Filmár Barabáš sa v Tatrách naučil pokore

V Tatrách je dobre známy. Veď prakticky od svojich šestnástich rokov v nich trávil každé prázdniny. Vyskúšal si tvrdý chlebík vysokohorského nosiča, i romantické chvíle na chatách, naučil sa vnímať svet hôr inými očami. Nečudo, že keď neskôr začal koketovať s filmárčinou, najviac ho priťahovali horské témy. No svoj dlho chystaný projekt, ktorým chcel vzdať hold najmilším horám, vydal z rúk ako hotové dielo až teraz.

Dokumentarista Pavol Barabáš (r.1959), rodák z Prievidze, žijúci v Bratislave prišiel svoj najnovší film Tatry Mystérium predstaviť tesne po Vianociach práve do Tatier. Prišiel medzi "svojich" divákov, aby otestoval, či film, s ktorým sa trápil niekoľko rokov, oslovuje práve tých, ktorí v Tatrách žijú a pracujú.

"Tatry mystérium je filmovou esejou, zalozenou výlučne na montáži sugestívnych záberov nádhernej tatranskej prírody a hudby. Tento film, svojou formou možno ojedinelý v kontexte mojej tvorby, je výsostne autorskou výpoveďou o mojom osobnom vzťahu k prírode a horám. Je to film o pokore, ktorú voči veľkosti hôr pociťujem," vyznal sa Pavol Barabáš. Zároveň sa v tejto krehkej filmovej básni režisér snaží zadefinovať miesto, prináležiace človeku v kolobehu prírodných dejov.

"Tatry - mystérium považujem za filmovú esej o veľkolepom mystériu hôr a tajomstve človeka, ktoré je skryté v hĺbke prírody. Človek nikdy nedozrie natoľko, aby pochopil absolútnu, transcendentnú hodnotu prírody. Môže sa jej však dotknúť, spoznávať ju v detailoch a zamilovať si ju skrz svoju pokoru. Nerád vysvetľujem svoje filmy, nerád o nich rozprávam, rád by som, aby si každý z tohto filmového obrazu dokázal pretlmočiť svoj vlastný význam," dodal režisér.

Na projekte robil viac ako tri roky, natočil nespočetné hodiny materiálu. Ako priznal, mal pripravené viaceré verzie, ale pri každej mu "takmer trhalo srdce", keď mal niektorý z ťažko získaných obrazov vystrihnúť. Napokon to dokázal skrátiť na neuveriteľných 10 minút. "Vždy som sa bál toho, že keď tento film dokončím, zostane vo mne akési prázdno. Podvedome som sa možno bránil považovať ho za hotový. Dnes som už len zvedavý, či zaujme aj iných a aké budú reakcie publika," dodal úspešný dokumentarista.

kim, Korzár

Print page Print page2. 9. 2005, 11:38