Best Mountaineering Film - Slovinsko

Dokumentárny film Dhaulágirí je môj Everest získal cenu Best Mountaineering Film (Najlepší horolezecký film) na Festivale horských filmov v Slovinsku. Jeho 16. ročník sa konal v štyroch mestách od 14.2. do 19.2.2022 a súťažil na ňom výber 29 horských filmov z celého sveta.

Zoltán Demján dostal za svoj extrémny prvovýstup na Dhaulágirí ocenenie za Najlepší svetový výstup roka 1988 od Medzinárodnej horolezeckej federácie a po 34 rokoch sa mu dostalo uznania opäť, tentokrát vďaka režisérovi Pavlovi Barabášovi.

Festivalová porota svoje rozhodnutie zdôvodnila: “Prostredníctvom príbehu skvelého slovenského alpinistu Zoltána Demjána sa film snaží odpovedať na večnú otázku: Prečo lezieme do vysokých hôr, hoci tým riskujeme životy? Napriek svojim neuveriteľným úspechom, akým bol tiež jeho výstup extrémne náročnou južnou stenou Lhotse Shar bez kyslíka v roku 1984, zostal Zoltán v západnej Európe za Železnou oponou neznámy. Jeho príbeh skvele dopĺňajú Zoltánove archívne záznamy, ktoré sú po prvý raz dostupné verejnosti."

Režisér filmu Pavol Barabáš sa o spolupráci s Demjánom vyjadril: „Zolo je pre mňa veľmi inšpiratívny človek. Takmer rok sme sa stretávali v horách a rozprávali o horolezectve, životnej filozofii a udržateľnosti. Najviac ma zaujal jeho duchovný posun. Ako ho hory naučili chápať význam slova pokora a pochopil, že okolo nás existujú energie silnejšie než naša vôľa. Zolo bol ochotný sa o svoje poznanie deliť. Jeho myšlienky pozitívne ovplyvnili aj mňa, sú vo filme a zdá sa, že oslovili i porotu na festivale v Slovinsku.“

Film Dhaulágirí je môj Everest už získal Grand Prix i Cenu divákov na festivale v Poprade a chystá sa na ďalšie festivaly po celom svete.

ocenenie-domzale.jpg

Viac informácií:
Viac o festivale: https://gorniski.si/festival-en/
O filme: Dhaulágirí je môj Everest - Pavol Barabáš (pavolbarabas.sk)
fgf16-zmagovalni-filmi-prezentacija-22-02-163.jpg

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku18. 2. 2022, 20:30