Príbehy tatranských štítov - Tvorivý čin roka OTO 2014

Tvorivým činom roka na štrnástom ročníku televíznej ankety OTO 2014 sa stal šesťdielny televízny seriál Príbehy tatranských štítov. Sošku OTO 2014 - Cenu Života prevzal na slávnostnom odovzdávaní v národnom divadle režisér filmu Pavol Barabáš.

OTO 2014 Cena časopisu Život - Tvorivý čin roka

Cena časopisu Život putovala do rúk dokumentaristu a cestovateľa Pavla Barabáša, ktorý sa v posledných svojich filmoch vracia čoraz častejšie do slovenských veľhôr. Naposledy snímkou Hľadači tieňa o jaskyni v útrobách štítu Javorinská Široká či seriálom Príbehy tatranských štítov. Cudzina ho už neláka? „Pri každej ceste sa snažím hľadať niečo nové a stále mám pocit, že i tu na Slovensku je stále čo objavovať. Hoci, práca na domácej pôde je oveľa náročnejšia. Himaláje tu ľudia možno až tak nepoznajú, ale Tatry, tie poznáme všetci a každý z nás je tatranským odborníkom, preto musíte byť exaktní a oveľa viac dôslední, inak vám to diváci neodpustia.

Cena, ktorú za prácu na tatranských končiaroch dostal, ho potešila: „Prekvapilo ma to, nečakal som to, neveril som, že sa raz ocitnem medzi osobnosťami televíznej obrazovky, keďže ja som skôr neviditeľný človek pracujúci za kamerou.“ Navyše, ako prezradil, čas na sledovanie televízie príliš nemá. „Tým, že viackrát do roka pracujem na nejakom filme, sedím aj veľa času v strižni. Preto, keď si potrebujem oddýchnuť, rád odídem preč od všetkej tej technológie. Zbalím si tie najnevyhnutnejšie veci a idem sa túlať do pralesa alebo do Antarktídy. Tam si dokonale vyčistím hlavu a upracem v rebríčku hodnôt.“ A čo konkurencia? Vzhľadom na dostupnosť cestovania i technológií pribúda čoraz viac ľudí, ktorí sa snažia vybrať rovnakou cestou v živote ako on. Ako sa na ňu pozerá? „Vážim si všetky expedície i projekty, ktoré nejdú po vychodených chodníčkoch, ale hľadajú si svoju vlastnú cestu. To je pre mňa hodnota, ktorú si vážim a má zmysel. Ale ak niekto chodí s cestovkami a robí o tom dokumenty, to nie je tá konkurencia, ktorá vás posúva ďalej“ zhodnotil filmár, ktorého na druhý deň po OTO-vi čakalo nakrúcanie na Javorovom štíte. Momentálne totiž vo Vysokých Tatrách vytvára nový príbeh o jednom zimnom horolezeckom počine.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku11. 3. 2014, 09:00