Mongolsko ocenené v Nitre aj v Čadci

Uplynulý týždeň priniesol hneď dve prehliadky výnimočných filmových titulov na domácej pôde. Festivaly Agrofilm NitraEtnofilm Čadca premietli množstvo zaujímavých filmov a medzinárodné poroty rozhodli o udelení niekoľkých cien. Film Mongolsko - V tieni Džingischána si teda z Nitry odnáša prvenstvo v kategórii dokumentárnych filmov a z Čadce Cenu riaditeľa festivalu.

 

ČADCA: Na festival Etnofilm prihlásili tvorcovia 105 filmov z 22 krajín

Čadca, (TASR) - Prezentácia najnovších filmov o ľudovej kultúre a jej tvorcoch je hlavným poslaním 16. ročníka medzinárodného filmového festivalu o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii Etnofilm.

Do súťaže Etnofilmu prihlásili tvorcovia podľa predsedu výberovej komisie, Štefana Vraštiaka, 105 filmov z 22 krajín. „Výberová komisia zaradila do hlavnej súťaže 34 filmov z 21 krajín, z toho 9 zo Slovenska. Napríklad film Hostia režiséra Vladimíra Štrica, Hranica režiséra Jara Vojteka, Juraj Kubánka režiséra Mátyása Priklera, Vianoce na Honte režiséra Juraja Galvánka či Mongolsko - V tieni Džingischána režiséra Pavla Barabáša," uviedol Vraštiak. Doplnil, že filmy sú napríklad z Izraela, Iránu, Mexika, Južnej Kórey, Írska a ďalších tradičných kinematografií Európy. Celková dĺžka súťažných filmov je 24 hodín, priemerná dĺžka filmu 42 minút. Novinkou 16. ročníka je súťaž Slováci vo svete a nesúťažné filmy Etnológovia za kamerou.

Podľa tajomníčky festivalu Veroniky Šarlinovej sú všetky filmy v čadčianskom Dome kultúry určené aj pre širokú verejnosť. Záverečný ceremoniál festivalu, vyhlásenie víťazných filmov a odovzdávanie cien sa uskutočnilo 1. októbra o 19. hodine. „Okrem každodenného premietania prihlásených filmov sa uskutočnili aj rôzne semináre ako napríklad Etnológ za kamerou, Kde sú moje korene a voľné tribúny. Festival navštívia aj významné osobnosti ako sú Pavel Dvořák a Pavol Barabáš," dodala Šarlinová.

Kompletnú výsledkovú listinu Etnofilmu Čadca nájdete tu.

 

Hlavnú cenu Agrofilmu získal maďarský film Návrat do Bharatpuru.

Nitra 1. októbra (TASR) - Maďarský dokumentárny film Návrat do Bharatpuru režiséra Szabolcsa Mosonyiho získal hlavnú cenu Magna Mater na tohtoročnom medzinárodnom filmovom festivale Agrofilm 2010, ktorý sa dnes skončil v Nitre. Rozhodla o tom osemčlenná medzinárodná porota. Zo 151 prihlásených snímok vybrala porota do súťažného premietania takmer 60. Na Agrofilme sa prezentovali filmári z 28 krajín. Celkovo bolo udelených 24 cien.


Spomedzi 14 slovenských snímok zabodoval na tohtoročnom 27. ročníku Agrofilmu film Pavla Barabáša Mongolsko v tieni Džingischána, ktorý vyhral v kategórii dokumentárnych a publicistických filmov. Druhé miesto v tej istej kategórii získal film Zdena Vlacha Príbehy starého lesa, ktorý na festival prihlásila Slovenská televízia. Cenu národnej poroty udelili videosnímke Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia Oázy života - obnova mokradí na Záhorí a diplom Národnej poroty získal film Ústavu krajinnej ekológie SAV Krajina a jej trvalo udržateľný rozvoj. Ústav bol vôbec jediným vedeckým pracoviskom na Slovensku, ktorý sa zúčastnil na tohtoročnom festivale. AGROFILM je najstarším filmovým festivalom na Slovensku, ktorý sa koná každoročne. V doterajšej histórii sa na ňom prezentovalo filmovou tvorbou takmer 70 krajín sveta a šesť medzinárodných organizácií. Spolu prihlásili 3241 filmov a videozáznamov.

Protokol poroty k udeleniu cien si môžete prečítať tu.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku4. 10. 2010, 11:42