2009 Bicyklom do Ladakhu

"Keď oceľové vtáky začnú lietať po oblohe, keď kone začnú jazdiť na kolesách, príde čas a buddhismus sa začne šíriť do západných krajín." predpovedal v ôsmom storočí tibetský svätec a mág Padmasambava. Po mnohých storočiach nedobytnú a izolovanú krajinu mníchov žijúcich v nespočetných kláštoroch, Ladakh, sprístupnili práve autá a lietadlá.

Viac fotografií (49)
Cez Himaláje do Ladakhu


V bývalom kráľovstve, ležiacom na západnom okraji tibetskej náhornej plošiny stráženej vysokými hrebeňmi Himalájí a Karakoramu, bolo odhalené unikátne kultúrne a náboženské dedičstvo sveta.

Bol to veľkolepý prechod Himalájí na bicykli cez údolia Kinnaur, Spiti, Lahaul, Tso Moriri a Indus Valley. 700 kilometrov cez horské sedlá Kanzum La 4551, Baralacha La 4892m, Lachulung La 5065m, Polo Kongka La 4800m, Namshang La 4800m, Khardung La 5600m. Prevažne sme bicyklovali dobre udržiavanými vojenskými horskými cestami v tesnej blízkosti Číňanmi stráženej hranice Tibetu. Museli sme si preto vybaviť zvláštne povolenia, ale naozaj to stálo za to.

Cesty zarezané v hlbokých skalných útesoch boli našťastie bez áut. Na niektorých úsekoch bol dokonca lepší asfalt ako u nás doma. Najimpozantnejšie boli bočné údolíčka s budhistickými kláštormi a živými tradíciami.

Po desiatich dňoch nepretržitého bicyklovania prichádzame do hlavného mesta Ladakhu Lehu. Vraciam sa sem po 17 rokoch a mesto mi doslova vyrazilo dych. Nevedel som si spomenúť na miesta, kde som nakrúcal. Mesto bez áut zaplnili ulice s koňmi na kolesách. Niet kde zaparkovať. Prašné cesty pokryl nový asfalt. Stará zrúcanina nad mestom dostala nový šat. Aj ľudia zmenili svoj odev.
Nostalgicky sedím na prázdnom nádvorí kláštora, kde sa pred desiatkami rokov v tradičných odevoch tlačilo stovky veriacich. S rotujúcimi mlynčekmi v ruke sa modlili za spásu celého sveta. Dnes už tu má každý budhista mobil na uchu. V tisícoch suvenýrových stánkoch hučí televízor s prebiehajúcim vrestlingovým zápasom. Asi to tak má byť. Egoisticky si prajeme, aby  niektoré destinácie sveta žili bez dotyku modernej doby. Samy však za jej výdobytkami načahujeme ruky... Nostalgiu dávam teda bokom. Idem s chalanmi na vysnívané čapované pivo do blízkej novej rockovej krčmy zaliať pocit z vyprahnutej krajiny...

"Keď oceľové vtáky začnú lietať po oblohe, keď kone začnú jazdiť na kolesách, príde čas a buddhismus sa začne šíriť do západných krajín." predpovedal v ôsmom storočí tibetský svätec a mág Padmasambava. Neviditelné nebezpečenstvo, ktorému sa budhizmus asi nedokáže ubrániť, vo svojich víziách zrejme nevidel...   Leh, Ladakh - 10. júl 2009

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku