Best climbing film - cena z Južnej Kórei

Najväčší festival horských filmov v Ázii práve prebieha v Južnej Kórei od 2. do 11. apríla. Do medzinárodnej súťaže bolo nominovaných 30 filmov z celého sveta. Odborná porota festivalu UMFF 2021 z nich ocenila päť. Cenu Best Alpinism & Climbing Film získal dokument Everest – najťažšia cesta.

Film rozpráva príbeh o štvorici mladých slovenských horolezcoch, ktorí sa pokúsili vyliezť najťažšiu cestu na najvyššiu horu sveta alpským štýlom – teda bez kyslíka, budovania postupových táborov a podpory nosičov.
Pavol Barabáš: „Film Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na mojich štyroch kamarátov, ktorí preliezli v JZ stene Everestu legendárnu Boningtonovu cestu. Ale žiaľ, medzi veľkým víťazstvom a fatálnou prehrou môže byť len tenká čiara. Nezvestní sú už 33 rokov. Ich príbeh zaujal na mnohých festivaloch sveta porotu i divákov. Mrzí ma, že Ivan Fiala, jedna z hlavných postáv filmu, sa tohto uznania nedožil.“
vyjadrenie poroty UMFF 2021: Historická hodnota expedície The Hard Way v juhozápadnej stene Everestu v roku 1988, míľnik v histórii alpinizmu, obrazy legendárnych horolezcov, dramatické scény a archívny materiál sú dobre vyvážené, zatiaľ čo utrpenie, vytrvalosť a pravý význam lezenia sú prepojené s rozprávaním tých, čo prežili.

everest_korea-1.jpg

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku7. 4. 2021, 10:49