Mužný film o cestách mužov

Na prvý pohľad to bol zámer trochu bláznivý a romanticky odvážny zároveň. Taký, ako najskôr bývajú chlapcove sny. Predsa sa však od nich trocha odlišoval, lebo túžby chlapcov smerujú spravidla do výšok, či na dobrodružné chodníky odvahy. Ale štyria muži - traja Rusi a jeden Slovák, sa rozhodli cestovať cez Severný pól ďalej do Kanady. Zvolili iný, zdanlivo nevzrušujúci, jednotvárny smer: dlhú cestu po rovine, kilometre a kilometre nekonečnou rovinou. Žiadne atraktívne výšky, či územia plné nebezpečnej zveri alebo nevyspytateľných domorodcov. Naopak. Až na ľadové medvede nikde živého tvora.

 

Hneď na začiatku svojej cesty sa dostali "Za hranicu akéhokoľvek života", ako poznamenal jeden z účatníkov expedície a zároveň autor námetu filmu Peter Valušiak. Na štart k mysu k Arktičeský ich dopravila helikopréra, potom už bolo treba ísť peši či na lyžiach 1 000 km vzdušnou čiarou k Severnému pólu a ďalších 800 do Kanady. 


Behom tohto nedlhého času sa na snehových rovinách odohraje len dráma obdivuhodného športového či skôr ľudského výkonu. Štyria muži na ľadovej rovine, ktorá vyzerá - napríklad z výšky lietadla alebo vrtuľníka - ako hladká, v celku nekomplikovaná rovina, je v skutočnosti dramaticky zvlnená, nepokojná hrbolatá plocha. Nikdy dopredu nevieš, do akej priepasti ťa odhodí malé pošmyknutie, kedy sa pod tebou otvorí oceán. Veď celá tá zdanlivo jednoliata plocha je v skutočnosti obrovský kus ľadu, ktorý sa kedykoľvek môže rozlomiť, rozbiť na niekoľko menších ostrovčekov. A pri náhlych zmenách počasia a teploty sa tiež premieňa.

 

Cestavatelia musia bojovať s nerovnosťami terénu, s rýchlo sa vztyčujúcimi ľadovými bariérami, mrazom a vlhkosťou a nečakanou zmenou počasia a nebezpečím, ktoré sa pod nimi otvára uprostred zradnej hladkej ľadovej plochy s ľadovými medveďmi, ktorí si bránia svoje výsostné územia. Medzi prekážky treba zahrnúť i poplašné správy z civilizovaného sveta: účatníci expedície sa napríklad dozvedajú, že nedostanú časť financií. Napriek tomu prídu do cieľa.

Dokument, ktorý z ich cesty vznikol, je drámou skutočných mužov. Na jednej strane ide o silné autentické svedectvo o nesmierne ťažkej ceste, ktorej účastnicí siahli na dno svojich síl, na strane druhej o nevšedne krásne poradie ojedinelých záberov z miest, kde ľudská noha doteraz nestúpila. Nieto kamera.

 

Film má taktiež svoju vzrušujúcu filozofickú rovinu. Je ojedinelou a inšpiratívnou meditáciou o hraniciach ľudskej odvahy, o zmysle pokúšania osudu vrcholovými výkonmi. O vôli a váhaní. Je v ňom niečo londonovsky chlapského a zároveň všeobecne existenciálneho. Pretože ich výkon má zmysel iba vtedy, ak je schopný obohatiť city, vnímanie, myšlienky ľudí.

Preklad z Lidových novin

Print page Print page11. 7. 2005, 00:58