GRAND PRIX z Nepálu pre Everest

19. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov v Káthmandu (KIMFF) sa konal 9.-13. decembra 2021. Do medzinárodnej súťaže bolo vybraných 40 filmov. Trojčlenná porota udelila Hlavnú cenu filmu Everest – najťažšia cesta.

kimff-award.jpg

Pani Caroline Fink (Členka Jury, Kimff 2021) to odôvodnila slovami, pri ktorých som pocítil zimomriavky. Úžasné slová, krásny odkaz, aký by som ja nikdy nedokázal napísať. Musím sa o tie myšlienky a o tieto slová poroty podeliť, lebo vystihujú podstatu - odkaz, ktorý v roku 1988 zanechali naši kamaráti na Evereste:  
"Tento film rozpráva o ľudskej sile potrebnej na skúmanie teritória za hranicami možného a poznaného. Je to symbolika toho, ako sa vyvíja naše ľudstvo. Ako zakladáme oheň a vynachádzame koleso. Aj dnes ešte niektorí volia túto cestu. Nechať si narásť krídla a roztrhnúť reťaze. Napriek fyziologickým, sociálnym alebo politickým obmedzeniam. Niektorí z nás túto cestu neprežijú. Ale ako ľudstvo ich potrebujeme. Práve tých ľudí, čo rozumejú ohňu a vynájdu kolesá. Na úrovni jednotlivca je film zameraný na našu silu a zraniteľnosť zároveň. A to sa stáva základom pre rešpektujúci postoj jedného voči druhému.
Film vytvára oblúk medzi zásadnými otázkami ľudstva a životom jednotlivca. Ponecháva pritom priestor na reflexiu týchto veľkých tém na vizuálnej úrovni. A pritom ostáva klasickým horolezeckým filmom. My - porota - vyhlasujeme víťaza KIMFF 2021. Víťazom sa stáva Everest - najťažšia cesta."  Vyhlásenie poroty online

kimff1.jpg

Kruh sa teda uzatvoril. Príbeh o štyroch priateľoch, ktorí sa rozhodli vyliezť juhozápadnú stenu Everestu ocenili po 33 rokoch v Káthmandu. Aj pre mňa je to veľká pocta, že sme filmom dokázali osloviť ľudí, ktorí majú najbližšie k Everestu.

Medzinárodný festival horských filmov v Káthmandu predstavuje kvalitné filmy a aktuálne trendy v globálnej nezávislej kinematografii. Uznáva film ako silné médium na zdieľanie myšlienok a inšpiráciu k pozitívnym zmenám vo svete. Vo svete, ktorého charakter a krajina sa rýchlo mení, je náš vzťah k horám stále obsiahlejší, jemnejší a komplikovanejší. Extrémne športy, dobrodružstvo, rôzne kultúry spájajú ľudí s horami nespočetnými spôsobmi.

Everest – najťažšia cesta získal už 20 medzinárodných ocenení z toho šesť Grand Prix - z Nepálu, Poľska, Rakúska, Severného Macedónska, Čiech a Slovenska. Slovenskí diváci ho mali možnosť vidieť vo vysielaní RTVS i v KINO DOMA.

Viac o filme: Everest - najťažšia cesta
Ocenenia filmu
Stiahnuť film 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku13. 12. 2021, 18:16