Mongolsko - V tieni Džingischána vyhralo v Karlových Varoch

Karlovy Vary, 7. október 2010 - Oficiálnym vyhlásením výsledkov sa dnes končí prehliadka najzaujímavejších snímok z oblasti turistiky a cestovného ruchu na 43. ročníku Medzinárodného festivalu turistických filmov TOURFILM, ktorý sa aj tento rok konal v Karlových Varoch. Víťazom v kategórii dokumentárne a publicistické filmy sa stal slovenský film Mongolsko - V tieni Džingischána pred filmom Ruská divočinaz produkcie National Geographic.

 

Medzinárodná porota zložená z filmových a televíznych tvorcov, odborníkov na cestovný ruch a kritikov udelila z výberu 600 filmov a spotov zo 136 krajín sveta celkovo 12 cien v 4 súťažných kategóriách. Hlavnú cenu festivalu si odnáša lotyšská videosnímka Christmas Miracle in Riga.

Mongolsko - V tieni Džingischána v réžii Pavla Barabáša je putovaním naprieč nehostinnou prírodou mimo zvyčajných ciest v najľudoprázdnejšej krajine sveta. V krajine s najnižšou hustotou obyvateľstva, a predsa tak bohatej na kultúrne dedičstvo svojich predkov, ktorí zanechali hlbokú stopu i v myslení a správaní súčasnej generácie Mongolov. Ponúka netradičný pohľad, vzdialený od typického obrazu Mongolska ako obyčajnej turistickej destinácie. Podnecuje zamyslieť sa nad celkovými historickými, kultúrnymi a prírodnými kondíciami krajiny.

 

V dramaturgii festivalu je letos hned několik novinek. Vzhledem k velkému počtu přihlášených snímků a zemí jsou snímky členěny podle světadílů. Díky tomu o nich budou mít diváci lepší přehled. Na letošním Tourfilmu dostanou velký prostor v bloku přednášek zejména čeští cestovatelé. Petr Horký představí cestu na Severní pól a přechod Grónska na lyžích, Pavel Blažek první český přechod zamrzlého jezera Bajkal na Sibiři a Libor Špaček a Petra Doležalová budou vyprávět o sopečném ostrovu Mauricius. "Miloslav Stingl tady oslaví 80 narozeniny a od města převezme čestné občanství města," dodal Schütz.

Kompletná správa Českého rozhlasu tu.
Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku7. 10. 2010, 11:06