Tajomná Indonézia - Tamtamy času a slácne expedície 20.storočia

30.8.05 ....dve najúspešnejšie výstavy posledných rokov, TAJOMNÁ INDONÉZIA - TAMTAMY ČASU a SLÁVNE EXPEDÍCIE 20. STOROČIA, spojili svoje sily a predstavia sa od 12. 9. - 21. 11. 2005 v prestížnych priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave. Atraktívna expozícia ponúka bohatý sprievodný program navyše!

Do Bratislavy zavítal náš priateľ, cestovateľ Rudo Švaříček. Rozvíril pokojnú hladinu cestovateľov na Slovensku. Doniesol so sebou ako hurikán vôňu ďalekej tropickej džungle a chuť zase kuť plány, aby sa zážitky z našich ciest konečne vymenili za nové a nové vnemy. Vďaka nemu sme si sadli v krčme s priateľmi, ktorých sme nemali čas stretnúť po celý rok.
Je umenie dať nás dokopy. Ale väčším umením je, akú výstavu nainštaloval Rudo v Slovenskom národnom múzeu. Prekvapila aj mňa, hoci som s ním už zažil mnoho expedícií. Dvakrát som s ním bol na Novej Guinei.
Asmatské šípy na výstave sme dva týždne vláčili cez močaristé územie Kombajov. Niektoré z jeho exponátov sú naozaj vydreté a majú vzrušujúce príbehy pri dlhej ceste na túto výstavu.

 

O Rudovi som urobil film. Jeho názov je PURURAMBO. Počas výstavy bude mať aj premiéru. Je to silný film. Taký, ako je Rudo a taký, ako jeho výstava.

Palo Barabáš

NÁZOR BECKA ONDREJOVIČA NA VÝSTAVU Z E-MAILU:

Ahoj Kamaráti! V noci sme sa vrátili z kultúrnej akcie roka a to vernisáže výstavy Tamtamy času + National geographic ktorú zorganizoval Veľký cestovateľ a improvizátor Ruda Švaříček z Brna v Slovenskom národ múzeu v Bratislave. Je to ten muž , ktorý zobral aj Paliho Barabáša 2x na N. Guineu a z čoho vzniká vynikajúci film Pururambo, ktorý je pred dokončením .Bol iniciátorom mnohých vážnych expedícií rôzne po svete ale je to hlavne kapacita na Novú Guineu-Západnú papuu. Každopádne každý kto na výstavu príde ostane v šoku s profesionálneho poňatia, množstva veľkoplošných fotografií , a artefaktov ktorých je za vagon. Včetne 5 metrových drevených totemov, viacerých kanoe, lukov, masiek, trofejí . K výstave je zinscenovaná kulisa džungle, horský potok, živé plazy, ... Naskutku mimoriadne a treba to vidieť. Dve hodiny je minimum času za ktoré sa dá ako tak spoznať čo tam je . Výstava v Bratislave na nábreží v budove múzea bude vraj otvorená 1 a pol mesiaca . Nezaváhajte je to ZÁŽITOK. Zdraví vás Becko Ondrejovič.

 

OFICIÁLNE O VÝSTAVE:

„Tajomná Indonézia - Tamtamy času“ - možno najväčšia expozícia neštátnej zbierky v strednej Európe - dáva nazrieť do dosiaľ nepreskúmaných, tajomných zákutí ostrova Nová Guinea. Os výstavy tvoria stovky predmetov ľudovej kultúry, unikátnych veľkoformátových fotografií, ilustrácií a dokumentov. Zimná záhrada Prírodovedného múza SNM sa premení na neuveriteľný kus indonézskej džungle s tropickou riečkou, mostov z lián a ratanu, živých zvierat a v Bratislave dokonca po prvý raz aj samostatného vodopádu(!). Výlet za ľuďmi dnešnej „doby kamennej“ je znázornený dych vyrážajúcou, vzrušujúcou modernou inscenáciou. Jej autormi sú legendárni cestovatelia Hanzelka a Zikmund, Stingl a najmä súčasných „veľvyslanec“ Novej Guiney, jej veľký znalec a propagátor Rudolf Švaříček.

 

„Slávne expedície 20. storočia“ je projektom legendárnej spoločnosti NATIONAL GEOGRAPHIC. Takmer osemdesiat veľkoformátových fotografií a celý rad dokumentov predstaví výpravy na hranice geografických a ľudských možností - najvýznamnejšie expedície 20. storočia. Medzi inými tu nájdete unikátne historické fotografie zachycujú dosiahnutie severného a južného pólu, objavenie Machu Picchu, legendárny prelet Atlantiku, výstup na Mount Everest, zostup k vraku Titanicu a fascinujúce zábery z aktuálnych výprav do exotických kútov Zeme. Kurátorom výstavy je Pavel Radosta.

Obe výstavy doplní prezentácia najslávnejších slovenských expedičných cestovateľov (režisér Pavol Barabáš, polárnik Valušiak, cestovateľ Kele, dobrodruh Ondrejovič, jaskyniar Šmída a ďalší). Bonbónikom pre zanietencov bude aj fotografický medailón z ciest známej televíznej hviezdy Martina Nikodýma. Po celý čas trvania výstavy bude tiež prebiehať stála projekcia filmov a bohatý prednáškový, besedný i koncertný program.

Komplex výstav v reprezentatívnom objekte Slovenského národného múzea sa stane kultúrnou udalosťou roka.

Print page Print page30. 8. 2005, 12:21