Tales of the Tatras Peaks I+II - About the film

The High Tatras, Slovakia's symbol - offer shelter and asylum to all those who seek calm and refuge for their souls... Their inimitable ambience and majesty absorb man in his entirety. Anyone who enters their realm should come with humbleness and reverence. It is a unique environment where dishonesty and pride are not tolerated. They remain stony-faced to those who have come to conquer them. But they reveal a little of their mystery to those who come humbly to learn from them... Amidst a background of beautiful scenery this documentary opens a door for you and invites you to take part in some ascents to the most beautiful peaks of the Tatras.

Story: Pavol Barabáš
Music: Fontana Studio
Narrated by: Ján Kroner
Sound: Martin Merc
Editing: Róbert Karovič
Photography: Pavol Barabáš
Director: Pavol Barabáš
Length and Format: 2 x 30 min., HD 16:9
Distribution format: DVD, BluRAy
Genre: documentary
Year of production: 2011

Tales of The Tatras Peaks I - Battle Of Giants

For a long time people raised their eyes to the Tatras peaks and guessed which one is the highest. Mount Kriváň seemed to be the highest from the Liptov region. Why became this peak, crooked from each point of view, a symbol of Slovakia? For many years people have searched treasures under the peak´s face. Finally they found out the valuables deep down there.

From the Polish side of the Tatras nobody doubted the altitude primacy of the Ľadový peak. The imposing peak attracted a professor from Berlin, who organized its first ascent. However, he didn´t stand on its top. To be the highest doesn´t always mean victory. The Franz Joseph Peak, the Legionary Peak, the Stalin's peak. Usurped by monarchs and political leaders, Mount Gerlach got all these names. Each year thousands of tourists desire to touch the cross on the highest point of Slovakia. The cross symbolizes a story about human failures but also humbleness. The cross stands there for a plea for forgiveness...

 

Tales of The Tatras Peaks II - Dreams of Freedom

Pri pozeraní na panorámu Vysokých Tatier z nížiny tento štít nezaujme. Ale jeho galéria patrí k najťažším lezeckým stenám, ktorá v kolmici meria viac ako 300 metrov. V roku 1895 na Ganek prvý krát vystúpil Klimek Bachleda. Najznámejší poľský horský vodca a záchranár vystúpil ako prvý aj na okolité štíty. Z nich pozoroval vtedy ešte nedostupnú ostrú hranu spadajúcu na jednej strane do Poľska a na strane druhej na Slovensko.

Vystupujúc po nej na vrchol človek balansuje a zatajuje dych. Žabí kôň začal písať históriu športového lezenia v Tatrách a žiaľ i jeho obetí.

Oldo Bublík, mladý chatár z chaty pod Rysmi, sníval svoj sen o slobode. Komu postavil kríž na Vysokej? Tragická udalosť ho dohnala k tomu, aby takto vyjadril svoj protest proti utláčaniu ľudskosti, náboženstva a inteligencii. Komunisti trvali na tom, aby bol kríž zlikvidovaný. Aj keď išlo o príkaz, nik si netrúfol urobiť to. A Oldo Bublík ostal pri kríži naveky.

314.jpg


This film has been produced in a coproduction with Radio and Television of Slovakia.
logo_rtvs_white.png

The realization and distribution of this film was financially supported by the Slovak Audiovisual Fund.
avf.jpg

 

Filming location