Krst knihy Spod krošne veselo i vážne

Na vianočný trh sa dostáva reedícia knihy SPOD KROŠNE VESELO I VÁŽNE autorov Jara Švorca a Paľa Barabáša. Opisuje život a prácu vysokohorských nosičov a ako titul napovedá, nechýbajú v nej dramatické pasáže, ani humorné situácie.
Všetkých priaznivcov pozývame na jej krst, ktorý sa uskutoční na stretnutí nosičov, chatárov a priateľov hôr dňa 17. decembra 2005 o 11.00 hodine na Rainerovej chate.


Knižkou nechceme popularizovať, ani dramatizovať prácu nosičov - napokon, žiaden z nich by si to ani neprial. Máme len jediný zámer: aby zážitky a príhody, ktoré sme mali šťastie, či smolu prežiť, nezostali iba pre nás. Chceme len autenticky, bez prikrášľovania a vyumelkovanosti predložiť obraz. A možno po jeho zhliadnutí budete mať inú predstavu o tých, ktorí sa dobrovoľne rozhodli zdieľať "tortúru" tvrdej, no zaujímavej roboty horských nosičov..." <
autor textu Jaro Švorc a autor kreslenej časti, Paľo Barabáš

INFO O KNIŽKE OD NIEKOHO Z INTERNETU:
Tým, čo Peter Petras, starešina nosičov a nájomca Rainerky, nazval nosičským potom (odkedy ten vonia slivovicou?!), pokrstil spolu s Viktorom Beránkom, chatárom z Chaty pod Rysmi a tiež nosičom, novú knihu.

Vlastne, druhé rozšírené a doplnené vydanie kedysi útlej knižôčky Spod krošně veselo i vážne s podtitulom Príhody vysokohorských nosičov.

Vzniklo pôvabné dielko, ktoré bude isto pekným vianočným darčekom, ba pekným darčekom vôbec. Je v ňom totiž kus humoru, ktorý ide spolu s vypätou situáciou, aj keď si tú humornú stránku momentu či slova človek uvedomí až neskôr.

A kým to Jaro Švorc zachytával slovom a písmom, Paľo Barabáš jedinečné momenty s dávkou nadsádzky zobrazil v karikatúre. A aby bolo jasné, že vyniesť tých 60 - 70 kíl, nie raz aj viac, nie je iba kopec srandy, pripomínajú autori aj vážne chvíle nosičského chlebíka. Absolútne chvíle. Momenty posledných a nedonesených nákladov.

Možno by literárny kritik kadečo vytkol kompozícii jednotlivých poviedok, rovnako výtvarný kritik by našiel čo-to v stvárnení. Nech to ale nečítajú! My vieme svoje, o čom to je a je to výborné tak, ako to obaja podali: od srdca a so srdcom.

Kúpte si tú knihu a prečítajte si ju. Dostanete sa bližšie k tomu, čo sa volá duch hôr a presvedčí vás možno o tom, že sa tento duch nestratil, ani napriek lunaparku na Štrbskom Plese, z malých milých veľhôr menom Vysoké Tatry.

Vo vlastnej réžii vydali autori s prispením sponzorov.PALO O VTIPOCH:


Počas štúdia na vysokej škole som okrem letných nosičských brigád na Zbojníckej chate kreslil aj kreslené karikatúry z nosičského i horolezeckého prostredia. Nakreslil som ich snáď 500 a boli publikované v mnohých časopisoch doma i v zahraničí /Jamesák, Krásy Slovenska, Život, Slovenka, Taternik, Berg etc...

Vydával som aj kreslené kalendáre a pohľadnice. Keď som skončil školu a objavil som čaro kamery. Odvtedy nenakreslil som už ani jeden vtip. Škoda. Čím je človek starší tým viac zisťuje, že je humoru okolo neho menej...

Keď ma Jaro oslovil s výberom karikatúr do knižky, práve som šiel na Anktartídu. Tak vtipy vyberal grafik. Vybral tie najneslušnejšie... Nemal som nikde cestovať!!!

Palo Barabáš

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku14. 12. 2005, 08:15