3.1.2023 - Stopy na hrebeni na :2

3.1. 2023 o 16.00 na Dvojke
Posledná šiesta časť seriálu Príbehy tatranských štítov:

STOPY NA HREBENI
Západné, Vysoké a Belianske Tatry. Spája ich krásny, logický, dlhý hrebeň. Je na ňom viac než 130 vrcholov, veží a štítov. Prejsť celým týmto hrebeňom v zime bez akejkoľvek podpory, bez obchádzania štítov či zliezania do dolín bolo a stále je veľkou výzvou. Dvaja kamaráti tu zažijú príbeh, ktorý sa doposiaľ nepodaril žiadnemu družstvu. Je to príbeh odvahy i strachu, silnej túžby i beznádeje, vytrvalosti ale aj bolesti. Je to príbeh priateľstva.

scenár a réžia: Pavol Barabáš
kamera: Pavol Barabáš, Mišo Sabovčík, Adam Kadlečík
účinkujú: Mišo Sabovčík, Adam Kadlečík, Gabo Čmárik, František Kele, Ivan Kluvánek, Ivan Lehotský
hudba: Maroš Barabáš
produkcia: Alena Koščová
dĺžka: 53 min.
rok výroby: 2013

Biele miesta na mapách ľudí od nepamäti fascinovali. Stále ich môžeme hľadať. V nás samotných. Zimný prechod hlavného hrebeňa Tatier je obrovská výzva. Kondične, technicky i psychicky. Podaril sa iba Pavlovi Pochylému v roku 1979. 34 rokov po jeho prekonaní sa o to pokúsili traja priatelia. Ostré hrany hrebeňa obalené ľadom dobre preveria ich odhodlanie. Prejsť celým hrebeňom totiž znamená posunúť vlastné hranice.

Kamaráti začali prechod na západe v Hutianskom sedle, prešli Roháčmi i celými Západnými Tatrami a nastúpili už len dvaja na ostrý hrebeň Vysokých Tatier. Film Stopy na hrebeni zachytáva nielen náročnosť tohto prechodu, ale prevedie nás cez vrcholy, ktoré sú známe z predchádzajúcich dielov Príbehov tatranských štítov, čím dotvoríme pomyselnú mozaiku príbehov z histórie dobývania a objavovania Tatier.

Print page Print page