Film putovanie Slovenskom je súčaťou expozície v SNM

Krása ukrytá v tvárach ľudí, ich tradíciách, či v prírodnom bohatstve Slovenska pretrvala dlhé stáročia a uchovala v sebe čaro vekov. O jej zachytenie sa pokúša film Putovanie Slovenskom. Film je súčasťou výstavy Slovensko a jeho kultúra, ktorá je po celý rok 2006 v priestoroch SNM na Vajanskom nábreží v Bratislave.

O Filme Putovanie Slovenskom
Dnešný turista je náročný a rozmaznaný. Bol už takmer všade a videl takmer všetko. Hľadá niečo neopakovateľné a originálne... Hoci som prešiel kus sveta, Slovensko ma stále láka, vábi, priťahuje aj vďaka jeho prírode, kultúre i tradíciám. Film Putovanie Slovenskom je o mojom videní rozprávkového sveta ukrytého pod Tatrami. Chcel som urobiť hudobnú pohľadnicu, ktorá prešla mojím srdcom.

- Pavol Barabáš


V období, keď vyrastali k nebu obrovské egyptské pyramídy, nikto o Vlkolínci - tomto malebnom svete drevených domčekov, ani len nechyroval. Nebol tu ani vtedy, keď si uprostred ázijskej džungle dávni vládcovia napĺňali svoj sen v podobe chrámu chrámov - Angkor Vatu. A predsa majú dnes niečo spoločné - ako rovný s rovným sú zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Patria medzi tie najúžasnejšie pamiatky, aké ľudstvo počas svojej existencie na Zemi vytvorilo.

Keď v roku 1993 v kolumbijskej Cartagene pribudli do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva pamiatky zo Slovenska, bol to výrazný signál, ktorým krajina uprostred Európy, ako sa tá naša zvykne označovať, upozornila na svoje neobyčajné kultúrne hodnoty.

Slovensko prostredníctvom svojich pamiatok, kultúry, histórie, či ľudového umenia ponúka v rámci kultúrneho turizmu svetu veľa netradičného. Ale aj skromný zlomok, ktorý sa dostal do filmu Putovanie Slovenskom, je natoľko unikátny, že sa kvôli nemu určite oplatí precestovať hoci aj pol sveta a uvidieť ho na vlastné oči.

Sú na svete miesta, ktoré návštevníka ohúria svojou veľkoleposťou. Ale sú aj také, ktoré sa mu zavŕtajú pod kožu, preniknú do mysle aj do duše a zostanú tam naveky. A on sa raz určite bude musieť vrátiť...

Film Putovanie Slovenskom sa stal najlepším filmom na festivale Camera Slovakia počas konania Medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour.

Expozícia Slovensko a jeho kultúra, ktorá približuje kultúrne osobitosti tradičných regiónov Slovenska, je návštevníkom prístupná už od polovice júna roku 2004. Expozícia je určená pre široké spektrum návštevníkov. Domácim poskytuje možnosť získať obraz nielen o regionálnej rôznorodosti Slovenska, ale aj príčinách tejto rozmanitosti. Zahraničným návštevníkom uľahčí získať ucelený kultúrno-historický obraz Slovenska. Expozícia sprístupňuje súbor vybraných historických a kultúrnych pamiatok zo zbierok viacerých slovenských múzeí.

Návštevník expozície môže vidieť naozajstné poklady. Okrem tých doslovných - Košický zlatý poklad a skupiny pokladov z Hronského Beňadiku, Modrého Kameňa a Horného Vadičova tu nájde i poklady iného charakteru - historické poklady pochádzajúce z rúk remeselníkov. Mnohé z nich sú vystavené vôbec prvý raz: ako napríklad najstaršia plastika na Slovensku - Leo Albus, rímska amfora, románsky architektonický fragment, germánsky kniežací hrob, baroková monštrancia, kalichy s emailovou výzdobou z 18. stor. , gotická plastika ale aj baroková plastika od D. Stanettiho, reliéf od G. R. Donnera a pod. V expozícii sú vystavené aj naše najstaršie listiny: Zoborská listina z r. 1111 či rôzne erbové listiny.

Film Putovanie Slovenskom celú atmosféru expozície výrazne podporuje svojím zobrazením Slovenska ako krajiny s magickou históriou a podmanivým temperamentom. Ako krajinu, ktorá v sebe zrkadlí dlhú a kľukatú históriu celej Európy. Návštevníci expozície si Putovanie Slovenskom budú môcť pozrieť už od 8. februára, kedy sa stane súčasťou expozície unikátnej výstavy o rozmanitosti slovenskej kultúry.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku6. 2. 2006, 07:14