GRAND PRIX a Cena divákov pre Žiť pre vášeň

Poprad 12. októbra (TASR) – Režisér Pavol Barabáš získal v poradí už štvrtú cenu Grand Prix na Medzinárodnom festivale horských filmov (MFHF) v Poprade. Na 22. festivalovom ročníku porota ako najlepší ocenila jeho film Žiť pre vášeň, a to za vizuálnu oslavu výnimočného a fenomenálneho muža, ktorého vplyv a hlas je stále taký silný a relevantný ako pred takmer 100 rokmi.

Snímka mapuje príbeh dvoch mladých horolezcov, ktorí sa pokúsili urobiť zimnú reťazovku tatranských stien najvýznamnejšími cestami Wieslawa Stanislawského. Porota v zložení Bob A.S. Aubertijn z Holandska, ktorý bol predsedom, Rasťo Hatiar zo Slovenska a Tamara Styš-Zaluska z Poľska si prezreli 45 súťažných filmov z 15 krajín sveta. Ako zhodne potvrdili, o cene Grand Prix tento rok nebolo žiadnych pochýb, pretože Žiť pre vášeň im takmer vzal dych. „Je to doslova magický film, ktorý ukázal, že myšlienky výnimočného poľského „taternika" Wieslava Stanislawského sú inšpiratívne aj po takmer jednom storočí," uviedla porotkyňa Tamara Stys-Zaluska. Podľa slov holandského porotcu bol práve Barabášov film jednoznačným adeptom na prestížne ocenenie. „Keď sme ho dopozerali, doslova nám padla sánka a stratili sme reč. Dostal nás," uviedol Aubertijn. Podľa neho to bol jeden z tých filmov, ku ktorému nemali žiadnu pripomienku.

cestou-do-sedielka.jpg

Cenu poroty získal film Sati od poľského režiséra Bartolomieja Sviderskeho. Ide o intímny portrét o strate a smútku. Cenu za posúvanie limitov horskej kinematografie udelili filmu V mysli, ktorého tvorcami sú Kanaďania Dave Mossop a Eric Crosland. „Cenu sme udelili za inovatívny prístup horskej kinematografie a pravé potešenie zmyslov," doplnil Hatiar. Porota ocenila aj film Posledná skvelá cesta od Alastaira Leeho z Veľkej Británie za zobrazenie lezenia najťažších stien v náročnom a cudzom prostredí Antarktídy. Cenu za výnimočné stvárnenie športového výkonu získala snímka Nechaj ma žiť od Španiela Sébastiena Montaz-Rosseta. Ocenenie za najlepší dokumentárny film o lezení trojica porotcov udelila dielu Cerro Torre – nulová šanca za ucelené zobrazenie jednej z kapitol horolezectva, minulosti, prítomnosti i budúcnosti.

„Udelili sme aj tri čestné uznania, a to za filmy Horolezec pastierom od Aluna Hughesa z Veľkej Británie, Rovnováha od Marka Rama z Holandska a Reel Rock – Majster od trojice amerických tvorcov Nick Rosen, Peter Mortimer a Josh Lowell," doplnil Hatiar. Porota videla dohromady asi 23 hodín čistého času filmových snímok.

V ankete o najlepší film získal Cenu diváka režisér Pavol Barabáš za film Žiť pre vášeň.

priatelia-maly.jpg

 

 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku13. 10. 2014, 08:49