GRAND PRIX - South Korea, Poľsko i Ushuaia

"Tento film ukazuje lásku, slobodu, nezávislosť, citlivosť a ohľaduplnosť. Dáva divákom pocit harmónie a pokoja, ktoré sú tak neskutočne žiadané v dnešnom chaotickom svete." Týmito slovami ocenila medzinárodná porota slovenský film Sloboda pod nákladom na festivale UMFF - Ulju Mountain Film Festival v Južnej Kórei najvyššou cenou Grand Prix.

Do medzinárodnej filmovej súťaže bolo vybratých 30 z 260 prihlásených filmov z 31 krajín, ktoré prezentovali najnovšie trendy v horskej kinematografii. Hlavnou témou 5 dňového festivalu bola koexistencia ľudí s horami a prírodou. Pri záverečnom udeľovaní UMFF Grand Prize 24. septembra porotca Pawel Wysoczanski pokračoval: „Zobrazením mimoriadne tvrdej práce nosičov v slovenských Vysokých Tatrách nás režisér vtiahol do ich sveta. Hudba, kamera a strih nerozprávajú len príbeh, ale celý film vyzdvihujú na úroveň, ktorú je nemožné popísať."

Grand prix v Južnej Kórei preberal autor hudby Martin Barabáš. Film Sloboda pod nákladom pokračuje na UMFF Tour sériou premietaní po juhokórejských kinách.

V tom istom čase druhú Grand Prix dostal dokument Sloboda pod nákladom na 22. ročníku Medzinárodnom festivale horských filmov v poľskom kúpeľnom meste Ladek Zdroj. Porota svoj verdikt na záverečnom ceremoniále odôvodnila: „Celé generácie slovenských aj poľských horolezcov si pamätajú tatranských nosičov. Režisér ukázal ich príbeh citlivým, vizuálne umeleckým vyjadrením, v kombinácií s dokonalou, precíznou a jemnou hudbou. To nenecháva nikoho ľahostajným voči týmto ľuďom – ikonám tatranských chodníkov."

Cenu za najlepší hraný film si odniesla Agnieszka Holland za film Cez kosti mŕtvych. Grand Prix si prevzal osobne režisér Pavol Barabáš, ktorý si v mladosti vyskúšal toto nosičské remeslo: „Som rád, že film začal žiť vlastným životom, oslovuje ľudí na festivaloch a dúfam, že ešte dlho oslovovať bude. Dôležitejší však je pre mňa príjemný pocit, že aj vďaka filmu vzrástol záujem u mladých ľudí o nosičské remeslo v Tatrách."

Dokument Sloboda pod nákladom sa nestratil ani v najzdialenejšom mieste sveta - v argentínskej Ushuaia. Priniesol si odtiaľ ocenenie za " Najlepší dlhometrážny film:

umff1.jpg

Úspech snímky stihol počas posledných dní aj jedno domáce ocenenie. Na 28. ročníku Udeľovania národných cien za audiovizuálnu tvorbu roka 2016 získal dokument Sloboda pod nákladom cenu Slovenskej filmovej kritiky.

 

Linky:
Ulju Mountain Film Festival v Južnej Kórei
KATALOG festivalu UMFF

22. Mountain Film Festival Ladek Zdroj

Webové stránky filmu SLOBODA POD NÁKLADOM

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku29. 9. 2017, 17:08