Amazonia Vertical 14.11.08 na ČT2

Dlhometrážny dokument Amazonia vertical , ktorému Slovenká filmová a televízna akadémia udelila cenu SLNKO V SIETI za najlepší slovenský dokumentárny film odvysiela ČT2 v piatok 14.11.2008 o 15,20.

O FILME:

Becko Ondrejovič bol prvým človekom, ktorému sa podaril prvý kompletný prechod najväčšej stolovej hory Amazónie Auyan Tepui rozprestierajúcej sa vo venezuelskej časti tejto divočiny. O šesť rokov neskôr sa na toto miesto vracia so svojimi troma priateľmi, horolezcami opäť, aby podnikol prvovýstup na vrchol tohto strateného sveta.

Becko Ondrejovič, Jaro Vonderčík (horolezec, ktorý zdolal nejednu himaláysku osem tisícovku), Danka Somorovská (lezkyňa, študentka architektúry) a Paľo Barabáš so svojou neodmysliteľnou spoločníčkou kamerou sú hlavnými aktérmi tohto filmu. Filme, ktorý je opäť o skutočnom priateľstve a slobode, film o prekonávaní a objavovaní nepreskúmaných a nezdolaných končín sveta. Myslím, že nemusím hovoriť, že sa opäť jedna o fascinujúci dokument, ktorý sa mne osobne podobne ako všetky filmy Paľa Barabáša veľmi páčil. Ponúka nám nádherné scenérie panenskej prírody, ukazuje nám celú tu divočinu v celej svojej kráse, Stolovú horu si vďaka tomuto filmu môžeme obzrieť zo všetkých pohľadov - z vtáčej perspektívy, z jej vertikálnych línií, ale pozrieme sa aj na jej hrboľatý vrchol. Navštívime aj najvyšší vodopád sveta Angel, ktorého vody sa do hlbokého kaňonu el Diablo valia z výšky úžasných 980 metrov.

Jednoducho, Amazonia Vertical je filmom pre milovníkov slobody, prírody a dobrodružstva, opäť s hlbokými myšlienkami, opäť s výborným komentárom, myšlienkami iniciátora tohto projektu Becka Ondrejoviča. Hudobný skladateľ Pavol Ničík skomponoval hudbu aj pre tento dokument a opäť prináša hudobný podmaz hodný tohto filmu. Nedodávam viac, niet o čom, milovníci dokumentov si určite pri sledovaní tohto diela prídu na svoje. Od svojej premiéry v roku 2004 na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade zozbieral do dnešných dní 37 festivalových ocenení po celom svete. Toto číslo nie je náhodné, tento film si to zaslúžil. Osobne sa už veľmi teším na dnešnú premiéru Pururamba, pevne verím, že ma nesklame ;).

INFORMÁCIE O FILME
ŽÁNER, MINUTÁŽ, KRAJINA, ROK:
dokumentárny; 63 min.; Slovensko; 2004 Réžia, scenár, kamera:Pavol Barabáš; Hudba: Michal Ničík; Hrajú: Peter Ondrejovič, Pavol Barabáš, Jaro Vonderčík, Danka Somorovská

HODNOTENIE:
Amazonia Vertical je filmom pre milovníkov slobody, prírody a dobrodružstva, opäť s hlbokými myšlienkami. Milovníci dokumentov si určite pri sledovaní tohto diela prídu na svoje. 37 ocenení filmu je jasným dôkazom jeho kvalít. 100%

 

ZÁVEREČNÉ ZHRNUTIE :Opäť výborný dokument a opäť kvalitné prevedenie DVD. Odporúčame! 100%; 95%

Erik Kapsdorfer, www.dvdspace.sk

 

Print page Print page13. 11. 2008, 19:22