Cena z Macedónska pre Slobodu

Medzinárodná porota VI. ročníku festivalu horských filmov „Eho" v Skopje v silnej medzinárodnej konkurencii 60 filmov udelila dokumentu jednu z troch cien – Čestné uznanie. Svoj verdikt zdôvodnila slovami:

V tohoročnej silnej konkurencii oceňuje porota Slobodu pod nákladom v réžií Pavla Barabáša. Príbeh o nosičoch, ktorí vynášajú zásoby pre horské chaty vo Vysokých Tatrách je príbehom o vášni vyrozprávaným s vášňou. Nevšedný spôsob ako prežívať slobodu. Slobodu liezť v horách, slobodu niesť 100 kilový náklad. Ako jeden z nosičov hovorí – „Ako učiteľ som oddychoval fyzicky, v horách zas relaxuje moja myseľ." Je to mimoriadne dôležitý a podmanivý film.

Po Grand prix v Zakopanom, Cene divákov na piešťanskom Cinematiku a Cene za dokument na festivale horolezeckých filmov v Teplicích nad Mětují je to pre dokument piate ocenenie. Film sa nominoval na prestížne festivaly horských filmov v kanadskom Banffe, francúzskom Autrans, španielskom Torello i Bilbao.
Film mal premiéru 6.9.2016 a do slovenských kín ho distribuuje Asociácia slovenských filmových klubov. Dodnes videlo dokument vyše 11.000 platiacich divákov. Od 20.10. sa teší vysokému diváckemu záujmu aj v novozrekonštruovanom kine Lumiére.

Výsledky MFHF EHO SKOPJE

Nostalgia Z chát treba aj znášať Západná Lomnica Za Kriváňom... Pod Kupolou Laco Kulanga Kresba režiséra Forgáč Jaro pred Zbojníčkou

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku23. 10. 2016, 14:33