Sherpa Rallye 2005

Martin Maličký z Téryho chaty vyhral nosičské preteky

Vysoké Tatry - Uvoľnená nálada, spev, radosť a recesia. Taká atmosféra panovala včera dopoludnia na Hrebienku, kde si vysokohorskí nosiči dali štart 21. ročníka populárnej súťaže Sherpa rellye. Kým si chystali vynášky, muži vážili šesťdesiatkilové náklady koksu a viazali náklad. Nebolo na nich poznať, že by šli "drieť". Na štart na napokon postavilo 38 mužov a 13 žien, tie súťažili s 20-kilovými vynáškami.

"Tieto preteky sú predovšetkým o dobrej nálade, priateľstve, zábave. Konečne máme po sezóne možnosť stretnúť sa a to, že si pri tom zasúťažíme, je len taký doplnok," smeje sa organizátor Viktor Beránek z chaty pod Rysmi. Tento rok plánoval začať aj s novou kategóriou, baby rellye. "Asi starneme, niektoré nosičky už majú deti, tak o rok pripravíme súťaž aj pre ne. Namiesto krošní s nákladom budú súťažiť s terénnymi kočiarmi," dodáva so smiechom nosič Viktor.


Na štart pretekov sa tento rok nepostavil ďalší z nestorov populárnej súťaže Jaro Švorc. "Na mňa je moc ideálne počasie, správny nosič musí mať tvrdé arktické podmienky," smeje sa nosič, ktorý po operácii kolena zaťažuje telo už opatrnejšie. "Pár vynášok som si v lete na svoju materskú chatu - pod Rysy - aj tak urobil," dodal Jaro Švorc.

Trasa tohtoročnej súťaže viedla z Hrebienka na Téryho chatu. Pretekárov čakalo okolo 700-merové prevýšenie. Bežný turista bez záťaže nákladu to zvláda za dve hodiny. Ostrieľaní nosiči však majú iné časy. "Pred pár dňami som to urobil za hodinu a štyridsaťdeväť minút, niesol som 65 kíl. Terén poznám, veď je to moja materská chata," povedal pred štartom Martin Maličký.

 


Ten tento rok vyhral aj súťaž Nosičská stovka. "Za jediné úskalie trate považujem pekné mladé brigádničky na Zamkovského chate, dúfam, že nám súťažiacich neodlákajú," dodal organizátor Viktor Beránek.

Napokon však nijaké nástrahy súťažiacich od pretekov nezdržali. S traťou si najrýchlejšie poradil Maťo Maličký s časom 1:36:40, len šesť sekúnd za ním cieľovú pásku rozrazil Edo Lipták za chatu pod Rysmi a tretí došiel do cieľa Marcel Melicherčík z Kamennej chaty. Z dievčat bola najrýchlejšia Lenka Lackovičová z Kamennej chaty s časom hodina, 18 minút a 20 sekúnd. Spolu nosiči vyniesli na Téryho chatu 2540 kíl koksu a potravín.

Mira KOVÁČIKOVÁ

Print page Print page24. 9. 2005, 09:47