Povedali o filme 118 dní v zajatí ľadu

Až niekoľko minútovým búrlivým potleskom reagovalo festivalové publikum v Poprade nielen na fantastický výkon štvorice polárnikov, ale vyjadril aj pretlak emócií z vynikajúceho filmárskeho spracovania, dramatického napätia a myšlienkovej hĺbky.
SME


Som z toho diela ešte trochu šoku.... Poznám toho dosť, ale toto je jeden z mála výnimočných výkonov. Jeho aktéri šli vlastne za nás všetkých skúsiť, aká je hranica ľudských možností.Šli vedome do veľmi vážneho rizika, ale to čo sa počas ich cesty dialo, bolo miestami až nad ľudským chápaním a tým, čo sme si schopný predstaviť.
Maroš Šajnoha - predseda horolezeckého spolku


Som nadšený. Perfektne spracovaný perfektný výkon, film sa mi veľmi páčil. Zážitok, ktorý ma veľmi milo prekvapil.
Jarýk Stejskal - horolezec, stál na troch osemtisícovkách


Z filmu vyžaruje strach. Mať štyri mesiace pod nohami dva a pol kilometra oceánu ... Bŕŕŕ. A spracovanie? Špičkové, perfektne vystihnutá atmosféra. Ale pre mňa horor! Každá minúta v Arktíde mohla byť pre nich posledná.
Zolo Demján - horolezec, stál na troch osemtisícovkách


Všetci v kine vedeli, že príbeh sa napokon skončí dobre - a predsa sa im podvedome od napätia zastavoval dych , srdce zrýchlilo pulz, po chrbte prebehli zimomriavky. Väčšiu pochvalu už tvorcovia filmu nedostanú. Pretože ich výkon má zmysel len vtedy, ak je schopný obohatiť city, vnímanie a myšlienky diváka.
Peter Dodek - denník Šport


Film má tiež svoju vzrušujúcu filozofickú rovinu. Je ojedinelou a inšpiratívnou meditáciou o hraniciach ľudskej odvahy, o zmyslu pokúšania osudu vrcholovými výkonmi. O vôli a váhaní.
Lidové noviny


Film pojednáva o jednom z nastatočnejších ľudských rozmerov, ktoré v sebe človek nosí - o prekonaní samého seba. Film ma nadchol.
Martin Huba - herec


Po projekcii filmu obecenstvo v nabitej sále vstalo a spontánne ohodnotili tento film neutíchajúcim potleskom. To ešte usporiadatelia Vancouerského festivalu horských filmov ešte nezažili.
Lyne Barnabé - Cinema


Neuveriteľná dráma z najextrémnejších podmienok na svete. Viacero odborníkov sa zhodlo, že ide o jeden z najpozoruhodnejších filmov, aké boli kedy nakrútené.
L´Adige - Trento


Film Vás, ešte dlho po zhliadnutí, nechá v nemom úžase nad nezvyčajnou psychikou týchto štyroch dobrodruhov. Je to film, nad ktorým budete dlho premýšľať.
Tom Dauer - člen poroty filmového festivalu v Grazi


It is simply unbelievable that these men could capture such a difficult, long, self-contained expedition on film as well as they did, They have absolutely raised the standard against which future films will be compared.
Kitty Calhoun - členka poroty na kanadskom festivale horského filmu v Banffe

Print page Print page11. 7. 2005, 17:58