2015 Bras Magasin

Je január 2015 a na ostrove Reunion sú každý deň búrky. Sú absolútne nevhodné podmienky na prechod najťažších kaňonov na ostrove, ktorých prestupy trvajú dva až tri dni. Sledovanie počasia na internete nie je optimistické. Až na jeden deň, kedy by nemalo veľa pršať. Skúsime Bras Magasin?

Kaňon je technický ťažší ako obávaný Trou de fer. Máme na to? Vyrážame do oblasti s tým, že uvidíme na mieste. Celú noc v bivaku leje. Ráno podľa dohovoru predsa len vyrážame. Sme naložený ťažkými batohmi na tri dni, s vŕtačkou i lanami, ktorých dĺžka presahuje pol kilometra. Hneď v úvode nás pohlcuje vegetácia. To, čo nás pri vstupe do kaňonu čaká, sme ani nevedeli predstaviť. Ťažké preliezanie a podliezanie hustého pralesa, aký môže byť len na najdaždivejšom mieste sveta nás umára. Po neskutočných 5 hodinách driny nachádzame potok, ktorým sa spúšťame do kaskád. Začína liať....

Reunion je ostrov v Indickom oceáne a patrí k najdažsivejšiemu miestu na planéte 100 metrové zlaňovanie do kaňonu... Práca vo vodopáde

Po 40-tich hodinách náročného prestupu sa podarilo tímu kaňonárov absolvovať prechod obávaného kaňonu Bras Magasin na ostrove Reunion. S prevýšením 1200 metrov patrí kaňon k desiatke najkrajších, ale zároveň najnáročnejším kaňonov sveta. Jeho prechod je možný len za ideálnych klimatických podmienok a trvá tri dni vrátane bivaku priamo v stenách kaňonu. Ročne sa tento kaňonársky fenomén podarí absolvovať nanajvýš jednej výprave. Prešli sme ho asi za najväčšieho stavu a množstva vody v kaskádach v zložení: Miroslav Dušek (SR), Oldřich Štos (ČR), Jaroslav Holeček (ČR), Tomáš Lukačovič (SR) a Pavol Barabáš (SR). Tu sú ich prvé dojmy:

„Bras Magasin - to sú strmé steny obrastené zelenou vegetáciou a stovky metrov vysoké vodopády. Všetko je šmykľavé, mokré, nebezpečné a zároveň neskutočne krásne. Výstup rovnakou cestou naspäť absolútne nemožný. Z kaňonu nie je možné utiecť. Prudký dážď hore na planine môže nahnať do kaňonu obrovské množstvo vody, ktorá zmätie všetko, čo jej stojí v ceste,“ hovorí o kaňone známy český kaňonár i jaskyniar Oldřich Štos.

Palo sa spúšťa do útrob kaňonu. 100 metrov pod ním je rieka Bras Rouge... Šialený postup nepriechodnou džungľou s 40 kg na chrbte Prvé vodopády 1200 metrovej kaskády
pre expertov kaňoningu je Bras Magasin jedným z najväčších lákadiel planéty. Odvahu spustiť sa do jeho útrob našlo len niekoľko desiatok odvážlivcov.

„Džungľa bola taká hustá, že k prvému zlaneniu sme sa takmer celý čas plazili v bahne pod nízkym porastom miestami po kolená v močiari s ťažkými batohmi. Na ramenách sme niesli každý 35 až 40 kg lán a ostatnej techniky. Bol to naozaj náročný úvod prechodu,“ dopĺňa známy kaňoningový vodca Miroslav Dušek.

Členov expedičného tímu prekvapilo aj počasie, ktoré je pre prechod kaňonov kľúčovou záležitosťou. Predpoveď hovorila o troch dňoch bez zrážok, realita však bola celkom iná.

„50 percent času nám žiaľ pršalo a to najmä v noci počas bivaku. Čas, ktorý mal slúžiť na odpočinok, sme strávili budovaním odvodňovacích kanálov v rozmočenej pôde. Najviac nás ale trápilo, aká bude situácia v kaňone, keďže voda stále viac a viac stúpala,“ dodáva ďalší člen expedície Jaroslav Holeček.

Nasledujú ďalšie kaskády. Vody je stále viac Pod nami začína 220 metrový vodopád Tomáš presúva vak so stiahnutými mokrými lanami

„Vďaka daždivému počasiu bolo v kaňone všetko veľmi šmykľavé. Museli sme dávať pozor, aby nedošlo k zraneniu, čo by malo fatálne následky. Postupne pribúdali prítoky a my sme sa obávali aká vodnatá bude rieka Bras Cabot, ktorú sme mali dosiahnuť po tridsiatich hodinách náročného vertikálneho zostupu. A rieka si pre nás pripravila dlhé plavecké úseky, nebezpečné sifóny, vodnaté tobogány, divoké preje, skoky a opäť šmykľavé kamene. To všetko v sprievode tropického dažďa.“ dopĺňa rozprávanie Miroslav Dušek.

Guru reunionského kaňoningu Emeric Boucheron, ktorý otvoril najvyhlásenejšie kaňony na ostrove, hodnotí Bras Magasin ako fyzicky a psychicky najnáročnější kaňon na ostrove považovanom za svetový raj kaňoningu. Bola to výzva aj pre Pavla Barabáša, ktorý v minulosti o kaňoningu na ostrove Reunion nakrútil dokument Trou de Fer – Železná diera.

„Keď sme prechádzali v roku 2010 kaňon True de Fer, tak som si počas prechodu hovorill, že ak sa nám ho podarí prejsť, tak už nikdy do takého kaňonu nepôjdem. Ale v človeku ostanú úžasné silné zážitky, neskutočné splynutie s prírodou a na obavy časom zabudne. Keď som však teraz stál na okraji Bras Magasin a pozeral sa do útrob kaňonu s 30timi komplikovanými zlaneniami, vysokými aj 100 metrov, mal som zmiešané pocity. Pýtal som sa, či je vôbec možné v tak klimaticky náročnom prostredí niečo nafilmovať. Bohužial to v tomto vodnatom prostredí kamera a ani fotoaparát nakoniec nezvládli,“ hovorí Pavol Barabáš.

Lanovka cez vodopád Pohlad do kaňonu Cabot. Je to jediná cesta  ako sa dostať z Bras Magazan von Pavol Barabáš, Jaro Holeček, Olda Štos, Tomáš Lukačovič a Miro Dušek po nočnom v

„Na kaňon sme boli perfektne pripravení po všetkých stránkach, technicky aj kondične. Bras Magasin bol však extrémne náročný najmä psychicky. Pripravoval nám nové prekážky a prekvapenia. Dobrou spoluprácou v tíme, v ktorom má každý svoju úlohu a plní ju na 100 percent sme však dokázali udržať psychickú pohodu aj s vedomím, že to, čo nás čaká, nebude ľahké. Bras Magasin nám svoj prechod vôbec neuľahčoval, ale verím, že všetci sme si to napriek tomu perfektne užili,“ uzatvára Tomáš Lukačovič.

Dňa 5.1.2015, Reunion, Miroslav Dušek (SR), Oldřich Štos (ČR), Jaroslav Holeček (ČR), Tomáš Lukačovič (SR) a Pavol Barabáš (SR)

Podarilo sa nám prejsť ďalší z najťažších kaňonov sveta: BRAS MAGASIN! článok v časopise Horolezec 4/2015


Viac fotografií (46)
Bras Magasin - Reunion

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku