Grand Prix z Poľska

Everest - najžašia cesta bol 19.9.2021 ocenený na prestížnom medzinárdnom festivale v poľskom meste Ladek Zdroj Festival Górski im. Andreja Zawady hlavnou cenou festivalu Grand Prix. https://www.festiwalgorski.pl/zobacz-najlepsze-filmy-festiwalu/

Festiwal Górski v poľskom meste Ladek-Zdrój je najstaršia a najznámejšia udalosť tohto druhu v Poľsku a zároveň jeden z najväčších festivalov horských filmov na svete. Patrí do Aliancie horských filmov a jeho 26. ročník sa konal 10.-19. septembra 2021.
Tento ročník bol mimoriadny nielen kvôli hybridnej forme – konal sa „online aj naživo“, ale aj množstvom prihlásených filmov. Do súťaže a na premietanie bolo nakoniec nominovaných 31 filmov z celého sveta, ktoré si pozrelo vyše 3200 divákov naživo a mnohonásobne viac online.
Odborná porota udelila najvyššiu, prestížnu cenu Grand Prix dokumentárnemu filmu Everest – najťažšia cesta. Porota ocenila film týmito slovami:
"Príbeh o mimoriadnom a tragicky sa končiacom počine slovenských horolezcov, ktorí sa v roku 1988 rozhodli vyliezť najťažšiu cestu na Everest alpským štýlom. Príbeh je rozprávaný z pohľadu vedúceho tejto expedície Ivana Fialu. Napriek tomu, že už uplynulo takmer 30 rokov, vedúci expedície sa nedokázal vyrovnať so smrťou štyroch horolezcov až do konca života. „Everest - najťažšia cesta“ je dojímavý príbeh o zmysle pre zodpovednosť, o pochybnostiach a o cene, ktorú zaplatíme za svoje sny. Porota ocenila vysokú kvalitu filmu, ktorý perfektne kombinuje archívne zábery s pútavými rozhovormi."

Ide už o pätnáste ocenenie pre tento film. Príbeh štyroch Slovákov, ktorí zdolali Mount Everest najťažšou cestou, ale pri zostupe zomreli, zaujal už divákov a porotu na festivaloch od Nového Zélandu až po Argentínu.
Režisér filmu Pavol Barabáš povedal: „Z tohto ocenenia mám veľkú radosť. Film som robil ako spomienku na mojich štyroch priateľov, ktorých fantastický výkon na Evereste bol hodný takéhoto pomníka. Aj po 33 rokoch má tento príbeh čo povedať dnešnej generácii. Som rád, že si film našiel svojich priaznivcov a je zrozumiteľný pre divákov na celom svete.“
Dokumentárny film Everest – najťažšia cesta svoju festivalovú púť ešte nekončí. Na jeseň ho uvidia diváci na Ukrajine, v Holandsku, Rumunsku a Peru. Slovenskí diváci ho budú mať možnosť vidieť v TV premiére 20.októbra na Dvojke.
Viac informácií:

fg21_aneta_mikulska-1283_easy-resize-com-1024x682.jpg

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku19. 9. 2021, 20:17