Zlatá Cena zo Švajčiarska pre Slobodu pod nákladom

Dokument Sloboda pod nákladom získal na Medzinárodnom filmovom festivale FIFAD vo Švajčiarsku najvyššie ocenenie Diable d´Or v kategórii World Culture. Festival sa konal 5.-12.8.2017 v Les Diablerets a patrí medzi najdôležitejšie svojho druhu na svete.

Na film o starej generácií nosičov z Vysokých Tatier reagovala medzinárodná porota: "Nosičské remeslo je cesta k vnútornému pokoju. Aj napriek veľkej námahe a často nepriaznivým podmienkam, to je duchovný zážitok."

Je to 16 ocenenie pre film Sloboda pod nákladom. Pavol Barabáš: "Vysoké Tatry sú posledným miestom v Európe, kde sa nosičské remeslo ešte zachovalo a teší ma, že aj vďaka tomuto dokumentu vzrástol záujem mladých ľudí o nosenie na tatranské chaty."

Po medzinárodných úspechoch v Kanade, Španielsku, Poľsku, Česku, Slovinsku, Macedónsku sa dokument nominoval do talianskej Cervinie, kde sa predstavia iba filmy, ktoré už získali na horských festivaloch Grand Prix. Diváci ho uvidia aj v Južnej Kórei, Nemecku, Rusku, Poľsku i ďalších mestách. Na Slovensku sa stal dokument najúspešnejším filmom ASFK za rok 2016.

viac o oceneniach na festivale FIFAD: http://www.fifad.ch/palmares

 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku15. 8. 2017, 09:07