Najlepší slovenský film na Hory a mesto

Takmer 50 súťažných filmov, z toho 13 slovenských, hodnotila odborná filmová porota na Hory a mesto v zložení: český režisér a kameraman Petr Kašpar, poľský himalájista a vydavateľ Alek Lwow, a Slováci: dokumentaristka Diana Fabiánová, spisovateľka Mária Modrovich, televízny režisér a horolezec Miloslav Končok, kameraman Ľudovít Hičár. Cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film si odniesol dokument Vábenie výšok.

GRAND PRIX
Posledný zberač medu (The Last Honey Hunter, Nepál, 36 min, 2016, r. Ben Knight)
Dokument o posledných členoch prežívajúcej kultúry, ktorí zberajú divoký halucinogénny med z džungľových útesov hlboko v odľahlých údoliach východného Nepálu.
Film, kde nie je vidno veľké kopce, ale len veľkých ľudí. Je naplnený celou škálou emócií. Vizuálne úchvatný osud muža, plný odvahy a bázne, ktorý treba vidieť. Muž, ktorý si nevybral horu, ale hora si vybrala jeho.

V4 PRIX
Žijem Dunajom (Slovensko, 52 min, 2017, r. Branislav Molnár)
Dokumentárny film stvárňuje rieku Dunaj, ktorá desaťročia formovala nielen krajinu, ale aj život okolo rieky a poukazuje na vplyv, ktorý táto rieka dokáže mať.
Intímny portrét rieky, ktorá nám tečie pod oknami a ktorú takmer vôbec nepoznáme. Rieka, ku ktorej by sme sa mali správať úplne inak. Film vám ukáže, že si to Dunaj zaslúži.

CENA LITERÁRNEHO FONDU
Vábenie výšok (Slovensko, 110 min, 2017, r. Pavol Barabáš)
Vývoj slovenského himalájskeho horolezectva pohľadom jednej horolezeckej generácie.
Za inovatívny prístup k tematike.

CENA PRE ZAČÍNAJÚCEHO FILMÁRA
30 dní hrdinom (Slovensko, 48 min, 2017, r. Matúš Lašan)
Dokumentárny film o prechode Cesty hrdinov SNP - najdlhšej turistickej trasy na Slovensku. 30 dní každodenného dobrodružstva, zážitkov, ale aj bolesti a driny.
Nemusíte do Himalájí, stačí sa doma zbaliť a vyraziť. Vkladáme nádeje do tvojich ďalších filmov.

ŠPECIÁLNA CENA POROTY
Fantázia (Imagination, Kanada, 5 min, 2017, r. Dave Mossop)
Pridajte sa k nám na potulkách ulicami Nelsonu v Britskej Kolumbii očami mladého chlapca, ktorý privedie profesionálneho lyžiara Toma Wallisha k životu. Spolu zmenia inak jednotvárnu zimnú jazdu na lyžiarske dobrodružstvo, aké tu ešte nebolo.
Pocta fantázii a filmárskej ekvilibristike. Zachytenie detskej radosti v harmónii s excelentnými lyžiarskymi výkonmi.

ČESTNÉ UZNANIE V KATEGÓRII SNEH
Zamrznutá cesta (The Frozen Road, UK, 24 min, 2017, r. Ben Page)
Dobrodružstvo inšpirované Jackom Londonom, o bicyklovom niekoľkotisíc kilometrov dlhom sólo prechode po jednej z najväčších zamrznutých divočín sveta, v polárnych oblastiach Kanady. Prechod bol súčasťou trojročnej cesty okolo sveta na bicykli.
Príbeh mladého muža, ktorý nezmrzol a vydržal strastiplnú cestu až do vytúženého cieľa. Veľký rešpekt pred tým, ako to zvládol prežiť a natočiť.

ČESTNÉ UZNANIE V KATEGÓRII VODA
Živá rieka (Slovensko, 52 min, 2017, r. Erik Baláž)
Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva nespútaná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky. Aby nás inšpirovala k navráteniu voľnosti ďalším riekam, ktoré už svoju slobodu stratili.
Za priblíženie krásy a divokosti. Unikátny pohľad do prostredia, ktoré vytvorila rieka Belá. Úchvatný pohľad na život rieky v štyroh ročných obdobiach. Rieka, ktorá vám posiela odkaz z Tichej a Kôprovej doliny do civilizovaného sveta.

ČESTNÉ UZNANIE V KATEGÓRII ZEM
Všetkými milovaný Apa Šerpa (Loved By All: The Story of Apa Sherpa, Kanada, 14 min, 2017, r. Eric Crosland)
Apa Sherpa vyliezol na Mount Everest dvadsaťjedenkrát, viackrát než hociktorý človek na planéte. Nikdy by to však nikomu neželal. Toto je príbeh takmer všetkých obyčajných ľudí v Nepále.
Pútavý príbeh muža, ktorý sa snaží priniesť zmenu do života šerpov súčasných aj budúcich. Odvrátená strana života vo výškach.

ČESTNÉ UZNANIE V KATEGÓRII SKALA
Teória šťastia podľa Rybanského (Slovensko, 35 min, 2017, r. Rastislav Hatiar)
Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o poézii života aj lezenia, o tom, ako vznikol prvovýstup na "Dračí kút".
Šťastie, ktorému sa nedá ubrániť. Čistota spracovania a prenesenie životného nadhľadu osobnosti pána Rybanského na diváka aj ďalšie generácie. Film, ktorý vám tohoto neúnavného lezca zvečnil.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku26. 3. 2018, 11:36