Johannesburg, 26.11.2017 - Slovenskej expedícii sa podaril prvý priestup oficiálne druhým najvyšším vodopádom sveta nazývaným Tugela. Nachádza sa v národnom parku Royal Natal v Dračích horách v Juhoafrickej republike a jeho uvádzaná výška je 948 metrov.
Zaujímavosťou však je, že českí geodeti vodopád Tugela znovu premerali laserovou technikou a zistili, že v období dažďov má Tugela výšku 983. Vodopád je teda o 4 metre vyšší ako Salto Angel. Zažiadali preto o zmenu v zemepisných tabuľkách World Waterfall Database, aby sa stal práve juhoafrický vodopád najvyšším vodopádom sveta.
nástup do prvej kaskády z výšky 2850 metrov
„To bol aj dôvod, prečo sme sa rozhodli ako prvý zlaniť panenský vodopád a vytvoriť bezpečnú cestu pre ďalších kaňoningových profesionálov, ktorí by chceli tento nádherný prírodný fenomém tak ako my precítiť," uviedol vedúci slovenskej expedície Miroslav Dušek.
„Do kaňonu sme vzali na zaistenie skoro kilometer lán, vŕtačky i množstvo expazných nitov, aby sme bezpečne prešli doteraz neznámym územím," upresnil jeden zo sedemčlenného zostupového tímu Jaroslav Holeček.
celkový pohľad na kilometrovú stenu Dračích hôr. Uprostred padá do hĺbky Tugela.
Počasie sa s expedíciou na začiatku zahrávalo. Dokonca bol určitý čas vodopád bez vody. Počas nástupu na zlanenie sa podmienky menili vďaka búrkam, dažďom i sneženiu. Expedícia pri bivakovaní na vrchole Dračích hôr vo výške 3000 metrov zažívala mínusové teploty.
„Boli sme dobrý tím, ktorý sa na túto akciu zohral v ťažkých viacdňových kaňonoch na ostrove Reunion v Indickom oceáne.
tretia kaskáda bola dosť previsnutá
Počas zostupu vodopádom Tugela sme urobili zábery, ktoré doteraz nebolo možné inak zdokumentovať", doplnil dokumentarista Pavol Barabáš, ktorý priebeh zostupu nakrúcal. Expedícia bola úspešná aj vďaka podpornému tímu, ktorý celú akciu logisticky zabezpečoval.
viac v rozhovore Tyždeň
štvrtá kaskáda v polovici steny
Samotného zlanenia vodopádom Tugela sa okrem vedúceho expedície Mira Dušeka zúčastnili Jaroslav Holeček, Viktor Doletina, Pavol Černý, Štefan Urban, Daniel Balaga, Pavol Barabáš. Skupinu zabezpečovala trojica: Jordanka Kordová, Peter Černý, ktorí mali nastarosti logistiku presunu materiálu, nosičov a dopravy a Juraj Lunter, ktorý zostup odvážlivcov dokumentoval dronom.
do steny sme niesli množstvo materiálu a podarilo sa nám prejsť vodopádom za jeden deň
"Nech sa české pokusy o zmenu poradia najvyšších vodopádov sveta skončia akokoľvek, pre mňa jednoznačným kráľom zostáva SALTO ANGEL vo Venezuele. Bol som pod ním s Beckom Ondrejovičom v roku 2004, keď sme prechádzali stolovú horu Ayuan Tepuy z okraja, ktorej vodopád padá. Voda sa rúti bez kontaktu so skalou 807 metrov a zanecháva pocit výnimočnosti. To som pri Tugele nemal. Práve Becko má zásluhu na tom, že jeho skupina historicky ako prvá zlanila Salto Angel. Dnes domorodí sprievodcovia využívajú jeho líniu na sprevádzanie extrémnych dobrodruhov. Mňa ale teší fakt, že týmito dvoma najvyššími vodopádmi sveta zlanili a tým otvorili pre ďalších cestu ako prví Slováci. A to nám už hádam nikto nezoberie." zhodnocuje najvyššie vodopády Pavol Barabáš
Fotky dole sú z filmu Amazonia vertical.
Článok z iDnes, na čo vlastne prišli českí vedci :-) Bez komentáru.
Komentáre (0)