Keď sme 3. augusta pristáli v Jajapure na indonézskej časti Papua Nová Guinea, ešte sme netušili, že bude problém sa dostať po zemi na východnú časť ostrova PNG. Cez hranicu totiž žiadne auto nepustia. Cítil som, ako ma zaplavuje vzrušenie ako naša cesta bude ďalej prebiehať.
Naša prvá zastávka bola v údolí rieky Sepik, guinejskej Amazonke. Plavba po tejto mohutnej rieke bola ako cesta časom. Sedeli sme v kanoe, obklopení bujnou tropickou džungľou. V dedinách na brehoch život plynul rovnakým tempom ako pred stáročiami. Krokodýli muži nám ukazovali zjazvenú kožu, malé deti ulovených krokodýlov, ktorých mali ako hračky. V dedine Wagu nás privítali kvetmi a spevom, čo vytvorilo magickú atmosféru. Nezabudnuteľné bolo aj pozorovanie rajok v ich prirodzenom prostredí v Kumul Lodge. Tieto nádherné vtáky nás očarili svojím spevom a tancom v korunách stromov. Bolo to, akoby sme sa ocitli v inom svete.
Vrcholom našej cesty boli výstupy na Mount Wilhelm, najvyšší vrchol Austrálie a štátov v Oceánii a Mount Giluwe, ktorá patrí medzi najvyššie sopky Austrálie a Oceánie. Na žiadnom z týchto vrcholov nestál doposiaľ žiadny Slovák.
Výstup na Mount Wilhelm (4509 m) začal v noci. S čelovkami sme sa predierali tmou, každý krok bol v obrovskej skalnej stene bol zaujímavý. Keď sme za úsvitu dosiahli vrchol, celá krajina pod nami sa kúpala v zlatistom svetle, aby sa o pár minút zahalil do hustej hmly. Bol to moment, ktorý zostane navždy v pamäti.
Mount Giluwe (4368 m), najvyššia sopka Austrálie a Oceánie, nás privítala drsným počasím. Cesta viedla cez rozľahlé trávnaté pláne a strmé skalnaté úseky. Na vrchole sme museli bojovať so silným vetrom, ktorý našťastie trhal mraky valiace sa ponad vrchol. Pocit úspechu bol neopísateľný. Zostup v daždi bol dobrodružstvom sám o sebe, brodili sme sa bahnom a preskakovali potoky a z posledných síl sme sa dostali nekonečným údolím k autu.
Najsilnejšie zážitky však prišli pri stretnutiach s miestnymi kmeňmi. Festivaly sing-sing v Mount Hagen boli explóziou farieb, zvukov a energie. Kmeň Huli s ich prepracovanými účesmi a maľbami na tvári, Asaro "blatistí muži" s ich hrôzostrašnými maskami, či tanečníci z kmeňa Enga s ich impozantnými čelenkami z peria rajok - každý kmeň mal svoj jedinečný príbeh a tradície.
Papua Nová Guinea je krajina neuveriteľných kontrastov. Od moderných miest až po izolované kmene žijúce tradičným spôsobom života. Stretli sme ľudí, ktorí stále praktizujú staré rituály, ale zároveň sa snažia prispôsobiť modernému svetu.
Táto expedícia mi opäť potvrdila, že Papua Nová Guinea je výnimočným, nevyspytateľným, nebezpečným, ale zároveň úžasným miestom na Zemi, kde sa možno stretnúť sa s autentickou domorodou kultúrou. Každý deň prinášal nové výzvy a objavy. Od plavby po rieke Sepik, cez náročné výstupy na najvyššie vrcholy krajiny, až po účasť na fascinujúcich kmeňových festivaloch - každý moment bol naplnený intenzívnymi emóciami a zážitkami.
Som vďačný za možnosť opäť zažiť túto fascinujúcu krajinu a jej ľudí. Papua Nová Guinea mi ukázala, že napriek všetkým rozdielom sme všetci súčasťou jednej ľudskej rodiny. Táto cesta nebola len o dobrodružstve a objavovaní, ale aj o hlbokom pochopení ľudskej rozmanitosti a jednoty zároveň.