tvarov. Život tam je síce každú minútu bojom o prežitie, no aj tak je to nepochybne nádherné miesto, ktoré vďaka DVD a Blu-ray diskom môžete navštíviť aj vy z tepla svojej obývačky. Filmový zážitok je umocnený povedal by som až „ezoterickou" hudbou Michala Novinskiho, ktorá dodáva drsným záberom mrazivý rozmer.

Prvý slovenský Blu-ray disk je naozaj veľmi pekne spracovaný. Menu disku je robené štýlom ako menu DVD, čiže animované a ozvučené video slučky s aktívnymi linkami. Formát Blu-ray umožňuje vytvárať oveľa viac, rôzne špeciálne grafi cké vsuvky alebo menu priamo do fi lmov, no všetko sa musí dosť komplikovane programovať, a preto aj pri veľkých fi lmových tituloch vidíme veľmi často len takúto „jednoduchšiu" verziu. Menu nášho BD má však veľmi profesionálne spracovanú grafi ku a okrem samotného fi lmu vám ponúkne aj zaujímavý doplnkový bonusový materiál.

Keďže nás bude tento fi lm reprezentovať aj v zahraničí, disk má dve jazykové mutácie - slovenskú a anglickú (s profesionálnym fi lmovým dabingom, čo nás veľmi príjemne prekvapilo). Medzi slovenským a anglickým menu je drobný rozdiel v bonusoch. Pravdepodobne kvôli lokalizácii vypadli v anglickej verzii nejaké bonusové drobnosti. Zvukovo sú na tom obe verzie rovnako - dvojkanálový zvuk, čo s ohľadom na fi lmový žáner (cestopisný dokument) samozrejme plne postačuje.

Film, menu aj bonusové dokumenty majú obrazový formát 16:9 a na Blu-ray disku využívajú MPEG-2 kompresiu. Obrazová kvalita bola vynikajúca. Celý záznam bol realizovaný HD kamerou Sony HC-1, o ktorej sám autor povedal: „Vynikajúca kamera, ktorá ma ani v mrazoch -40° C a víchrici nesklamala. Jediné, o čo som sa musel starať boli baterky, ktoré som musel udržiavať v neustálom teple priamo na svojom tele. V takejto zime baterky okamžite odchádzajú." Všetko bolo o to náročnejšie, že sa to točilo doslova za pochodu. Nie je tu ani jedna hraná scéna. O to viac treba oceniť prácu kameramana, ktorý musel často pre jediný záber dobiehať alebo naopak o kúsok predbiehať skupinu. Je obrovský rozdiel medzi tým, keď sa niečo točí v HD, a keď sa robí fi lm klasicky a následne sa len pre potreby HD upravuje. Toto bolo veľmi prirodzené, čisté a veľmi dobre použiteľné aj pre veľké projekčné plochy.

Celková dĺžka všetkých videí na disku je cca hodina, na čo plne postačuje aj jednovrstvový BD. Bonusy v našej verzii otvára krátky Film o fi lme (6:34 min), kde Peter Valušiak a Pavol Barabáš povedia pár slov viac o expedícii a problémoch, ktoré ich stretli. Nasleduje Fotogaléria, ktorá je robená ako krátke video s hudobným podmazom. Sú tu aj unikátne zábery, ktoré ste vo fi lme nemohli vidieť, vrátane fotiek až z vrcholu najvyššej hory. V menu Ďalšie filmy nájdete upútavky na kolekciu Grand Prix, ktorá má už 12 DVD (4 časti po 3 DVD). Táto unikátna zbierka by vám rozhodne nemala uniknúť.

Bonusovú sekciu uzatvára časť s názvom Niečo navyše. Tu sa dozviete viac o členoch expedície aj o samotnej Antarktíde. Nájdete tu napríklad mapy s chronologickým prehľadom jej objavovania od gréckych máp až po súčasnosť. Veľmi zaujímavé je porovnávanie veľkosti tohto kontinentu so zvyšnými. Vedeli ste napríklad, že svojou rozlohou prevyšuje Európu? Aj takéto informácie sa dozviete z bonusov BD a DVD diskov Neznáma Antarktída.

Svetlo sveta teda už v októbri uzrie prvý slovenský Blu-ray disk a na rozdiel od väčšiny titulov na trhu, prichádza naozaj vo veľkom štýle. Toto úžasné kino digitálne nakrútené a zostrihané v HD sa tak objaví aj na HD nosiči na vašich HD televízoroch.

- Juraj Redeky PC Space

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku16. 5. 2008, 19:50