Cena poroty a cena divákov pre Príbehy tatranských štítov

MFHF 2012 Poprad: Grand Prix festivalu získal film Deklarácia nesmrteľnosti. Zo slovenských filmov bodoval jedine Pavol Barabáš so svojimi „Príbehmi tatranských štítov", za čo získal cenu sa sfilmovanie histórie hôr. Porota ocenila jeho pôsobivé panorámy Tatier a pohľady do histórie regiónu v stredoeurópskom kontexte.

POPRAD 14. októbra (SITA) – Víťazom 20. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade sa stal poľský film režiséra Marcina Koszalku „Deklarácia nesmrteľnosti". Medzinárodná porota v zložení Aldo Audisio, Stanislav Holec a Martin Kaňuch ocenili film za originálne spracovanie základných ľudských otázok v príbehu jedného z významných poľských lezcov. „Bol to film, ktorý mal veľmi dobre spracovanú dramaturgiu. Film mal veľmi originálny príbeh a silnú tému. Bol na prvý pohľad iný, ako všetky ostatné filmy a preto musel vyhrať," uviedol o víťaznom filme porotca Stanislav Holec. Podľa Martina Kaňucha film ocenili aj preto, lebo tento film mal aj iný plán, ako len rozprávanie, či zdokumentovanie nejakého športového výkonu či ukázanie zaujímavej krajiny.
Porota okrem Grand Prix udelila aj ďalších päť cien. Cenu za expedičný a dobrodružný film získal venezuelský film Anny Isabel Dao „Padajúci anjeli". Porota ho ocenila za neformálne zobrazenie dobrodružstva žien zvýraznené podmanivou hudbou. Cenu za osobný výkon získal rakúsky film režiséra Gerlda Salmina „Príbeh Felixa Baumgartnera" za presvedčivý portrét jedného z najvýznamnejších base jumperov súčasnosti. Cenu sa sfilmovanie histórie hôr získal Slovák Pavol Barabáš za film „Príbehy tatranských štítov" za pôsobivé panorámy Tatier a pohľady do histórie regiónu v stredoeurópskom kontexte. Cenu za umeleckú myšlienku získal taliansky režisér Davide Carrari za film „Vertikálne staromódna" za umelecké zobrazenie myšlienky osobného príbehu so silným emocionálnym nábojom. Cenu poroty získal francúzsky film autora Guillaume Brousta „Priepasť Gouffre Berger" za zobrazenie kontrastu a kontinuity v minulom i súčasnom prieskume jaskyne Gouffre Berger. Cenu diváka získal film Pavla Barabáša Príbehy tatranských štítov.
Medzinárodná porota počas piatich dní vyberala spomedzi 46 súťažných filmov, medzi ktorými bolo aj 15 slovenských. Zo slovenských filmov získal ocenenie len Pavol Barabáš. Podľa Martina Kaňucha zo slovenských filmov sa ani jeden nestratí v celosvetovej produkcii, ale tie filmy, ktoré vybrali na ocenenie mali iný rozmer. Podľa Taliana Alda Audisia kvalita väčšiny slovenských filmov bola priemerná, podobne ako v prípade ďalších filmov, ktoré boli na festivale. Ocenené filmy boli podľa Holeca jednoducho lepšie, ako ostatné a vôbec nezáležalo na tom, či ide o slovenský alebo iný film.
Na jubilejnom 20. Medzinárodnom festivale horských filmov sa vyberal aj film uplynulého desaťročia. O najlepšom filme spomedzi držiteľov Grand Prix popradského festivalu z rokov 2002 až 2011 rozhodovali členovia Medzinárodnej aliancie pre horský film, ktorá cez víkend zasadal v Poprade. Tí rozhodli, že filmom uplynulého desaťročia je film švajčiarskeho režiséra Stefana Siegrista Harvest Moon, držiteľa Grand Prix z roku 2007.
(SITA, ro;pu), 20121014170230
Zdroj: SITA

Fotografie na lezec. cz
Zo Slovákov ocenili iba Pavla Barabáša Korzár.sme

Print page Print page14. 10. 2012, 22:25